Намирнице опасне за бебе

 
Увођење чврсте хране је важан корак у развоју бебе. Међутим, родитељи морају бити опрезни и информирани о намирницама које дају беби. Постоје неке намирнице које могу потенцијално изазвати алергијске реакције или у неким случајевима ботулизам (који напада нервни систем). Изузетно ја важно помно бирати намирнице, а нарочито у првих 12 месеци живота детета, јер пробавни систем у тој доби нема својство да заштити организам од бактерија.
mama i beba
Ево које намирнице требате избјегавати давати беби током прве године живота:
Мед, кукурузни сируп и јаворов сируп
Бебама не треба нудити било који од тих производа, јер они могу садржавати бактерије цлостридиум ботулинум. Уколико беба прогута намирницу која садржи ову бактерију, бактерија тада производи отров који узрокује ботулизам. Дојеначки ботулизам напада нервни систем и изузетно је опасан јер може довести и до најгорег исхода.
Непастеризирано млеко
Бебама не треба давати кравље млеко у првој години живота због могућности појаве алергија, а нарочито оно непастеризирано. То млијеко садржи патогене, микроорганизме који могу узроковати болести. Неразвијен имунолошки систем беба не може се борити против патогена из непастеризираног млека, па могу настати озбиљне компликације.
Меки сир
Меки сиреви, чак и када се држе у хладњаку, могу садржавати бактерију листериа моноцyтогенес. Ова бактерија изазива симптоме сличне грипи, као што су повраћање, прољев и болови у мишићима, а може напасти и нервни систем и узроковати симптоме сличне можданом удару. За имунолошки систем мале бебе, то може бити јако опасно.
Непастеризирани сок
Непастеризирани сок може садржавати бактерије е. цоли и салмонеле. Око 98% свих сокова у продаји се пастеризира, али прочитајте налепницу, ако нисте сигурни.
Сирова јаја
Бебе и мала деца не би требала јести сирова јаја или намирница припремљене са сировим јајима. Сирова јаја могу садржавати бактерију салмонелла ентеритидис, што може резултирати озбиљним стањем Филе 1294 повраћања, пролива и грчева у трбуху. Увек кувајте јаја док не буду потпуно тврдо кухана. Такође припазите да су јаја добро термички обрађена и код припреме других јела.
Белањак
Педијатри препоручују да се бебама не даје белањак у првој години живота. Алергијске реакције на белањак су врло честе, тако да је најбоље причекати док дете не напуни годину дана.
Јужно воће
Наранче, грејп, киви и остали агруми могу произвести алергијску реакцију код бебе испод 12 месеци старости. Избјегавајте ово воће у том периоду или се посаветујте са педијатром око увођења агрума.
Пшеница и пшенични производи
Намирнице које садрже пшеницу и пшеничне производе не би требало нудити беби до навршених осам мјесеци старости јер пшеница може потенцијално изазвати алергијске реакције.
Орашасти плодови и кикирики маслац
Они такође могу изазвати алергијску реакцију, и не би се требали давати беби млађој од годину дана.
Сирова клице
Бактерија салмонела може постојати у свим облицима клица (луцерне, дјетелине и ротквица), чак и оних које узгојите код куће. Клице не треба додавати у храну која се припрема за бебу.
Превише заслађена храна и слаткиши
Шећером обогаћене житарице, слаткиши и заслађени сокови су ниско-храњиве намирнице са високим удјелом шећера. Шећер у том облику нема нити један позитиван учинак на организам бебе. Такође, ако такву храну нудимо деци, чешће ће одбијати здраве намирнице. Такве прехрамбене навике у раној доби могу резултирати појавом претилости код детета.
Како ваша беба расте и њен ће имунолошки систем јачати и моћи ћете јој понудити разноврснији јеловник. До тада, саветујемо да се суздржите од свих овде наведених намирница у припреми оброка за бебу.
 
Извор: roditeljstvo.com