Ako vaša deca gledaju “Skibidi toilet” vreme je da počnete da brinete. Za decu, ali i za svoje roditeljske odluke

Da, naslov zvuči surovo. Ali vrlo realno.

Ako ste dozvolili deci da sede za mobilnim telefonom i gledaju Skibidi toilet, onda imamo problem. Svi. I mi koji vodimo računa o tome kakvim su sadržajima naša deca izložena, jer, kako je jedna pametna žena nedavno rekla, nije bitno samo kako ja vaspitavam svoju decu, bitno je i kako drugi vaspitavaju svoju. Zato što ne živimo samo u svom mehuru, ni mi, ni naša deca. A kad su deca u pitanju, vrlo im je teško da se odupru uticajima društva.

Pa je tako moj sedmogodišnji sin u poslednje vreme u neobaveznoj igri često umeo da kaže “skibidi toilet!”. Posle otprilike desetog puta, pitala sam ga šta to znači.

“Pa, to je neka igrica koju igraju moji drugari. U njoj su wc šolje iz kojih vire glave i onda ih neki ljudi ubijaju.” – rekao mi je.

Ok, navikli smo na igrice sa ubijanjem. Izgleda. Roditelje uglavnom nije briga što deca tp igraju. Odmahnu rukom i kažu i mi smo svašta gledali i igrali, pa smo solidno ispali. Ne znam po čijim merilima. Ništa mi nije tako sjajno kad se osvrnem i pogledam društvo u kom živimo. Ali ostavićemo to za trenutak po strani.

Vratimo se šoljama iz kojih vire glave.

Šta je, uopšte, skibidi toilet?

Ukratko:

– klozetske šolje koje lete okolo, iz kojih vire zastrašujuće ljudske glave

– jeziva bugarska melodija koja se deci uvukla u glave

– ljudska tela na koja su nakačeni različiti “uređaji” umesto glava, a koja jure i uništavaju te klozetske šolje.

Zastrašujuća, jeziva, praćena bugarskom pesmom, prepuna nasilja. Mračna, užasavajuća. Prema oceni IMDb, nije nikako za mlađe od 13 godina jer može izazvati strah, anksioznost, loš san… Na Jutjub Kidsu ga nema, ali ne zanosite se da ga deca ne mogu pronaći. Ako ukucaju pojam, pojaviće se. U snimcima nema dijaloga, samo uznemirujuća melodija i zvuci udaranja, jauka, vrištanja.

Autor je Aleksej Gerasimov, grafički dizajner koji živi u Džordžiji, a čiji kanal na Jutjubu nosi naziv “DaFuq!?Boom!”. On je, kažu, trenutno jedan od 10 najpopularnijih jutjubera, čija se zarada procenjuje na 19 miliona dolara. Ali podatak je star nekoliko meseci, tako da je to sad verovatno mnogo više. Njegov kanal na Jutjubu ima 40 miliona pratilaca, koje uglavnom čine deca rođena od 2010, pa do 2023. godine. Da, dobro ste pročitali. Klipovi imaju desetine milijardi pregleda.

Ipak, najviše je predškolaca i učenika nižih razreda osnovne škole koji gledaju skibidi toilet i igraju neku od stotina igrica baziranih na ovoj priči. Da, ima ih i u Robloksu.

Posebno su zanimljivi i zabrinjavajući uporni, snažni pokušaji da se umanji efekat ovakvih klipova na decu. Da nije tako strašan i da je sve samo dizanje moralne panike, tvrde mnogi. Među njima i Forbes, Guardian i drugi veliki svetski mediji. Neki kažu da su roditelji navikli da deci daju tablet i očekuju da će oni gledati Pepu Prase, ali da deci to više nije interesantno. Ovo je samo budućnost digitalne zabave, kažu.

Dodaju da deca danas od rođenja većinu svoje zabave baziraju na digitalnim uređajima i da je potpuno normalno da se stvari menjaju, da im crtaći koji traju 10 minuta više ne drže pažnju, te da traže drugačije forme.

A to je, izgleda, baš skibidi toilet za koji i Medi Bakston, direktorka trendova i kulture u Jutjubu kaže da je fenomen do sada nezabeležen na ovoj platformi. Po popularnosti, brzini rasta, broju pregleda.

Toliko, da su viralni čak i video-klipovi sasvim male dece koja MOLE roditelje da im puste novu epizodu, spremna da imitiraju ove klozetske šolje, samo da bi dobila mogućnost da gledaju još.

Ako budućnost zabave Alfa generacije, koju čine deca mlađa od 10 godina, izgleda ovako, onda imamo mnogo razloga da se zabrinemo:

A ako roditelji u tome ne vide problem, razloga za brigu je još mnogo, mnogo više.

I ne, nemojte OVO porediti s pticom trkačicom i Tomom i Džerijem koje smo, eto, mi gledali. Zvučaćete smešno.

Vaša odgovornost kao roditelja nije da podležete svakom trendu, udovoljite svakom dečjem zahtevu, pristanete na sve za dodatnih pola sata mira. Vaš posao je da se oduprete trendovima koji štete vašoj deci. Da budete uključeni. Jer biti roditelj u 21. veku je ozbiljna stvar. Preozbiljna.