Холандска школа ЗАБРАНИЛА родитељима приступ оценама њихове деце, 95% родитеља подржало ову меру

Foto: Canva

Једна средња школа у Холандији забранила је родитељима приступ оценама њихове деце како би смањила стрес који ученици осећају због притиска да постижу добре резултате. Како преноси лист „The Guardian“. Школа је увела једномесечну паузу у дељењу резултата, а чак 95 одсто родитеља подржало је ову меру, док је савет родитеља предложио продужење на десет недеља.

У Холандији ученици морају да постигну одређени просек како би напредовали у наредни разред, што на њих ставља додатни притисак да непрестано постижу висок успех. С том у вези, Stijn Uitenbogaard, професор економије у Jordan – Montessori Lyceum Utrecht, приметио је да апликација која редовно дели све оцене са родитељима додатно повећава стрес код ученика. Истраживањем је обухватио скоро половину ученика у школи и открио да деца чији родитељи редовно прате оцене оцењују ниво стреса на 2,7 од пет, док они чији родитељи то не раде бележе стрес на нивоу два.

„Мислим да је овај притисак на ученике да стално постижу добре резултате модерна појава. Кад сам ја ишао у школу, оцене су се слале родитељима четири пута годишње, а остатак информација могао си поделити када желиш,“ изјавио је Уитенбогард и додао: „Родитељи сада добијају обавештења на телефон чим дете добије оцену, па их код куће чека разговор с родитељима који већ знају сваки детаљ. То може бити врло стресно за дете,“

Након свог истраживања, Уитенбогаард је представио резултате ректору Геерту Лооyсцхелдеру, који је прихватио предлог. Лооyсцхелдер је истакао да забринутост за оцене омета развој животних вештина код деце, попут емпатије и флексибилности.

„Стална контрола родитеља само повећава стрес. У нашем образовном систему увек говоримо: ‘Имаш право на грешке. Тако се учи.“ – објаснио је професор Уитенбогард.

Лобке Вламинг, директорка националног удружења родитеља, навела је да су реакције на ову пилот иницијативу до сада биле позитивне. „Већ неко време чујемо о забринутостима родитеља због притиска на децу да постижу резултате, као и због приватности. Можда деца имају право да се све информације о њима не деле свима,“ изјавила је Вламинг.

Додала је да, ипак, комуникација између родитеља и школе треба да остане отворена, како би родитељи били обавештени када нешто не иде како треба.

Извор: Bizlife