Ако ваша деца гледају „Скибиди тоилет“ време је да почнете да бринете. За децу, али и за своје родитељске одлуке

Да, наслов звучи сурово. Али врло реално.

Ако сте дозволили деци да седе за мобилним телефоном и гледају Скибиди тоилет, онда имамо проблем. Сви. И ми који водимо рачуна о томе каквим су садржајима наша деца изложена, јер, како је једна паметна жена недавно рекла, није битно само како ја васпитавам своју децу, битно је и како други васпитавају своју. Зато што не живимо само у свом мехуру, ни ми, ни наша деца. А кад су деца у питању, врло им је тешко да се одупру утицајима друштва.

Па је тако мој седмогодишњи син у последње време у необавезној игри често умео да каже „скибиди тоилет!“. После отприлике десетог пута, питала сам га шта то значи.

„Па, то је нека игрица коју играју моји другари. У њој су wc шоље из којих вире главе и онда их неки људи убијају.“ – рекао ми је.

Ок, навикли смо на игрице са убијањем. Изгледа. Родитеље углавном није брига што деца тп играју. Одмахну руком и кажу и ми смо свашта гледали и играли, па смо солидно испали. Не знам по чијим мерилима. Ништа ми није тако сјајно кад се осврнем и погледам друштво у ком живимо. Али оставићемо то за тренутак по страни.

Вратимо се шољама из којих вире главе.

Шта је, уопште, skibidi toilet?

Укратко:

– клозетске шоље које лете около, из којих вире застрашујуће људске главе

– језива бугарска мелодија која се деци увукла у главе

– људска тела на која су накачени различити „уређаји“ уместо глава, а која јуре и уништавају те клозетске шоље.

Застрашујућа, језива, праћена бугарском песмом, препуна насиља. Мрачна, ужасавајућа. Према оцени IMDb, није никако за млађе од 13 година јер може изазвати страх, анксиозност, лош сан… На Јутјуб Кидсу га нема, али не заносите се да га деца не могу пронаћи. Ако укуцају појам, појавиће се. У снимцима нема дијалога, само узнемирујућа мелодија и звуци ударања, јаука, вриштања.

Аутор је Алексеј Герасимов, графички дизајнер који живи у Џорџији, а чији канал на Јутјубу носи назив „DaFuq!?Boom!“. Он је, кажу, тренутно један од 10 најпопуларнијих јутјубера, чија се зарада процењује на 19 милиона долара. Али податак је стар неколико месеци, тако да је то сад вероватно много више. Његов канал на Јутјубу има 40 милиона пратилаца, које углавном чине деца рођена од 2010, па до 2023. године. Да, добро сте прочитали. Клипови имају десетине милијарди прегледа.

Ипак, највише је предшколаца и ученика нижих разреда основне школе који гледају skibidi toilet и играју неку од стотина игрица базираних на овој причи. Да, има их и у Роблоксу.

Посебно су занимљиви и забрињавајући упорни, снажни покушаји да се умањи ефекат оваквих клипова на децу. Да није тако страшан и да је све само дизање моралне панике, тврде многи. Међу њима и Forbes, Guardian и други велики светски медији. Неки кажу да су родитељи навикли да деци дају таблет и очекују да ће они гледати Пепу Прасе, али да деци то више није интересантно. Ово је само будућност дигиталне забаве, кажу.

Додају да деца данас од рођења већину своје забаве базирају на дигиталним уређајима и да је потпуно нормално да се ствари мењају, да им цртаћи који трају 10 минута више не држе пажњу, те да траже другачије форме.

А то је, изгледа, баш skibidi toilet за који и Меди Бакстон, директорка трендова и културе у Јутјубу каже да је феномен до сада незабележен на овој платформи. По популарности, брзини раста, броју прегледа.

Толико, да су вирални чак и видео-клипови сасвим мале деце која МОЛЕ родитеље да им пусте нову епизоду, спремна да имитирају ове клозетске шоље, само да би добила могућност да гледају још.

Ако будућност забаве Алфа генерације, коју чине деца млађа од 10 година, изгледа овако, онда имамо много разлога да се забринемо:

А ако родитељи у томе не виде проблем, разлога за бригу је још много, много више.

И не, немојте ОВО поредити с птицом тркачицом и Томом и Џеријем које смо, ето, ми гледали. Звучаћете смешно.

Ваша одговорност као родитеља није да подлежете сваком тренду, удовољите сваком дечјем захтеву, пристанете на све за додатних пола сата мира. Ваш посао је да се одупрете трендовима који штете вашој деци. Да будете укључени. Јер бити родитељ у 21. веку је озбиљна ствар. Преозбиљна.