У нашу редакцију стигло је писмо једне учитељице која жели да остане анонимна. Њено писмо преносимо у целости.
„Примих прваке пре три дана.
Слатки, весели, крезуби, широких осмеха…
Радујем се ђацима првацима увек.
Но, морам признати да сам ове године изненађена. Да не кажем – шокирана!
Већина деце не изговара поједине гласове, а неколико њих не изговара већину гласова.
„Уситејице, веси ми пеукле, мама није имауа вемена да ме науци!“
Три пута сам тражила да ми понови реченицу, док нисам схватила шта жели!
Знам ја шта је у питању, али сам и даље у шоку.
Не због те реченице. Него због тога што родитељи толико мало воде рачуна о деци. Али им зато купују сатиће – смартиће и патике које морају јако да чувају јер: „Молим те, учитељице, обриши ми патике, тата ће ме убити на месту ако види да су прљаве, дао је силне паре за њих!“
Нађите времена за своју децу!
Не дозволите да матерњи језик уче слушајући цртаће и понављајући речи онако како их са ТВ-а или компјутера чују.
Играње на таблету није смисао одрастања.
Лутка гињола кроз коју сам се данас обратила ђацима, држала им је пажњу дуже него било која игрица, верујте ми!
Није ми се до сад догодило да деца не знају шта значи „графитна оловка“. Није ми се догодило да не знају да повуку линију „од-до“.
Троје ученика не зна своје презиме. А један не зна како је мами право име, каже да је сви зову Беба.
Али, родитељи кажу: „Све он (она), зна! А мени је тако слаатко што не говори „чисто“… Има времена, научиће.“
Има времена? Колико?
Кад је време да дете проговори? Са седам година, иде на фудбал, енглески, а не зна да говори српски и не зна да веже пертле!
Гледа „Парове“, са седам година! Говори као неки лик из „Сунђер Боба“ , а на цртежу породице, у већини случајева нема детета које је породицу нацртало. Сваки од њих је рекао: „Нема ме, да не сметам.“
Да не смета? Коме? Родитељима?
Не можете то надокнадити телефонима, таблетима и скупим патикама. Тиме говорите детету да вам смета и да треба само да се бави било чиме, само да није уз вас.
Будите уз своју децу!
Дивни су, само још то да родитељи схвате…
Једна учитељица“
Sve je tačno. Ali, koliko njih će ovo pročitati? Koji procenat njih će razumeti? A koji usvojiti?
Bila sam u 44 zemlje, učestvujući na raznim naučno-pedagoškim konferencijama. Verujte, sve više je naučnih studija o porastu broja dece sa govornom manom ili nesposobnošću da zapamte dve informacije u istoj rečenici.
Jeste li sigurni da i prije 30/40 godina nije bilo ovakve djece koja nisu umjela izgovarati svaki glad? Je li nekada svako dijete umjelo vezati pertle? Da učiteljica ne pretjeruje? Jesu li nama roditelji govorili da čuvamo patike, nove pantalone, olovke da ne gubimo? Je li grijeh naučiti djecu da poštuju stvari jer se teško zaradi novac kojim se kupuju? ipak slika nije crno bijela, biće da je siva. A siva je zbog lošeg obrazovnog sistema, zbog neprekidne borbe za život, zbog nemanja vremena koje kvalitetno treba provesti sa djetetom. Siva je zbog frustriranih nastavnika, rastrgnutih roditelja, neshvaćene djece i najedenih političara.
👍100%!
Ne treba učiteljica da im vezuje pertle.Na prvom roditeljskom sastanku treba da kaže roditeljima da to nauče decu.Znaju one.
Naravno da ima vremena i da će naučiti. Naši nastavnici da olabave i pušte decu da budu deca. Neka prepišu od kolega iz Skandinavije. Šta bi radile te učiteljice sa svom tom šarenom decom. Kako naša deca nauče jezik i nemaju problema po tim školama, toleriše se razno zaostajanje i svi nekako porastu bez kompleksa, samo ti ovde odmah objasne kako si loš đak…
Србија сутра.
Gordana, pricajte o tome, pricajte, pricajte, pisite, kakogod, samo se oglasite, i vi i ovakve divne uciteljice…Stalno treba roditeljima govoriti, takodje i bakama i dekama, tetkama, koje ih jos i najvise razmaze…inace, ode mast u propast! Drzava ne treba da stimulise radjanje dece po broju nego po kvalitetu, sto znaci da roditelji treba da imaju pristojne plate za svoj porodicni zivot ali da treba da ih zarade, ne da im se tek tako daje novaci i obecava penzija, kao sto je sad i kao sto se tek planira, jer tako onda i roditelji sutra uce svoju decu, da ne treba cak ni da rade u zivotu, dace im se. Deca se iz ljubavi i u ratu radjaju i podizu a sad …. rode jedno da bi mogli da mu omogucesve najskuplje.a tek kad im drzava bude dodavala, kupovace mu jos skuplje, videcete. I nece se vise nikad radjati po petoro, sedmoro, desetoro, vec najvise troje, jer drzava dotle dotira. Covece, kako mi prastosmo i iskolovasmo se u nekad vrlo skromnim porodicnim uslovima a ovim pekmezama od roditelja i dece nikad nicega dosts?! E, jadna nam majka!
Sve je tačno, sve je više dece sa navedenim problemima, samo ovaj deo sa crtežom je izdvojen slučaj.
Mi imamo bebu od dve ipo godine i dete će biti bilingvalno, govoriće dva jezika a možda i tri jer ih sluša u svakodnevnoj komunikaciji. Zato je moguće da kasnije progovori na jeziku koji mu bude lakši za prvi izgovor, a za sada jednostavne reči kaže na sva tri jezika, grčki, srpski, engleski ( mama, tata, baka…). Dobili su ga kasno i to mi je jedino unuče pa ima toliko pažnje da mu od svih nas treba i malo odmora. Zato je upisan i u jaslice na 4 sata dnevno, mada majka radi od kuće da bi bila više sa bebom, i oduševljen je, pre svega decom i igrama u vrtiću i onim žutim autobusom što vozi decu u vrtić. Deca moraju slušati prve reči od roditelja koji ih jasno i pravilno izgovaraju i to je uslov svih uslova, da prvo roditelji civilizovano komuniciraju, razgovaraju pravilnim književnim jezikom u jući, što vidim da je veliki problem u Srbiji, jer nam je pola populacije nepismeno ili funkcionalno nepismeno. Niko ne čita. Nemaju dovoljan fond reči da se tečno i jasno izraze i iz toga dolazimo do dece koja mnogo toga nauče tek u školi. A mogli su to da nauče usput, dok rastu, do pete godine maksimalno. Odnela sam gomilu dečijih knjiga na srpskom jeziku koje se svako veče čitaju pred spavanje iako moj unuk ne zna šta je to, dovoljno je da sluša mamin glas i da čuje reči, i jednog dana će znati smisao tih reči. Svim malim prvacima želim srećan polazak u školu, i ovako dobre učiteljice da ih svemu nauče.