Зашто су деца ближа са бакама и декама с мајчине стране и шта на то утиче

Foto: Canva

Када је реч о повезаности између бака и дека и њихових унука, то је, у сваком случају, један посебан однос. И готово никад те везе не формирају се на исти начин. Деца се повезују са одраслим људима који су им важни пратећи своје емоције и ту их је врло тешко “преварити”. Међутим, то колико ће дете бити снажно повезано с бакама и декама зависи и од много других фактора.

Примера ради, истраживања су показала да су у већини случајева мајчини родитељи ти с којима су деца остварили снажнију повезаност. Иако, разуме се, то није правило које важи увек.

Зато ћемо дати нека разјашњења онога што су показала истраживања, а када је реч о вези између унука и бака и дека по мајци, односно по оцу. И како се ти односи разликују

Мамини вс. татини мама и тата: Разлика у блискости

Упркос непрестаној тежњи да се оствари једнакост између жена и мушкараца када је реч о обавезама према деци и у домаћинству, на женама је и даље највећи део тог посла. Мајке су, углавном, оне које планирају чување деце кад је потребно, распоред дечјих активности, рођендане, тренинге и тако носе већи део тог “терета” организације породичног живота. У том процесу, није толико необично да предност дају контакту и организацији сусрета са својим родитељима, него са мужевљевим.

Али наравно да је ово само један део слагалице. Ту су и многи други фактори који утичу на блискост деце бакама и декама, попут географске удаљености, тога да ли бака и дека раде, каквог су здравља, па на крају и да ли су расположени и вољни да проводе време са својим унуцима.

А ту је још један значајан фактор, а то је колико унука имају баке и деке. Они који их имају много, тешко да могу сваком да посвете једнако квалитетно време.

Улога раног повезивања с баком и деком

Некако, у првим данима након рођења бебе, мами обично у помоћ притекне управо њена мајка. И ту већ почиње период раног повезивања баке са унучетом.

Такође, истраживања су показала непроцењив значај мајчиних родитеља у периоду одмах након рођења бебе, када њихова подршка и присуство могу знатно смањити симптоме или чак спречити појаву постпорођајне депресије. А то је нешто што може да се догоди сваком. Процена је да, отприлике, 1 од 8 мајки искуси овај вид депресије. А имати родитеље крај себе да притекну у помоћ може бити од велике помоћи.

Повезаност тинејџера са бакама и декама

Истраживања на овом пољу такође су дала предност бакама и декама с мајчине стране. И баш те студије спроведене над тинејџерима посебно су вредан извор информација, јер су они довољно велики да и сами иницирају контакт са бакама и декама и да препознају и негују повезаност.

У једној студији спроведеној у Британији, испоставило се да је мамина мама за већину тинејџера најважнији члан породице после примарне коју чине родитељи и браћа и сестре. Следећи “на списку” је деда по мајци. Та блискост је, рекли су тинејџери који су у студији учествовали, последица укључености бака и дека у њихове животе. Чак је 8 од 10 тинејџера рекло да су њихове баке по мајци с њима често разговарале о њиховој будућности и помагале им саветима.

На крају, није потребно посебно наглашавати да ће на то с којим баком и деком су деца блиска највише утицати саме баке и деке и њихов труд који улажу у однос. Оне баке и деке које желе да буду укључене у животе својих унука и који уједно поштују улогу родитеља и не мешају се превише имају највећу шансу за успех на том пољу. Без обзира на то јесу ли са мамине или татине стране.