Pogledajte 10 knjiga koje Vaš osnovac treba da pročita ovog leta, a koje će mu držati pažnju i biti zanimljive (a ujedno i poučne).
Bliži se leto, a letnji raspust za vašeg osnovca je uveliko počeo, a to je sigurno prilika da se deca malo opuste, odmore i napune baterije za novu školsku godinu i nove obaveze koje ih čekaju na jesen.
Višak slobodnog vremena koje leto nudi deca obično najviše provode na raznoraznim tehnološkim gedžetima. Ipak, leto provedeno samo u zabavi može negativno da utiče na veštine čitanja koje je vaše dete prethodno steklo u školi.
Evo 10 knjiga koje Vaš osnovac treba da pročita ovog leta, a koje će mu držati pažnju i biti zanimljive (a ujedno i poučne):
1. Princeza na zrnu graška (The Princes and the Pea), Hans Christian Andersen
Priča prati mladu devojku čije se plemenito poreklo utvrđuje kroz testiranje njene osetljivosti. Ovo je zanimljivo i lagano štivo koje će decu sigurno zainteresovati.
2. Alisa u zemlji čuda (Alice’s Adventures in Wonderland), Lewis Carroll
Alisa propada kroz zečju rupu i dospeva u fantastičnu zemlju mašte u kojoj žive neobična stvorenja. Ovo delo je od svog nastanka sredinom XIX veka izuzetno popularno kako među decom tako i među odraslima.
3. Princeza i žabac (The Frog Prince), Brothers Grim
Razmažena princeza sprijatelji se sa žapcem koji joj se na početku gadi, ali princeza će ubrzo saznati da je taj žabac u stvari zgodni i šarmantni princ. Kroz ovo delo Braće Grim deca uče da u stvari prava lepota obično nije ono što vidimo, već ona dolazi iznutra.
4. Čarobnjak iz Oza (The Wonderful Wizard of Oz), Frank Baum
Priča prati avanture mlade Doroti koja je nakon jednog tornada u svom rodnom Kanzasu završila u čarobnoj zemlji Oz. Strašilo koje govori, zarđali čovek od lima i Doroti u zemlji Oz počinju potragu za onim što najviše žele.
5. Guliverova putovanja (Gulliver’s Travels), Jonathan Swift
Delo za koga su Sviftovi savremenici tvrdili da je za sve – od političara do vrtića. Kroz knjigu pratimo avanture Gulivera koji u potrazi za pustolovinom nailazi na zemlju o kakvoj nije ni sanjao.
6. Pustolovine Toma Sojera (The Adventures of Tom Sawyer), Mark Twain
Tom Sojer je nestašni dečak koji ne voli da ide u školu. Sa svojim prijateljem Haklberijem pravi razne nestašluke na obali reke Misisipi, a njih dvojica počinju i potragu za blagom.
7. Put oko sveta za osamdeset dana (Around The World in Eighty Days), Jules Verne
Kroz ovo delo pratimo kako će Fileas Fog dokazati svojim prijateljima da je njegova ideja ostvariva, te da je svet moguće obići za samo osamdeset dana.
8. Robinson Kruso (Robinson Crusoe), Daniel Defoe
Robinson Kruso doživljava brodolom i završava na pustom ostrvu. U tom trenutku i ne sanja da će sledećih nekoliko decenija provesti na tom istom ostrvu.
9. Oliver Tvist (Oliver Twist), Charles Dickens
Oliver je siroče koje živi u sirotištu. Kada jednog dana traži još malo hrane i upadne u probleme, beži u London gde stiče nove prijatelje, a njegove avanture tek počinju.
10. Starac i more (The Old Man and the Sea), Ernest Hemingway
Ribar Santijago nakon što dugo ne uspeva da ulovi nijednu ribu, odlučuje da ispliva dalje na pučinu nego ikada do sada. Tu počinje njegova borba sa velikom ribom, ali i borba za vraćanje ugleda vrsnog ribolovca.
Izvor: blog.novakdjokovicfoundation.org
Sve ove knjige su super ali bi ste mogli malo da osavremenite izbor. Deca treba da se povežu sa knjigom na razne načine i najvažnije je da zavole da citaju. Evo nekoliko knjiga koje su se svidelu mom klincu:
Samo ti možeš da spaseš svet, Teri Pracet
Mračne tajne Ginkove ulice – roman u zagonetkama, Uroš Petrović
KARLSON S KROVA PONOVO LETI, Astrid Lindgren
Džeronimo Stilton
Vidovite priče, Dušan Petričić, Ljubivoje Ršumović
Budale i smarači, Ulf Stark,…
Biće dobro ako letos uspeju da pročitaju bar jednu. Ma, bilo bi idealno da pročitaju makar i neki časopis. Ali, na žalost velika većina će pročitati samo naslove.
ma stva r je u tome s to deca i u 4 razredu katastrofalno neznaju da citaju i sricu slova a kamoli u 2 uzas, skolstvo nula.
nije bas sve u losem skolstvu. Deca treba da citaju i kod kuce. Kad bi dete kod kuce citalo makar pola sata dnevno, sigurno ne bi sricalo slova. Dete mi zavrsava prvi razred, i naucila je jos sa 5 godina da cita, od tada je samo povecavala vreme provedeno s knjigom. Sada cita tecno, svakog vikenda procita jednu obimniju knjigu, svakog dana procita on sto je radila u skoli. Ne zelim da predstavim svoje dete kao napredno, nego, prosto, da kazem da nije sve na uciteljima, i da nikako ne mozemo da ocekujemo da nose carobni stapic. Citanje se usavrsava iskljucivo vezbom, a za to je potrebno da se mi malo vise posvetimo deci.
Slazem se sa vama,moja cerka je sa 6 pocela da cita,kupovala sam joj Mali zabavnik koji i danas voli da cita. Ona je sada 10 god i trenutno pomaze bratu koji ce sad u 1 razred.
Trebalo bi dodati „Magareće godine“ 🙂