Већ неко време (које укључује више година) филозофија је један од највећих проблема у оквиру средњих стручних школа.
Проблеми нису, дакле, застарели стручни програми, недостатак добре праксе, све неозбиљнији рад ученика и пука форма коју треба испоштовати већ – филозофија.
Изгледа да ће, када се коначно филозофија из стручних школа изостави из програма, ученици знање усвајати боље те ће се и стручно знање прилично побољшати.
Укратко – филозофија као вишак мора да отпадне и тако остави простор за рад струке.
Све би ово било у реду да је заиста тако. Међутим, није.
Најпре, филозофија као вештина аргументованог мишљења и основ (мајка) свих наука ни на који начин, уколико се спроводи како треба, не може да смета већ од ње ученици могу имати искључиво бенефите.
Наравно, уколико хоћемо да заиста извршимо реформу програма филозофије – то би без сумње требало хитно урадити и то на следећи начин: већина смерова средњих стручних школа би требало да задржи оно што већ има а предмет би требало преименовати у „Историја филозофије“ и два часа недељно током последње године у школи изучавати историју људске мисли и напретка мишљења кроз епохе.
Почевши од Талеса па до наших дана показати, дакле, шта је и на који начин мучило људски ум и како су се ти проблеми решавали.
На тај начин, ученици ће бити упућени у основ филозофије што је и део опште културе сваког образованог човека (на исти начин као што је то историја уопште, затим историја уметности и сл.)
Поред тога, као отворену опцију за избор би требало оставити логику.
Ово се односи на готово све смерове осим нпр. „правног техничара и економског техничара“ јер би ови и слични смерови филозофију требало да имају знатно више и то због саме природе њиховог будућег посла (замислите само судију или адвоката који никада није имао филозофију те који је, у оквиру својих школских дана, био ускраћен вештине мишљења).
Исто важи за уметничке школе и гимназије.
Филозофију би ту требало реформисати на следећи начин: Логику и Историју филозофије по два часа недељно имати у трећој години док би филозофију требало слушати у четвртој, завршној години и то три часа недељно.
Тај програм би, сходно томе, хитно требало урадити и на тај начин бисмо заиста имали истинску реформу филозофије у школама.
Трик који се сада спроводи јесте у томе да се изборним предметом „Логика са етиком“ (који би требало да послужи као адекватна замена) решава проблем.
Међутим, тај предмет не само да је изборни већ је и врло невешто конципиран те ни на који начин не може да буде замена изучавању филозофије.
Као што сам поменуо, тај предмет може да евентуално остане у оквиру избора али статус филозофије као обавезног предмета (односно у средњим стручним школама „Историје филозофије“) се не сме доводити у питање.
Филозофија је данас више него потребна јер без ње није могуће разумети на који смо начин дошли до овога што данас имамо и знамо јер не знамо одакле смо и на који начин уопште кренули „ка нама самима“.
Такође, проблеми људских права и слобода, дужности, проблеми добра и зла, лепог и ружног као и проблеми савремене медицине (део биоетике) не можемо разумети уколико се у образовању нисмо дотакли филозофије. И најзад, разумевање вештачке интелигенције и њене евентуалне користи.
Не смемо дозволити да млади који долазе остану без свести о томе шта значи мислити. Заблуде и предрасуде управо из тога долазе.
Замислите да сте у детињству пропустили игру и љубопитљивост те да сте одмах бачени у некакву канцеларију са хрпом папира. Тако отприлике изгледа образовање у коме се никада нисмо дотакли филозофије.
Аутор: Иван Вучковић, филозоф
Mislim (svojom glavom) dakle postojim, nije više poželjna ideja u ovom vremenu .
Ivane Bravo!
Posle dugog vremena nešto zdravo da pročitam!
Imate svu podršku,
Hvala
Ti si filozof? Ne lupaj. Danas na svetu nema više od 5 filozofa. Završiti filozofski fakultet ne znači biti filozof. Osim toga, kao „filozof“ bi morao znati da istorija nije nauka. Čuo si da „istoriju pišu pobednici“? Inače razumem tvoj egzinstencijalni strah i želju za više sati filozofiranja u školama.
a ko si ti da njemu osporiš da je filozof. ko je završio filozofiju je filozof a ko je završio zanat (verovatno ti) je zanatlija a majstor iskustvom. čovek je u članku savršeno objasnio zašto je bitna i kako može da se prilagodi današnjim vremenima, ali takvi kao ti samo otrov znaju da sipaju. svaka čast na tekstu, odličan.
Srb-endo, ako nemaš šta pametno da kažeš, bolje ćuti.
Odličan predlog, svaka čast autoru!
sociologija i filozofija dve obavezne i imperativne nauke pogotovo u danasnje vreme gde omladina gubi tlo. zdravorazume pobuni se.
Koristan i zanimljiv tekst sa odličnom porukom. Užitak je bio pročitati ga.