Da bi pravilno razvijali motoriku kod dece trebalo bi da pratimo detetova interesovanja, da budemo svesni njegovih veština i sposobnosti, da motivišemo dete, a pre svega da se dobro zabavimo, jer je učenje kroz igru najlepše. A još je sve zabavnije ukoliko radimo uz muziku.
Pod je lava
Ovu igru možete igrati i napolju i unutra. Na pod stavimo jastuke (zalepimo papire, ocrtamo kredom različite oblike,…) po kojima dete treba da se kreće, ne dodirujući pod. Ukoliko stane na pod upalo je u lavu i iz igre ispada. Ovom jednostavnom igrom razvijamo elementarne pokrete ekstremiteta (nogu i ruku), razvijamo ravnotežu, veštinu skakanja/preskakanja, hodanja i sve to na jednostavan i zabavan način.
Gađanje mete
Na hamer papiru izrežite rupe oblika kruga u različitim veličinama, od najmanje do najveće i rasporedite ih nepravilo (npr. u levom gornjem uglu neka bude rupa srednje veličine, na sredini neka bude manja rupa, dole desno velika,…). Možete napraviti onoliko rupa koliko želite i koliko ima prostora na papiru. Odaberite lopticu koja je takve veličine da može da prođe kroz svaku rupu (komplikovaniji zadatak bi bio da se pripreme lopte različitih veličina i da te treba da odabere loptu prema veličine rupe koju cilja ili da proba da pogodi metu nedominantnom, “slabijom” rukom). Ovom igrom razvijamo pokrete gornjih ekstremiteta, saradnju obe ruke, preciznost, koordinaciju pokreta, koordinaciju oko-ruka, razvijamo mišljenje,…
Od poda do plafona
Za ovu igru su potrebne lopte različitih veličina (za početak je dovoljno i dve) ili igračke okruglog oblika. Pronađite zid koji je čist, bez slika, ramova i sličnog što se može oboriti (ili vrata, ormar, bilo koja površina koja je ravna). Zadatak je loptu voditi od poda (iz položaja čučnja) do “plafona” (odnosno dokle ruke dosežu) sa obe ruke (stojeći stav), zadatak se usložnjava (komplikuje) tako što se daje manja lopta, teža lopta, dve lopte istovremeno. Takođe, kada se savlada prava putanja, možete “šetati” po zidu, uplitati ruke (ruke postavljene u X poziciju jedna preko druge) i tako pokušati da se dovesti što više). Ova vežba je jako značajna za jačanje mišića ramena, za stimulaciju bilateralne saradnje ruku (saradnje leve i desne ruke), razvoj koncentracije i pažnje,…
Skoči i uhvati
Na visinu koje dete skokom može da dohvati okačiti različite predmete (ili slike), koje nakon što ih uhvati mora da imenuje (dodatna aktivnost za razvoj govora bi bila da mora i da objasni čemu taj predmet služi, kojoj grupi pripada,…). Za spretnije zadatak bi bilo da iz čučnja skoče (ili iz žabljeg položaja) i dohvate. Ovom igrom razvijamo elementarne pokrete, veštinu skakanja, preciznost, a utičemo i na razvoj govora.
Igra oblika
Na pod papirnu traku (krep traku) zalepite u različitim oblicima ili slovima, brojevima. Primer zadatka: Start je oblik kruga, a zatim prošetaj kao medved (ili bilo koja druga životinja) do slova A, pa skoči na broj 2. Ukoliko je više dece tu, svako dete će imati drugi zadatak, a svakako u svim igrama možete i preporučljivo je da zajedno učestvujete sa detetom. Što je dete spretnije i starije, zadatak će biti komplikovaniji (npr. stani na slovo A, tako što ćeš preskočiti oblik trougla). Ovom jako zabavnom i vrlo pokretnom igrom utičemo na razvoj svih aspekata grube motorike, razvija govor (učimo i uvežabavamo pojmove), mišljenje, orijentaciju u prostoru,…
Družite se, igrajte se napolju, skačite, trčite, šetajte. Ne zaboravite da je gruba motorika osnov za razvoj svih ostalih sposobnosti i veština, a najzabavnije je razvijati je kroz igru, zajedno ?
Izvor: Pitajte defektologa
Napišite odgovor