Александар Марков: Студентски протести и штрајк наставника су два одвојена покрета и тако их треба и решавати, понуда Владе олако одбачена

Још увек се не зна да ли ће 20. јануара почети друго полугодиште у школама у Србији. Тренутно репрезентативни синдикати спроводе анкету међу чланством о томе да ли да прихвате понуду Владе Србије или ће инсистирати на испуњењу свих својих захтева, чија је основа Протокол из октобра 2023. године. Нова рунда преговора синдиката и Министарства просвете, заказана је за сутра.

Према речима Александра Маркова, председника Форума београдских гимназија, очекује се нова рунда разговора, а до тада се анкетирају запослени о обустави наставе од 20.јануара.

„Форум београдских гимназија припада репрезентативном синдикату, Синдикату радника у просвети Србије, и у том смислу сви даљи кораци биће усклађени са деловањем репрезентативних синдиката. У овом тренутку, док ишчекујемо нову рунду разговора између репрезентативних синдиката и представника власти, у току је анкетирање запослених о обустави наставе од 20. јануара. Наставници, чланови синдиката, али и они који нису, могу да се изјасне да ли подржавају предлог репрезентативних синдиката у погледу обуставе наставе уколико захтеви не буду прихваћени“, рекао је Марков за Инсајдер.

На питање да ли се сада зна, хоће ли се наставе бити после 20. јануара, саговорник Инсајдера је одговорио:

„У овом тренутку је неизвесно шта ће се дешавати 20. јануара, али мишљења сам да је у интересу свих да се ученици врате у клупе. Међутим, то сада највише зависи од власти и њихове спремности да испуне оно што је Протоколом предвиђено. Добра полазна основа за даље преговоре је предлог који су синдикати добили у Председништву, а који су касније наставници одбацили. Упркос томе, сам предлог је садржао добре стране, као што је усклађивање зарада два пута годишње, што је требало прецизније регулисати кроз Посебан колективни уговор. На тај начин наставници би били близу испуњења главног штрајкачког захтева у погледу повећања зарада. Ипак, преко тог дела предлога се олако прешло у поларизованој атмосфери каква тренутно влада у друштву.“

Према његовим речима, овај предлог је исувише лако одбачен. Марков додаје да конкретна понуда Владе у овом тренутку не постоји, осим поменутог дела који су синдикати добили у Председништву.

„Велики број колега поистоветио је штрајк са студентским протестима, и мислим да је то главни разлог зашто је понуда тако олако одбачена. Верујем да би ова понуда, да је стигла на почетку штрајка, била глатко прихваћена. Питање студентских протеста и штрајка наставника су два одвојена покрета и тако их треба и решавати. Дакле, у овом тренутку ишчекујемо састанак заказан за 9. јануар, када ће, претпостављам, нова понуда Владе бити јаснија“, додаје Марков.

Мирјана Гашић из Уније синдиката просветних радника Србије рекла је за Инсајдер да се синдикати неће унапред оглашавати поводом наставка штрајка.

„Након што се заврше преговори, послаћемо званично саопштење“, кратко је изјавила Гашић.

До овог тренутка Министарство просвете није одговорило на питања Инсајдера о почетку другог полугођа и преговорима са просветнм синдикатима.

Подсетимо да је део запослених у просвети два пута током 2024. протестовао од почетка школске године, не одустајући од захтева за повећањем зарада, али и унапређења безбедности у школама, кроз измену Кривичног законика и пооштравање казни над преступницима за дела насиља над наставницима и ученицима.

Подсетимо да је крајем прошле године Влада Србије изненада донела одлуку да скрати полугође – недељу дана раније. Тада је ресорна министарка признала да је одлука донета због блокада школа и штрајка просветних радника, истовремено се правдајући заштитом деце. Са друге стране, и ђаци и просветни радници противили су се таквој одлуци.

Председник Владе Србије Милош Вучевић 3. јануара казао је да је „извесно“ да ће бити наставе током другог полугодишта у школама, а да наставници који не буду желели да предају, неће више радити у просвети, док ће ђаци који не долазе на часове добити неоправдане изостанке.

Новинар Миленко Ковачевић

Извор: Инсајдер