Zašto mali dečaci više vole kuhinju nego radionicu i kako da to iskoristite na dobar način

Foto: Canva

Kada sam, pre sedam meseci, za Novu godinu svom bratancu kupila drvenu kuhinju, prva reakcija mog brata, a njegovog tate bilo je pitanje: „A da zamenimo mi to za radionicu?“. Ne onako tipično balkanski: „Šta će dečaku kuhinja, nosi to!“, već više stidljivo, tek da predloži da ga baš ne guramo u tom smeru. Ipak je dečak. Naravno, predlog je odbijen većinom glasova i kuhinja je ostala. Do danas, to je Lukina omiljena igračka. I nikom više nije neobično, pa čak ni dedi.

A zašto dečaci dok su mali više vole kuhinju nego radionicu?

Jednostavno je. Koliko god da se trudimo da nekako ujednačimo uloge roditelja, mame ipak brinu o deci veći deo dana u prvim godinama života. Deca provede sate posmatrajući mamu kako guli, secka, kuva, muti, priprema. To je onaj deo sveta odraslih koji im je pred očima i čiji deo žele da budu. Jer je sve to MAMA. E sad, nije da ih ne biste mogli navesti da više vole radionicu ili baštu, ima načina i za to, drage tate. Sve što je potrebno je da, dan za danom, mesec za mesecom, svakodnevno radeći te poslove u radionici i kuhinji, brinete i o bebi koja je tu s vama. Baš kao što mama radi. Probajte, nije teško :).

Šalu na stranu, ali trebalo bi da nam svima bude jasna jedna važna istina:

Kuvanje nije muški ili ženski posao. Kuvanje je životna veština potrebna svakom od nas. Bez obzira na pol. Ne moramo svi biti vrhunski kuvari, ali bi trebalo svi da znamo osnove kulinarstva.

Da bismo ovoj veštini decu učili kroz igru i zabavu, a ujedno i širili njihove vidike kada je reč o različitim kuhinjama koje nam dolaze iz svih krajeva sveta, Kreativni centar preveo je i izdao jedno novo, izuzetno izdanje, pod nazivom Kuhinje sveta.

Kuhinje sveta su kuvar namenjen pre svega deci koja će jela pripremati uz pomoć odraslih, ali će u njemu uživati i odrasli! Verujte mi na reč!“ – Abigejl Vitli

U ovom zanimljivom i bogato ilustrovanom kuvaru nalazi se mnoštvo recepata iz različitih krajeva sveta. Porodice su podelile sa autorkom svoje priče i recepte i tako omogućile nastanak knjige. Recepti su dovoljno jednostavni za kuvare početnike, a u pripremi jela koriste se lako dostupni sastojci i oprema koju manje ili više svi imamo kod kuće. Živopisne ilustracije jasno pokazuju šta treba raditi pri svakom koraku u spravljanju jela prema ovim receptima.

Svi recepti se mogu prilagoditi različitim prehrambenim potrebama i navikama, odnosno uz izvesne izmene postati vegetarijanski, veganski, bez glutena, bez mleka i mlečnih proizvoda, bez jaja i bez koštunjavog voća. 

Na početku kuvara nalaze se brojni korisni saveti i uputstva. Kuvari početnici saznaće kako da bezbedno koriste opremu i aparate za kuvanje i biće upućeni u osnove pripremanja jela – kako se secka luk a kako jabuke i kruške, kako se razbijaju jaja, kako se muti slatka pavlaka, kako se podmazuju i oblažu posude za pečenje i slično. 

Kuhinje sveta sadrže i zanimljive podatke o vrstama voća, povrća i začinskih trava karakterističnim za pojedine regione, o neobičnom priboru i posuđu za kuvanje s raznih meridijana, kao i o tradicionalnoj hrani koja se u nekim zemljama priprema za praznike i u svečanim prilikama. 

Spravljanje jela prema ovim receptima i njihovo konzumiranje omogućavaju dobru zabavu i magično putovanje kroz različite kulture, kuhinje i ukuse.

Zato, bez obzira na to da li imate devojčicu i dečaka, učite ih tome kako da nikad ne zavise od toga da li će im neko drugi pripremiti obrok kad odrastu. Kakve god da budu okolnosti, neka to umeju i sami da urade. Na kraju, poznavanje različitih kuhinja sveta je pomalo i stvar opšte kulture.