Научени смо да су деца добра и безазлена. Све племенито везано је за дечији лик. Узроке извесних девијација увек тражимо у условима одрастања. Међутим, постоје ли деца која су зла, онако природно, аутентично зла, таква настала рођењем, као грешка природе, као лоша генетска комбинација? Постоје. Ретко, али постоје. И то је једно од најтежих суочавања у мојој наставничкој пракси.
Септембар је и улазим први пут у један пети разред. Лака трема са обе стране. Представим се, покушавам да релаксирам атмосферу, гледам их како су правилно поређани и потпуно мирни. Знам да ће то потрајати само који час док се још испитујемо и пипамо, па ће прећи у уобичајено стање веселог нереда и нехаја. И док прелазим погледом са једне главе на другу, а све ме упијају очима пуним очекивања, наилазим на препреку. Дечак у првој клупи. Закујем се. Испред мене је плавокосо дете, нежно, усправног држања, поносног става, али од његовог погледа ми пролазе трнци низ леђа. Очи су плаве, непомичне, ледене и гледају ме директно, али у њима не постоји ни трунка приступачности. Помислим на трен да би овако могле гледати очи бескомпромисног осветника и брзо окренем главу на другу страну. Међутим, током целог часа, без обзира на то да ли седим или шетам по учионици, тај поглед ме пече. Почињем да се осећам као прогоњена жртва, на трен се окренем ка њему, али сваки пут када нам се погледи укрсте, ситуација је иста. Укочено ледено лице зла.
Излазим са часа, неки страх ми не да мира, али њега брзо замени стид и, што време више пролази, тај страх се крави јер не могу ни да замислим како је мој утисак исправан. Не дозвољавам му да буде исправан и истинит, кажем: то је дете, можда је уплашен, можда се наљутио на некога, нема то везе са тобом, преосетљива си.
Сутрадан на час крећем са зебњом и жељом да се претходна ситуација не понови, међутим, све је исто. Ј седи у првој клупи, усправан, готово војнички укрућен, студеног погледа. Питам га нешто. Одговара кратко и одсечно, тачно и прецизно, без жеље да образлаже и упушта се у дијалог, без радости којом зраче остали петаци када на првим часовима добро знају. Ј као да нема потребу да буде похваљен. Он одрађује наметнуто послушање. Али очи…очи су непрекидно ледене, широко отворене. У том плаветнилу не постоји ни траг живота, само одсев металне браве од чије хладноће трну зуби и хладан ветар мили низ врат.
Прилазим му више пута током часа. Покушавам да тако непосредно демантујем свој осећај, али помака нема. Све што кажем саслуша, дозволи да завирим у свеску, одговори најкраће што може и ту је крај.
Ј постаје моја опсесија наредних дана и месеци. Не говорим никоме о томе, срамота ме је да кажем како осећам зло у неком детету, своје мисли гушим као јерес, а не чујем ни да се ико од колега жали. Ј је дисциплинован и уљудан. Онда помислим како се ипак у нечему варам. Објашњавам себи да је то вероватно случај са којим се нисам сусретала, да се можда десило неко суштинско размимоилажење између нас двоје, покушавам да променим приступ, али ситуација остаје иста. Онда се опрезно распитујем код разредног и психолога. Интересује ме да ли је икада било неких проблема са тим дететом. Информације су прилично умирујуће. Све је било у реду.
Тек то ме потпуно помете и доведе у стање непрекидног преиспитивања. Убеђујем себе да сам професионалац, да је он само дете, а дете не може бити зло, осим на филму где му за потребе повећане страве ставе три шестице испод косе. Одлучим да ћу се понашати рационално.
Међутим, стварност ми убрзо доказује како моја страховања нису далеко од истине. Разредни се на седници после првог тромесечја жали на понашање овог ђака, нема разлога да га казни, али уочава како је Ј ставио под своју контролу одређени број ученика из одељења који га се плаше и безрезервно испуњавају све његове налоге. Разредни истиче како је у разговорима са породицом дошао до закључка да су стабилни, врло отворени и срадљиви. Не увиђају да Ј има икакав проблем, осим што је претерано озбиљан, али такав је одувек, никад није видно тужан, не делује повређено, казну дочекује спремно и одслужује је поштено, без поговора и суза.
Мени се после ових речи пали лампица за узбуну: па ово није дете, не реагује као дете, нешто није добро… али ћутим. И даље ме је срамота да гласно кажем шта осећам, јер само осећам. Реално гледајући, са аспекта школске дисциплине, проблема нема.
На крају првог полугодишта ситуација је готово иста. Ј нема праве другове, али су сви око њега спремни на услугу. Он је дистанциран, хладан, далек, остала деца зазиру, међутим, не одбијају његове налоге, ретке речи слушају са пажњом, труде се да га не наљуте, и то све без икакве присиле или свађе. Разредни се некада осећа немоћно. Одељење више слуша Ј него њега, али га ни он не жели као противника. Несвесно га производи у савезника и то почиње полако да хода. Ј постаје неприкосновени господар ситуације. Осим хладноће коју исијава, Ј добија став гордости и неког чудног ауторитета пред којим увек мораш да размислиш како ћеш се обратити.
И…шта ми вреди осећај да ту нешто није у реду?! Шта све то вреди кад и други виде исто, али се Ј провлачи испод радара уобичајених школских норми, као такав не подлеже никаквим санкцијама и систем не може да се бави њим. Понаша се васпитано, ни један правилник његово понашање не препознаје као облик насиља. Размишљам да ли бих дозволила да моје дете иде у такав разред, али се истовремено питам шта бих могла да урадим. Да ли бих могла да јој објасним како мора да се одупре, да ли бих била спремна да јој објасним како је Ј заправо лош? Вероватно не. С једне стране би ме спутала немоћ, а са друге изнуђена коректност…јер он је дете.
Преокрет се дешава на Осми март. Улазим у учионицу. Необичан је мир јер деца обично уз грају честитају празник. Ништа. Отварам дневник, уписујем час. Ј устаје и лаганим кораком прилази катедри. Гледа ме право у очи, фиксира, и спушта испред мене књигу увезану украсном машном. Не честита ништа, само се враћа и седа у клупу. Захваљујем се.
И даље је апсолутни мук, хвата ме страх и само понављам у себи: полако, пази, сабери се. Тек у том моменту видим наслов књиге: Србија без оргазма Исидоре Бјелице. Осећам грч и конфузију, дуго гледам у наслов јер знам, када подигнем поглед горе, сусрешћу се са одељењем у напетом очекивању.
Смирујем се, трудим се да не поцрвеним, тражим часну одступницу. Кад сам била спремна да удахнем, подижем главу и видим да већина деце гледа у под. Једино Ј седи право и поносно, а затим устаје, честита празник само у своје име. Питам га да ли је и поклон његов избор. Потврђује, гледајући ме сада безобразно и изазивачки.
У мени, у том тренутку, гори хиљаду вати, сева и грми, али знам да он то и очекује. Очекује стид, бес као резултат, али све би то био одраз немоћи. Не дам му то! Зато се са блаженим миром захваљујем на поклону и тражим да ми напише посвету. Кажем како је то обичај приликом поклањања књиге јер је свака књига дар, треба сачувати успомену. Ј је затечен, помео се и разред то види, главе се подижу, чекају расплет. Он устаје, не гледа ме више у очи, прилази и на корици дрхтавом руком, тупом графитном оловком, исписује своје име. Захтевам и честитку. Дописује. Вратим га да напише и датум. Ради и то, али слова му се све више криве и на крају запис изгледа јадно и трапаво, реченице тону према ивици.
Излазим са тог часа са само једном мисли: преживела, хвала ти боже, преживела. Не, немам осећај победе, ни надмоћи. После ме је ухватила нека туга, слабост и плач. Јер…Ј је насилник. Насилник најгоре врсте, јер он не напада уобичајено, желећи да повреди друго биће физички. Не, он се шири ментално, принудом и хладном уценом, пасивном агресијом која код сваког изазива потребу за самилошћу. Свако жели учинити, утешити, задовољити, само да буде боље, не знајући да тако упада у клупко из кога се не може ишчупати.
Јер, што се таквом више угађа, његови захтеви постају све већи и, на крају, он не оставља ни један део слободе оном другом. Производи га у роба, у алат за задовољење својих потреба, а те потребе често и нису само потребе, већ жеља да се друго биће понизи, да се од њега направи крпа којом ће насилник глачати своју сујету.
И, на крају… да… дете може бити зло. Како је то могуће, како то настаје, не знам, али знам да овакви насилници, као што је Ј, често пролазе потпуно некажњено. Њихова потреба за доминацијом се не сагледава као насиље, већ као карактерна црта. Слушају их или толеришу, систему су недоступни, јер нарцизам и деспотија нису званично кажњиви. Чека им се грешка, тренутак слабости, када се зло из њих оголи, када пређе границу нечијег интегритета, али је и онда готово немогуће поступати јер се кривица пребацује на жртву. Њој се спочитава то што је трпела, нико је није натерао, могла је одбити. Жртви се приписује слаб карактер, недостатак искуства, спремност да се потчини. Узроци се не разматрају, клопке се заборављају.
Ипак, мислим да нисмо немоћни. На овакве деспоте треба реаговати само одсуством страха, слободним духом и одбијањем послушности. То их збуњује. То су реакције на које нису навикли. То их тера да се оголе и покажу своје право лице. После тога, решење је доступно. Слобода се назире.
Ауторка је проф. српског језика и књижевности из Шапца
Требало је да му се каже како није добро да књигу бира према укусу својих сопствених родитеља. Требало је пренагласити саосећање са његовом породичном ситуацијом, односно са проблемима са којима се његови родитељи сусрећу кад не само да посежу за таквим насловима, него свој избор преносе и на своје дете.
Postovana,bravo za psihološku operaciju,manipulacijama,egocentricnog,psihopate.Divim se svim Vašim objavila,svaka Vam cast.Niste samo profesor književnost već vrsni psiholog što je neophodno u našem radu.
Nisu neka deca rođena zla,nego su tako vaspitana!
Mene ovaj tekst silno podseća na izvesnu osobu u vlasti.
ту се, нажалост, варате.
Ако је неко рођен спретан, трапав, мзикалан, немузикалан, итд зашто онда мислите да не може да буде рођен и зао? Плус васпитање, али оно не мења код, само може да га заглади, до извесне границе.
svako odeljenje u proseku ima bar jedno zlo dete,znam po odelhenju mog sina…jedan dečak je maltretirao decu i onda tvrdio da deca nejga muče,optuzivao ih bez razloga.
A onda se autorka teksta probudila i sve je bio samo san, ružna izmišljena priča.
Tačno, lično filozofiranje i objavljeno.
Да, незахвално је исхитрено и без дубље анализе доносити закључке, али овакве особе од раног узраста испољавају демонски карактер. Узрок је можда у самој породици, која храни гордост. сујету, тежњу да се буде најбољи у свему. Овакво понашање је неопходно пратити, како би се заштитила остала дјеца у школи, да не дође до нежељених последица.
Ne bih se složila da je mogao biti samo san jer takvi primeri dece zaista postoje. Licno sam se susrela sa takvim detetom i njegovom „neobjasnjivom energijom“
San, na žalost, nije!!
Takva deca zaista postoje. Iz perspektive nastavnika se to vidi najbolje, jer su nastavnici koji žele da se bave učenicima, u najboljoj poziciji da primete takvo dete. Tekst ove nastavnice je na mene ostavio jak utisak.
ja sam ovu zelenu učionicu blokirala, jer pokazuje toliko negativnosti i mržnje prema deci da je to neverovatno. samo odraz koliko pojedini nisu za ovaj posso
па ако сте блокирали, откуд сад да сте ту? А што се тиче ,,мржње према деци“ -скините ружичасте наочаре, то вам говорим као родитељ детета који је свестан добрих и лоших страна свог подмлатка, надам се да не мислите да су деца ,,Божији анђели“?
„mržnje prema deci“?!?
Gugu gaga, varate se, jer nikada niste sreli takvo dete. Šta mislite kako se desi da dete poboje desetoro dece, iz čiste dobrote? Naravno da je ružno jer lepo nije, na žalost tako je.
Tačno da se nažalost ubistva dogodila ali u školi koja je imala poseban “ status“ (pogodne uslove za rad ,odluke bez zapisa,menjanje smene,odeljenja “ elitnost“) i još uvek nije sve javno izneto.Eto funkcionisalo je do tragedije.
Ah, kad profesori književnosti zamišljaju da su pisci. Pa počnu da pišu. Da se bar sete Horacijevog saveta da bi trebalo da prođe osam godina pre nego što ponovo pročitaju svoju pisaniju. Ne verujem da bi se opet latili pera.
Brate Podrugoviću, posle 40 godina staža znam da ima takve dece. Podruguj se koliko hoćeš ali crno nam se piše ako obrazovanje ne vratimo na ono od pre uvođenja mode u školu. Meni je žao mlađih dobrih ljudi i dece, a ima više takvih na sreću. Će zbirate kožu na šiljak kad katili odrastu! Katili je katili bio mlad ili star.
A mozda je neko prepoznao takvo dete i reagovao kod odredjenih sluzbi ali nazalost naleteo na nekog sa vasim razmisljanjem.I kao rezultat toga dete pobilo svoje drugare.
Tačno je da postoje takva deca, i da su takvi rođeni. Mi imamo jedno takvo dete u porodici. Sada je odrasla žena. U uzrastu od samo tri godine znala je da štipa i ujeda drugu našu decu koji su tada isto bili bebe i, iako vidimo jer ona to radi na očigled nama, da ih je povredila l, ona bi, gledajući nas u oči, tvrdila da im ništa nije uradila. U početku smo mislili da je u pitanju samo dečija ljubomora ali ona je to radila i odraslima. Povredila bi ih tako što bi uništila neku lepu stvar koja nam je draga. Naježila sam se kada je uzela jednu vrlo nežnu figurucu anđela od porcelana koju sam jako volela jer mi je bila uspomena od pokojne sestre, i gledajući me u oči lomila prstima deo po deo samo da vidi koliko će me to povrediti. Nisam pokazala da mi je stalo do te uspomene da joj ne pružim to zadovoljstvo, ali sam bila užasnuta da to samo iz zlobe radi tako malo dete. Ona je tada imala, oko pet godina. Moja sestra, njena majka, videla je i sama bezbroj takvih situacija pa smo razvili posebnu opreznost i njenom prisustvu i to svi, i odrasli i deca. Kasnije je samo bolje krila svoj pravi karakter, naučila kako manipulacijom da svaku svoju brljotinu prebaci na druge ali joj niko ne veruje, svi smo i dalje oprezni kad od nje nešto čujemo. A kada je gost u našim kućama svi očekujemo neku štetu, ili da „slučajno“ progori cigaretom najlepši stolnjak ili razbije čašu iz kompleta koji jako volite. Danas je odrasla osoba i nema prijatelja. Uzrok nije bio u porodici, toliko nežnu majku punu ljubavi, kakva je bila njena retko koje dete ima.
Za redakciju
Ne piše se: predpregled nego: pretpregled. Jednačenje po zvučnosti.
U odbranu autorke, moram reći da sam davno čitala knjigu, majka takvog deteta ju je pisala… Žao mi je što se ovog trenutka ne mogu setiti naslova, ali sećam se da sam danima bila jako potresena i uznemirena zbog svega onoga što je majka lično opisala …
Apsolutno postoje takva deca. Vrlo tačno opisana potreba tog deteta da bude ne samo iznad druge dece već i da upravlja starijima. Potpuno bolesno i strašno : stvara pustoš u osećanjima nemoćnih roditelja a vršnjake čini poniženima i tužnima. Žrtve ovih osoba mogu da se oporave ali ta osoba nastavlja i kroz kasnije godine da primenjuje isti obrazac ponašanja. Mislim da je neizlečivo ili bi morala dugotrajna terapija-jer to nije karakter, ta osoba je bolesna od najranijeg detinjstva iz ko zna kojih razloga.
Ne vidim u čemu je problem, dete ne pravi nikakve bezobrazluke u skoli da bi bio kažnjen. Vrši manipulaciju u razredu i tu treba raditi svoj posao i edukovati decu, okupiti drugu decu i objasniti im ponasanje tog decaka i šta on u stvari radi. Deca nisu glupa samo ne znaju kako postupati u toj situaciji. Kada im se objasni sta se desava znaju oni sebe da zastite i te kako! Malo manje osudjujte, izvlacite zakljucke a malo vise se posvetite deci i ucite ih, ne samo gradivo nego i zivotu u skoli, zajednici. I tog dečaka treba učiti i objasniti mu sta radi da se to vidi i da nije dobro i lepo ponasanje i usmeriti ga.
U razredu mog sina postoji čak i više dece koja imaju takvo ili slično ponašanje.
A jedna majka, kada joj se skrenuta pažnja na ponašanje deteta, jedino što je izjavila je: „Pa vama je moje dete uvek krivo!“.
Šta reći? Roditelji sebe bave svojom decom, a mogu mnogo da utiču i ključ je u njima.
Bože, svako li ti piše… Gospođa profesorica bi trebalo da zna da su mnogobrojni faktori koji utiču na razvoj ličnosti… A da dete uzrasta 5.razreda osnovne škole donese knjigu tog naslova… odmah da se vidi ko ga zlostavlja ili ga je zlostavljao…