Једна од школа за коју сваке године приликом уписа влада огромно интересовање је чувена Светина гимназија у Новом Саду. Њени бивши ђаци с поносом истичу да су прошли кроз учионице ове школе, а уписати Гимназију „Светозар Марковић“ значи уложити озбиљан труд.
Али, репутација ове школе не почива на празним речима нити на старој слави. Квалитет рада потврдило је и ПИСА тестирање одржано 2022. године, на ком је ова гимназија остварила изузетне резултате.
– ПИСА тестирање (Programme for International Student Assessment – програм међународне евалуације образовних постигнућа ученика) одржано је 2022. године у 80 држава света, из Србије је учествовало 180 школа, а међу њима и наша. Истраживачке области овог тестирања биле су математичка, читалачка и научна писменост, а оне се односе на применљивост теоријских знања у реалним животним ситуацијама у савременом свету. – казала је за Зелену учионицу Татјана Вукадиновић, директорка школе.
Она је детаљно објаснила како функционише сам процес тестирања.
– Да се подсетимо, пре свега, да је на нивоу Републике Србије просечан резултат у области математичке писмености 440 бодова, читалачке писмености 440 бодова и научне писмености 447 бодова. У односу на државни просек, али и у односу на просечна постигнућа гимназијалаца у Србији, ученици Светине Гимназије постигли су изузетне резултате који су у светском врху: 516 бодова у домену читалачке писмености, што је одмах иза просека националних постигнућа ученика Сингапура који су први на светској листи са 543 бода (њихови бодови тичу се свеукупних постигнућа тестираних ученика свих средњих школа у Сингапуру). Научна писменост наших ученика је 545 бодова, што је непосредно иза просека ученика Сингапура (561 бод) и Јапана (546 бодова), док је математичка писменост са освојених 528 бодова, такође, престижан резултат и налази се непосредно иза просека постигнућа ученика Јапана, који су пети на светској листи са освојених 536 бодова. – истиче Вукадиновић.
На питање чему приписује овај успех, наша саговорница одговара:
– Много је чинилаца који утичу на постигнућа ученика на оваквим тестовима. Пре свега, издвојила бих индивидуалност ученика са свим њиховим специфичностима као први битан фактор, потом, у нашој школи, нагласила бих подстицајну климу за учење и развој различитих ученичких способности, затим карактер опште гимназије који пружа обиље могућности за хармоничан развој личности ученика, као и увелико остварен и потврђен континуитет када је у питању квалитет рада. – каже Татјана Вукадиновић.
Она није заборавила да помене и допринос породице и добре и подстицајне породичне климе, као и доприносе и рад наставника у основној школи који су заслужни за креирање темеља ученичких знања.
Када видимо да је овако добре резултате и те како могуће постићи, питање које се само по себи намеће је – зашто они изостају?
– Одговор на ово питање треба тражити кроз анализу бројних фактора који генерално утичу на постигнућа. Као проблем бих истакла то што образовање није баш високо позиционирано на листи приоритета у нашем систему, што се види и кроз веома мала издвајања из државног буџета. Мотивисан рад са ученицима, лични ентузјазам наставника не могу на дуге стазе бити одрживо „гориво“ на којем почивају добра постигнућа а са њима и друштвени просперитет. Мора се развијати системско решење за побољшање ових резултата на државном нивоу. – истиче директорка Светине гимназије.
Како каже, школу на чијем је челу посебно издваја добра сарадничка клима међу наставницима, али су ту и други, ништа мање важни фактори.
– Међусобно уважавање на релацији наставник-ученик-родитељ, неговање другарства уз развијање социјалних вештина, висок ниво посвећености уз карактер општег типа гимназије. Све су то фактори који доприносе широком спектру могућности за развијање различитих ученичких способности, а које су онда довеле до ових сјајних постигнућа. Иначе, вредно је помена да су оваква постигнућа наших ученика на ПИСА тестирању у сагласности са највишом оценом коју је у марту 2024. године добила Гимназија током екстерне евалуације Министарства просвете.
Вукадиновић се осврнула и на недавно завршену реформу гимназијског образовања, која је уведена од школске 2018/19. до 2022/23. године.
– Сматрам да је наивно очекивање да се новим изменама програма може доћи до побољшања у овој области. Претходних деценија сведоци смо да измена програма сама по себи не доводи до жељених промена уколико се процес увођења промена не прати и не евалуира као што је, чини ми се сада случај са процесом реформисања гимназија.
Татјана је говорила и о васпитној улози школе јер, како каже, академски успех и васпитање не могу се раздвојити.
– Неизоставан и веома важан део нашег рада је васпитно деловање на ученике, јер се на тај начин озбиљно утиче на образовни процес и подстиче успешност наставе и учења. У нашој Гимназији то је нешто чему се придаје велика пажња, могли бисмо констатовати да се то подразумева.
Напишите одговор