10 савета како да победите и излечите се од грипа

Највише времена ових дана проводимо у затвореним просторијама па се вирусне инфекције веома брзо шире. Како би на најбољи могући начин избегли прехладу и грип једино што је потребно јесте избегавати контак са оболелима, али истовремено и јачати имунитет.

Прати руке и одржавати личну хигијену

Вируси се преносе капљичним путем и пљувачка заражене особе пуна је вируса. Зато је први савет да се редовно перу руке, јер то знатно смањује шансу да се унесу штетни бацили у тело. Прехладе и грип најлакше се шире додиром. Треба држити руке што даље од очију, носа и уста.

Редовно проветравање просторија

Проветравање просторија је обавезно када је сезона грипа, не само када је неко од укућана болестан, већ је то потребно радити и када су сви здрави.

Унос витамина

Унос свежег воћа и поврћа подиже имунитет и зато, с обзиром да га још увек има у свежем стању, треба га искористити што је више могуће. Витамин А, који се налази у слатком кромпиру, шаргарепи, помаже белим крвним зрнцима да се боре против инфекција. Лимун, поморанџе, грејпфрут, садрже витамин Ц, који побољшава апсорпцију гвожђа из биљних намирница и помаже имуном систему да се заштити од болести. И витамин Е, који се налази у орасима, семенкама, репи и зељу, доказано је одличан за борбу против инфекција горњих дисајних органа.

Кисели купус и паприка

Уврежено је мишљење да лимун има највише витамина Ц. Међутим, највећи извор овог витамина има управо у туршији и киселом купусу.

Протеини

Довољан унос протеина најједноставнији је начин за побољшање имунитета. Особе које не једу месо, попут вегетеријанаца или оних који су на дијети која га искључује, имају слабији имунитет и морају да га надоместе рибом.

Пробиотици

Дневна доза пробиотика смањује ризик од прехлада, али и њихово трајање. Калцијум у млечним производима одлична је помоћ у дијети, одржава чврстоћу костију и ниво мишићне масе, али и помаже при сагоревању масти. С обзиром да тренутно влада микс вируса, а један од њих је и норовирус који поред високе температуре изазива и стомачне проблеме.

Мед и лимун

Ово је добра комбинација против кашља и болова у грлу. Мед смањује јачину и учесталост кашљања. Разлог због ког људи имају утисак да им помажу напици са лимуном и медом је тај што их обично пију топле. Пара и топлина ублажавају упалу у грлу и гласним жицама. Мед повећава природну отпорност организма од болести јачајући имунолошки састав, и надопуњује са лековитим напитцима, као што су биљни чајеви. Корисни су и топли чајеви (нана, мајчина душица, камилица, шипак) уз додатак меда, лимунаде јер влаже слузницу и ублажавају болове. Мед је стари испробани лек код болести дисајних путева, а његово деловање значајно могу побољшати додаци прополиса и матичне млечи.

Инхалација

Стављање главе изнад вреле воде која испарава популаран је начин за борбу против симптома прехладе. Топла пара опушта запаљене гласне жице и олакшава кашаљ, а може опустити синусе. Додавањем ментола, може чак одчепити запушен нос.

Пилећа супа

Ублажава симптоме прехладе и грип. Позната је и као “јеврејски пеницилин”, а већ се вековима пилећа супа сматра леком за грип и прехладу. Научници су открили да супа спречава кретање неутрофила, облика ћелија имунитета, које изазивају неке симптоме прехладе, попут стимулисања ослобађања слузи и скраћује време задржавања вируса на слузници.

Бели лук

Ради спречавања заразе, али и бржег оздрављења препоручљиво је јести бели лук. Он је од давнина познат као средство против вируса и бактерија, а помаже и код прочишћавања синуса.

Извор: Блиц