Ako ste dečju sobu napunili igračkama, ekranima, gedžetima, VI ste im prepreka da u životu budu SREĆNI

Roditelji troše ogromnu količinu energije kako bi njihovo dete usvojilo određene veštine, izgradilo odgovornost, uradilo domaći zadatak na vreme, očistilo sobu… Sve je to, naravno, važno. Ali postoji jedna stvar kojoj ne samo da zaboravljamo decu da učimo, već smo im ponekad čak i prepreka. A to je da nauče da uživaju u životu. Da li postoji IKO ko tome danas uči decu?

Foto: Canva

Da, reći ćete možda, pa to deca prirodno rade, svakog dana. Oni tome instinktivno teže. Ali, nekako, desi se da veliki broj te srećne dece odraste u ne baš tako srećne odrasle ljude. To je zbog toga što postoji razlika u uživanju u životu u detinjstvu i kada odrastemo.

Deca lako mogu steći pogrešnu sliku o tome šta je sreća zapravo

Ljudi su najsrećniji kada je njihov život ispunjen produktivnim, smislenim aktivnostima. To su pokazala brojna istraživanja. Ali, na nesreću, poruke koje nam konstantno pristižu sa svih strana, uveravaju nas da sreća dolazi uz konzumerizam. Rečju, da je za sreću potreban novac kojim ćete kupiti sve one proizvode koji vrište sa reklama na bilbordima i sa Instagram profila influensera.

Kada nam velike kompanije poručuju da treba sebe da “počastimo” i sebi ugodimo baš tako što ćemo kupiti njihove proizvode, one nam poručuje da je kupovina stvari zapravo ultimativni cilj, da ćemo biti srećniji ako kupimo bolji auto ili veći stan.

A kako se odupreti? Nemojte da vam postane navika da vodite decu u prodavnice gde će oni trčati između polica i svakih pet sekundi govoriti: “Mogu li ovo?” “Kupi mi to!”…

Iako vaše dete možda nije direktno izloženo svim tim reklamama, vrlo je verovatno da jeste izloženo kulturi koju su te reklame kreirale. Drugar im je možda pokazao novu, sjajnu igračku ili su čuli razgovor o tome kako su roditelji nekom drugom kupili, recimo, konzolu za igrice.

Najsrećnija su ona deca koja više vrednuju radost iskustava od materijalnih stvari

Nemojte ohrabrivati decu da veruju da više stvari znači sreću. A ako ste im sobu napunili igračkama, ekranima, gedžetima, onda upravo to i radite.

Koncept iskazivanja ljubavi kroz poklone je divna ideja i postoji vekovima. I nekad je stvarno dobro funkcionisala. Ali mnoga deca danas dobijaju tako puno poklona da je sva radost nestala. Dajući im previše onoga što mislimo da žele, oduzeli smo im ono što im stvarno treba – radost iščekivanja. Slatku neizvesnost želje za koju ne znaju hoće li se ostvariti.

Ako želite da promenite stvari, počnite od svoje porodice. Neka pokloni koji će deca vama ubuduće poklanjati ne budu materijalni. Tražite da od sad to uvek bude nešto napravljeno njihovim rukama, nešto značajno za njih i vas.

Deca moraju naučiti da, iako im novac daje mogućnost da budu srećni, on im ne može pokazati put do sreće.

Igrajte društvene igre sa svojom decom, kako bi videli i razlikovali uzbuđenje i osećaj sreće u tim momentima zajedništva, od one sreće koju donosi nova stvar. Napravite kućicu na drvetu ili samo kolač zajedno, kako bi osetili ponos i sreću koju donosi produktivan rad.

Ako uspete da naučite decu da uvide vrednost ovih malih stvari, njihove šanse da budu srećni kad odrastu povećaće se višestruko.