Naučeni smo da su deca dobra i bezazlena. Sve plemenito vezano je za dečiji lik. Uzroke izvesnih devijacija uvek tražimo u uslovima odrastanja. Međutim, postoje li deca koja su zla, onako prirodno, autentično zla, takva nastala rođenjem, kao greška prirode, kao loša genetska kombinacija? Postoje. Retko, ali postoje. I to je jedno od najtežih suočavanja u mojoj nastavničkoj praksi.
Septembar je i ulazim prvi put u jedan peti razred. Laka trema sa obe strane. Predstavim se, pokušavam da relaksiram atmosferu, gledam ih kako su pravilno poređani i potpuno mirni. Znam da će to potrajati samo koji čas dok se još ispitujemo i pipamo, pa će preći u uobičajeno stanje veselog nereda i nehaja. I dok prelazim pogledom sa jedne glave na drugu, a sve me upijaju očima punim očekivanja, nailazim na prepreku. Dečak u prvoj klupi. Zakujem se. Ispred mene je plavokoso dete, nežno, uspravnog držanja, ponosnog stava, ali od njegovog pogleda mi prolaze trnci niz leđa. Oči su plave, nepomične, ledene i gledaju me direktno, ali u njima ne postoji ni trunka pristupačnosti. Pomislim na tren da bi ovako mogle gledati oči beskompromisnog osvetnika i brzo okrenem glavu na drugu stranu. Međutim, tokom celog časa, bez obzira na to da li sedim ili šetam po učionici, taj pogled me peče. Počinjem da se osećam kao progonjena žrtva, na tren se okrenem ka njemu, ali svaki put kada nam se pogledi ukrste, situacija je ista. Ukočeno ledeno lice zla.
Izlazim sa časa, neki strah mi ne da mira, ali njega brzo zameni stid i, što vreme više prolazi, taj strah se kravi jer ne mogu ni da zamislim kako je moj utisak ispravan. Ne dozvoljavam mu da bude ispravan i istinit, kažem: to je dete, možda je uplašen, možda se naljutio na nekoga, nema to veze sa tobom, preosetljiva si.
Sutradan na čas krećem sa zebnjom i željom da se prethodna situacija ne ponovi, međutim, sve je isto. J sedi u prvoj klupi, uspravan, gotovo vojnički ukrućen, studenog pogleda. Pitam ga nešto. Odgovara kratko i odsečno, tačno i precizno, bez želje da obrazlaže i upušta se u dijalog, bez radosti kojom zrače ostali petaci kada na prvim časovima dobro znaju. J kao da nema potrebu da bude pohvaljen. On odrađuje nametnuto poslušanje. Ali oči…oči su neprekidno ledene, široko otvorene. U tom plavetnilu ne postoji ni trag života, samo odsev metalne brave od čije hladnoće trnu zubi i hladan vetar mili niz vrat.
Prilazim mu više puta tokom časa. Pokušavam da tako neposredno demantujem svoj osećaj, ali pomaka nema. Sve što kažem sasluša, dozvoli da zavirim u svesku, odgovori najkraće što može i tu je kraj.
J postaje moja opsesija narednih dana i meseci. Ne govorim nikome o tome, sramota me je da kažem kako osećam zlo u nekom detetu, svoje misli gušim kao jeres, a ne čujem ni da se iko od kolega žali. J je disciplinovan i uljudan. Onda pomislim kako se ipak u nečemu varam. Objašnjavam sebi da je to verovatno slučaj sa kojim se nisam susretala, da se možda desilo neko suštinsko razmimoilaženje između nas dvoje, pokušavam da promenim pristup, ali situacija ostaje ista. Onda se oprezno raspitujem kod razrednog i psihologa. Interesuje me da li je ikada bilo nekih problema sa tim detetom. Informacije su prilično umirujuće. Sve je bilo u redu.
Tek to me potpuno pomete i dovede u stanje neprekidnog preispitivanja. Ubeđujem sebe da sam profesionalac, da je on samo dete, a dete ne može biti zlo, osim na filmu gde mu za potrebe povećane strave stave tri šestice ispod kose. Odlučim da ću se ponašati racionalno.
Međutim, stvarnost mi ubrzo dokazuje kako moja strahovanja nisu daleko od istine. Razredni se na sednici posle prvog tromesečja žali na ponašanje ovog đaka, nema razloga da ga kazni, ali uočava kako je J stavio pod svoju kontrolu određeni broj učenika iz odeljenja koji ga se plaše i bezrezervno ispunjavaju sve njegove naloge. Razredni ističe kako je u razgovorima sa porodicom došao do zaključka da su stabilni, vrlo otvoreni i sradljivi. Ne uviđaju da J ima ikakav problem, osim što je preterano ozbiljan, ali takav je oduvek, nikad nije vidno tužan, ne deluje povređeno, kaznu dočekuje spremno i odslužuje je pošteno, bez pogovora i suza.
Meni se posle ovih reči pali lampica za uzbunu: pa ovo nije dete, ne reaguje kao dete, nešto nije dobro… ali ćutim. I dalje me je sramota da glasno kažem šta osećam, jer samo osećam. Realno gledajući, sa aspekta školske discipline, problema nema.
Na kraju prvog polugodišta situacija je gotovo ista. J nema prave drugove, ali su svi oko njega spremni na uslugu. On je distanciran, hladan, dalek, ostala deca zaziru, međutim, ne odbijaju njegove naloge, retke reči slušaju sa pažnjom, trude se da ga ne naljute, i to sve bez ikakve prisile ili svađe. Razredni se nekada oseća nemoćno. Odeljenje više sluša J nego njega, ali ga ni on ne želi kao protivnika. Nesvesno ga proizvodi u saveznika i to počinje polako da hoda. J postaje neprikosnoveni gospodar situacije. Osim hladnoće koju isijava, J dobija stav gordosti i nekog čudnog autoriteta pred kojim uvek moraš da razmisliš kako ćeš se obratiti.
I…šta mi vredi osećaj da tu nešto nije u redu?! Šta sve to vredi kad i drugi vide isto, ali se J provlači ispod radara uobičajenih školskih normi, kao takav ne podleže nikakvim sankcijama i sistem ne može da se bavi njim. Ponaša se vaspitano, ni jedan pravilnik njegovo ponašanje ne prepoznaje kao oblik nasilja. Razmišljam da li bih dozvolila da moje dete ide u takav razred, ali se istovremeno pitam šta bih mogla da uradim. Da li bih mogla da joj objasnim kako mora da se odupre, da li bih bila spremna da joj objasnim kako je J zapravo loš? Verovatno ne. S jedne strane bi me sputala nemoć, a sa druge iznuđena korektnost…jer on je dete.
Preokret se dešava na Osmi mart. Ulazim u učionicu. Neobičan je mir jer deca obično uz graju čestitaju praznik. Ništa. Otvaram dnevnik, upisujem čas. J ustaje i laganim korakom prilazi katedri. Gleda me pravo u oči, fiksira, i spušta ispred mene knjigu uvezanu ukrasnom mašnom. Ne čestita ništa, samo se vraća i seda u klupu. Zahvaljujem se.
I dalje je apsolutni muk, hvata me strah i samo ponavljam u sebi: polako, pazi, saberi se. Tek u tom momentu vidim naslov knjige: Srbija bez orgazma Isidore Bjelice. Osećam grč i konfuziju, dugo gledam u naslov jer znam, kada podignem pogled gore, susrešću se sa odeljenjem u napetom očekivanju.
Smirujem se, trudim se da ne pocrvenim, tražim časnu odstupnicu. Kad sam bila spremna da udahnem, podižem glavu i vidim da većina dece gleda u pod. Jedino J sedi pravo i ponosno, a zatim ustaje, čestita praznik samo u svoje ime. Pitam ga da li je i poklon njegov izbor. Potvrđuje, gledajući me sada bezobrazno i izazivački.
U meni, u tom trenutku, gori hiljadu vati, seva i grmi, ali znam da on to i očekuje. Očekuje stid, bes kao rezultat, ali sve bi to bio odraz nemoći. Ne dam mu to! Zato se sa blaženim mirom zahvaljujem na poklonu i tražim da mi napiše posvetu. Kažem kako je to običaj prilikom poklanjanja knjige jer je svaka knjiga dar, treba sačuvati uspomenu. J je zatečen, pomeo se i razred to vidi, glave se podižu, čekaju rasplet. On ustaje, ne gleda me više u oči, prilazi i na korici drhtavom rukom, tupom grafitnom olovkom, ispisuje svoje ime. Zahtevam i čestitku. Dopisuje. Vratim ga da napiše i datum. Radi i to, ali slova mu se sve više krive i na kraju zapis izgleda jadno i trapavo, rečenice tonu prema ivici.
Izlazim sa tog časa sa samo jednom misli: preživela, hvala ti bože, preživela. Ne, nemam osećaj pobede, ni nadmoći. Posle me je uhvatila neka tuga, slabost i plač. Jer…J je nasilnik. Nasilnik najgore vrste, jer on ne napada uobičajeno, želeći da povredi drugo biće fizički. Ne, on se širi mentalno, prinudom i hladnom ucenom, pasivnom agresijom koja kod svakog izaziva potrebu za samilošću. Svako želi učiniti, utešiti, zadovoljiti, samo da bude bolje, ne znajući da tako upada u klupko iz koga se ne može iščupati.
Jer, što se takvom više ugađa, njegovi zahtevi postaju sve veći i, na kraju, on ne ostavlja ni jedan deo slobode onom drugom. Proizvodi ga u roba, u alat za zadovoljenje svojih potreba, a te potrebe često i nisu samo potrebe, već želja da se drugo biće ponizi, da se od njega napravi krpa kojom će nasilnik glačati svoju sujetu.
I, na kraju… da… dete može biti zlo. Kako je to moguće, kako to nastaje, ne znam, ali znam da ovakvi nasilnici, kao što je J, često prolaze potpuno nekažnjeno. Njihova potreba za dominacijom se ne sagledava kao nasilje, već kao karakterna crta. Slušaju ih ili tolerišu, sistemu su nedostupni, jer narcizam i despotija nisu zvanično kažnjivi. Čeka im se greška, trenutak slabosti, kada se zlo iz njih ogoli, kada pređe granicu nečijeg integriteta, ali je i onda gotovo nemoguće postupati jer se krivica prebacuje na žrtvu. Njoj se spočitava to što je trpela, niko je nije naterao, mogla je odbiti. Žrtvi se pripisuje slab karakter, nedostatak iskustva, spremnost da se potčini. Uzroci se ne razmatraju, klopke se zaboravljaju.
Ipak, mislim da nismo nemoćni. Na ovakve despote treba reagovati samo odsustvom straha, slobodnim duhom i odbijanjem poslušnosti. To ih zbunjuje. To su reakcije na koje nisu navikli. To ih tera da se ogole i pokažu svoje pravo lice. Posle toga, rešenje je dostupno. Sloboda se nazire.
Autorka je prof. srpskog jezika i književnosti iz Šapca
Trebalo je da mu se kaže kako nije dobro da knjigu bira prema ukusu svojih sopstvenih roditelja. Trebalo je prenaglasiti saosećanje sa njegovom porodičnom situacijom, odnosno sa problemima sa kojima se njegovi roditelji susreću kad ne samo da posežu za takvim naslovima, nego svoj izbor prenose i na svoje dete.
Postovana,bravo za psihološku operaciju,manipulacijama,egocentricnog,psihopate.Divim se svim Vašim objavila,svaka Vam cast.Niste samo profesor književnost već vrsni psiholog što je neophodno u našem radu.
Nisu neka deca rođena zla,nego su tako vaspitana!
Mene ovaj tekst silno podseća na izvesnu osobu u vlasti.
tu se, nažalost, varate.
Ako je neko rođen spretan, trapav, mzikalan, nemuzikalan, itd zašto onda mislite da ne može da bude rođen i zao? Plus vaspitanje, ali ono ne menja kod, samo može da ga zagladi, do izvesne granice.
svako odeljenje u proseku ima bar jedno zlo dete,znam po odelhenju mog sina…jedan dečak je maltretirao decu i onda tvrdio da deca nejga muče,optuzivao ih bez razloga.
A onda se autorka teksta probudila i sve je bio samo san, ružna izmišljena priča.
Tačno, lično filozofiranje i objavljeno.
Da, nezahvalno je ishitreno i bez dublje analize donositi zaključke, ali ovakve osobe od ranog uzrasta ispoljavaju demonski karakter. Uzrok je možda u samoj porodici, koja hrani gordost. sujetu, težnju da se bude najbolji u svemu. Ovakvo ponašanje je neophodno pratiti, kako bi se zaštitila ostala djeca u školi, da ne dođe do neželjenih posledica.
Ne bih se složila da je mogao biti samo san jer takvi primeri dece zaista postoje. Licno sam se susrela sa takvim detetom i njegovom „neobjasnjivom energijom“
San, na žalost, nije!!
Takva deca zaista postoje. Iz perspektive nastavnika se to vidi najbolje, jer su nastavnici koji žele da se bave učenicima, u najboljoj poziciji da primete takvo dete. Tekst ove nastavnice je na mene ostavio jak utisak.
ja sam ovu zelenu učionicu blokirala, jer pokazuje toliko negativnosti i mržnje prema deci da je to neverovatno. samo odraz koliko pojedini nisu za ovaj posso
pa ako ste blokirali, otkud sad da ste tu? A što se tiče ,,mržnje prema deci“ -skinite ružičaste naočare, to vam govorim kao roditelj deteta koji je svestan dobrih i loših strana svog podmlatka, nadam se da ne mislite da su deca ,,Božiji anđeli“?
„mržnje prema deci“?!?
Gugu gaga, varate se, jer nikada niste sreli takvo dete. Šta mislite kako se desi da dete poboje desetoro dece, iz čiste dobrote? Naravno da je ružno jer lepo nije, na žalost tako je.
Tačno da se nažalost ubistva dogodila ali u školi koja je imala poseban “ status“ (pogodne uslove za rad ,odluke bez zapisa,menjanje smene,odeljenja “ elitnost“) i još uvek nije sve javno izneto.Eto funkcionisalo je do tragedije.
Ah, kad profesori književnosti zamišljaju da su pisci. Pa počnu da pišu. Da se bar sete Horacijevog saveta da bi trebalo da prođe osam godina pre nego što ponovo pročitaju svoju pisaniju. Ne verujem da bi se opet latili pera.
Brate Podrugoviću, posle 40 godina staža znam da ima takve dece. Podruguj se koliko hoćeš ali crno nam se piše ako obrazovanje ne vratimo na ono od pre uvođenja mode u školu. Meni je žao mlađih dobrih ljudi i dece, a ima više takvih na sreću. Će zbirate kožu na šiljak kad katili odrastu! Katili je katili bio mlad ili star.
A mozda je neko prepoznao takvo dete i reagovao kod odredjenih sluzbi ali nazalost naleteo na nekog sa vasim razmisljanjem.I kao rezultat toga dete pobilo svoje drugare.
Tačno je da postoje takva deca, i da su takvi rođeni. Mi imamo jedno takvo dete u porodici. Sada je odrasla žena. U uzrastu od samo tri godine znala je da štipa i ujeda drugu našu decu koji su tada isto bili bebe i, iako vidimo jer ona to radi na očigled nama, da ih je povredila l, ona bi, gledajući nas u oči, tvrdila da im ništa nije uradila. U početku smo mislili da je u pitanju samo dečija ljubomora ali ona je to radila i odraslima. Povredila bi ih tako što bi uništila neku lepu stvar koja nam je draga. Naježila sam se kada je uzela jednu vrlo nežnu figurucu anđela od porcelana koju sam jako volela jer mi je bila uspomena od pokojne sestre, i gledajući me u oči lomila prstima deo po deo samo da vidi koliko će me to povrediti. Nisam pokazala da mi je stalo do te uspomene da joj ne pružim to zadovoljstvo, ali sam bila užasnuta da to samo iz zlobe radi tako malo dete. Ona je tada imala, oko pet godina. Moja sestra, njena majka, videla je i sama bezbroj takvih situacija pa smo razvili posebnu opreznost i njenom prisustvu i to svi, i odrasli i deca. Kasnije je samo bolje krila svoj pravi karakter, naučila kako manipulacijom da svaku svoju brljotinu prebaci na druge ali joj niko ne veruje, svi smo i dalje oprezni kad od nje nešto čujemo. A kada je gost u našim kućama svi očekujemo neku štetu, ili da „slučajno“ progori cigaretom najlepši stolnjak ili razbije čašu iz kompleta koji jako volite. Danas je odrasla osoba i nema prijatelja. Uzrok nije bio u porodici, toliko nežnu majku punu ljubavi, kakva je bila njena retko koje dete ima.
Za redakciju
Ne piše se: predpregled nego: pretpregled. Jednačenje po zvučnosti.
U odbranu autorke, moram reći da sam davno čitala knjigu, majka takvog deteta ju je pisala… Žao mi je što se ovog trenutka ne mogu setiti naslova, ali sećam se da sam danima bila jako potresena i uznemirena zbog svega onoga što je majka lično opisala …
Apsolutno postoje takva deca. Vrlo tačno opisana potreba tog deteta da bude ne samo iznad druge dece već i da upravlja starijima. Potpuno bolesno i strašno : stvara pustoš u osećanjima nemoćnih roditelja a vršnjake čini poniženima i tužnima. Žrtve ovih osoba mogu da se oporave ali ta osoba nastavlja i kroz kasnije godine da primenjuje isti obrazac ponašanja. Mislim da je neizlečivo ili bi morala dugotrajna terapija-jer to nije karakter, ta osoba je bolesna od najranijeg detinjstva iz ko zna kojih razloga.
Ne vidim u čemu je problem, dete ne pravi nikakve bezobrazluke u skoli da bi bio kažnjen. Vrši manipulaciju u razredu i tu treba raditi svoj posao i edukovati decu, okupiti drugu decu i objasniti im ponasanje tog decaka i šta on u stvari radi. Deca nisu glupa samo ne znaju kako postupati u toj situaciji. Kada im se objasni sta se desava znaju oni sebe da zastite i te kako! Malo manje osudjujte, izvlacite zakljucke a malo vise se posvetite deci i ucite ih, ne samo gradivo nego i zivotu u skoli, zajednici. I tog dečaka treba učiti i objasniti mu sta radi da se to vidi i da nije dobro i lepo ponasanje i usmeriti ga.
U razredu mog sina postoji čak i više dece koja imaju takvo ili slično ponašanje.
A jedna majka, kada joj se skrenuta pažnja na ponašanje deteta, jedino što je izjavila je: „Pa vama je moje dete uvek krivo!“.
Šta reći? Roditelji sebe bave svojom decom, a mogu mnogo da utiču i ključ je u njima.
Bože, svako li ti piše… Gospođa profesorica bi trebalo da zna da su mnogobrojni faktori koji utiču na razvoj ličnosti… A da dete uzrasta 5.razreda osnovne škole donese knjigu tog naslova… odmah da se vidi ko ga zlostavlja ili ga je zlostavljao…