Zašto bi prosvetni radnici trebalo da dobiju povišicu od najmanje 12%

Zašto USPRS traži povećanje plate od 12% i pomeranje koeficijenata u naredne 3 godine?

Zato što će najavljenim povećanjem plata od 6 do 7% nivo zarada samo nominalno biti isti kao pre smanjenja. Da bi plata realno bila vraćena na nivo iz novembra 2014. godine, potrebno je povećanje od 12%, jer je inflacija, po zvaničnim podacima,  u prethodne 2 godine bila ukupno 4,2%.
Zato što čak ni sa povećanjem plate od 12% mi nećemo stići do republičkog proseka. U avgustu 2016. godine republički neto prosek bio je  45.286,00 dinara, a  u obrazovanju, 39.924,00 dinara. To znači da je prosečna plata u obrazovanju manja za 13,43% od republičkog proseka. Poznato je da u prosvetnom sektoru imamo najveći broj visokoobrazovanih kadrova, čak 70% od ukupnog broja zaposlenih. Nedopustivo je da oblast sa najvećim brojem visokoobrazovanih ima najmanje plate u javnom sektoru.
Zato što je svaki nastavnik za prethodne 2 godine izgubio preko 90.000,00 dinara, što su 2 prosečne plate u Republici Srbiji.
Zato što je pomeranje koeficijenata neophodno jer Vlada Srbije nije ispunila obaveze definisane u Sporazumu iz aprila 2015. godine. Pošto nema izgleda da će u skorije  vreme biti primenjen Zakon o platnim razredima, jedini način je da se kroz hitne izmene Uredbe o koeficijentima uspostavi odnos plata prvog, četvrtog i sedmog stepena 1:2:3.
Zato što postepeno povećanje koeficijenata ne bi bilo opterećenje za budžet Republike Srbije, a pozitivni pokazatelji stanja u budžetu i projekcije za naredne godine ukazuju na to da je ovakvo povećanje koeficijenata finansijski održivo.
ruk. Resora za finansije, analitiku i članstvo USPRS, Vladimir Adžić