Особине које ученици цене код својих наставника

Истраживачи педагошке праксе се одавно интересују за одлике наставникове личности и њихов утицај на школски успех и мотивацију ученика. До сада је обављен већи број истраживања на ову тему и скоро сва показују да овај утицај постоји (Нагулић, 1980. Ђорђевић и Ђорђевић, 1988. УНИЦЕФ, 2001. Сузић, 2005. Аврамовић и Вујачић, 2010). То значи да су, поред осталих, ученичке процене особина наставника важан фактор успеха ученика у школи. Које су то позитивне особине наставника, како их виде ученици и наставници?

Шта кажу ученици
Ученици као пожељне особине својих наставника најчешће наводе:
– топлину, љубазност, пријатељски однос,
– правичност, (једнако се односи према свим ученицима, поштује своје ученике, објективно оцењује)
– поверење у ученике,
– доследност у понашању,
– сарадљивост,
– стрпљење
– отвореност мишљења,
– различита интересовања,
– смисао за хумор,
– разумевање проблема ученика
– спремност да помогну,
– допуштање веће активности ученика уз одржавање реда,
– добро познавање сопственог предмета, да буду добри и занимљиви предавачи, да добро познају свој предмет и – — умеју да га изложе јасно и занимљиво
– уме да мотивише ученике за рад
Шта кажу наставници
Наставници основних школа наводе да наставници треба да имају следеће карактеристике:
– мотивисани су, заинтересовани, воле свој посао и одговорно му приступају;
– објективно, реално и континуирано оцењују;
– добро предају – користе различите методе, активирају ученике, повезују градиво;
– стално се стручно усавршавају;
– имају адекватан однос према ученицима – уважавају разлике међу њима, воле ученике,
– имају адекватну комуникацију са ученицима;
– пријатног су физичког изгледа и адекватно одевени;
– сарађују са колегама, стручним сарадницима и родитељима.
Сличну листу карактеристика навели су и средњошколски наставници.
Како употребити постојећа истраживања
Постојећа истраживања могу бити подстицај сваком наставнику или менаџменту школе да спроведе слично испитивање у својој школи којим би се утврдило које су то особине наставника које ученици највише цене и да ли оне утичу на њихов успех.
Методологија за оваква испитивања није тешка. Потребно је сачининити листу особина наставника и понудити ученицима да процене њихову пожељност (рангирањем или на неки други начин). Наставници имају слободу у састављању листе и постојејећа испитивања му свакако веома могу помоћи у томе.
Лични пример
Крајем осамдесетих сам, радећи као стручни сардник и наставник психологије, спровела испитивање са ученицима другог разреда средњег усмереног образовања. На листи су понуђене особине из категорије општељудских особина, начина рада наставника, односа према ученицима и спољашњег изгледа наставника.
Резултати су показали да ученици код својих наставника највише цене објективност у оцењивању, способност разумевања проблема ученика, јасан и занимљив начин излагања градива и праведност.
Испитивање је такође показало да од наведених особина наставника зависи успех ученика, односно да ученици постижу бољу успех код наставника који објективно оцењују, имају разумевања за ученичке проблеме, који су праведни у свом поступању према ученицима и јасно и занимљиво излажу градиво.
После саопштавња резултата на Наставничком већу неки наставници школе су применили постојећи упитник у одељењима и којима изводе наставу јер су желели да сазнају како их ученици доживљавају. Неки се нису одлучили за такав поступак. Они који су то урадили су започели праксу нечега што данас зовемо самоевалуација.
Аутор текста: Мирсада Топаловић
Извор: hoko1.blogspot.rs