Aktivni roditelji = nesrećna deca!

Besposlen roditelj je zapravo odgovoran roditelj jer neće ostaviti svoje dete na milost i nemilost slobodnog vremena, ali će biti tu da podstakne maštu • Zamislite, neki su roditelji toliko leni pa puštaju decu da sami izmisle svoju zabavu – a dobro znamo da se današnja deca uopšte ne znaju da se igraju…

Pročitajte i  “Otrovni roditelji” – psihičke posledice ostaju zauvek …

Naslov bi  mogao biti i Angažovani roditelji – nemaštovita deca, ili Lenjii roditelji – samostalna deca, ili Aktivni roditelji – nesposobna deca … primećujete li jedinstveni uzorak?
igra
Kakvi ste vi roditelji? Jeste li mahom angažirani u zabavljanju vaših klinaca, jeste li pokretači svega, glavni organizatori aktivnosti, ili pak svoju djecu puštate da se sami zabave, odnosno sami kreiraju svoje slobodno vrijeme?
Gomila aktivnosti izaziva stres
U ovo ludo moderno doba neretko već i manja deca uz vrtić imaju i barem jednu, ako ne i dve van vrtićke obaveze. Idu na ritmiku, sport, engleski, neka deca sviraju, glume – uglavnom – bave se nekim vidom organizirane zabave u institucijama koje na sva vrata nude ovakve programe što roditelji bez pogovora plaćaju jer time ulažu u dodatan razvoj i edukaciju svog deteta. Zašto i ne bi, kada i sva druga deca iz grupe već idu na nešto. Ili starije dete ide pa zašto ne bi i manje već stupilo u svet dobrih obaveza? A ako već i ne idu na dve različite aktivnosti, onda barem jednom tedno odlaze u igraonice kako bi se dete “ispucalo” skakajući.
Pitate li se sada možda kakve to veze ima s naslovom? Ima, i to velike jer dragi roditelji morate znati da svaka dodatna obaveza predstavlja veselje, ali i veliki stres – i za vas i za dete. Ako ste i vi od onih koji su voljni svom detetu priuštiti tonu kvalitetnog treninga ne čini li vam se da stalno trčite negde. Odvedi dete, pokupi dete, odvedi starije, pokupi starije, jednog u igraonicu, drugog na utakmicu, pa predstave, pa rođendani, pa tome nekada zaista nema kraja … I dete je pritom pod stresom. Brzo pojedi – moramo na balet, ideš danas na trening jer ga plaćamo, nema odustajanja – sam si odabrao, ali mama meni nikada ne dodaju loptu – izbori se za nju!

Pročitajte i  12 stvari koje dobri roditelji rade drugačije

Pustite dete na miru!
Stres je zapravo samo jedan negativan učinak kod ovakve vrste super angažiranog odgoja no roditelji će zanemariti sve te stresne obaveze ( o količini uloženog novca nećemo ni govoriti) jer nema toga što neće učiniti ne bi li osigurali zlatnu budućnost svog zlatnog mališana. I zapravo, osećaju se vrlo superiorno spram roditelja koji svojoj deci ne nameću nikakve slične obaveze. “Pih, uopšte ne brinu o budućnosti svoje djece! Zamislite, toliko su lenji pa puštaju decu da sami izmisle svoju zabavu – a dobro znamo da  današnja deca uošte ne znaju sama dase igraju.” – e to, je to! To je hrabrost – kažu stručnjaci! Treba znati ostaviti svoje dete da samo razvija svoje igre, da obogaćuje svoju maštu, da postane samostalno i sposobno samo smisliti nove igre – i na kraju da bude sretnije od deteta kojem roditelji organiziraju svaku minutu slobodnog vremena! Takva će deca u budućnosti biti samostalnija i svakako sposobnija jer će život spoznati učeći sami i brinući se sami. Budite uz njih toliko da se osećaju da ste tu uz njih, ali umesto da većinu zabave podstičete vi – dajte im šansu da se sami nauče zabavljati. Moderna deca nisu rođena s izostavljenim genetskim kodom za samostalnu igru, samo smo mi od njih napravili robote koji poslušno čekaju znak da mama ili tata osmisli, krene s igrom i bude u njoj skroz do kraja, tj. do neke druge igre.

Pročitajte i  Dr Ranko Rajović: “Roditelji, probudite se! Greške se teško …

Hrabri, besposleni roditelji …
O temi aktivni-neaktivni roditelji i njihovoj sretnoj – nesretnoj djeci priča Tom Hodgkinson, britanski novinar i autor knjige Besposleni roditelj . Osim te, napisao je i knjige Kako biti besposlen, Kako biti slobodan, Knjigu besposlenih užitaka te najnoviju Hrabri, stari svet.
Prema njegovim rečima moderni će roditelji učiniti sve baš sve za svoje dete i misle da svom detetu čine samo dobro ukoliko ih stalno zabavljaju, organiziraju im igru, ispunjavaju svaku želju te im za vreme kada se ne stignu brinuti o njemu nabavljaju gomilu gadgeta, crtića i drugih tehničkih pomagala za zabavu (počevši od baby laptopa, , tableta ….) A tako deca već u najranijoj mladosti postaju apsolutno nesposobna ne samo da sama brinu o sebi već im ni mašta više ne radi onako kako bi deci trebala raditi jer stalno čekaju stimulaciju roditelja koji će misliti umjesto njih.
Moderna deca tako nikada ne nauče kako se igrati, nasuprot tome što im je u genetskom kodu zapisan smisao za igru i male bezbrižne igre, jer to decu i čini toliko različitim od nas velikih.
I nemojte stoga misliti da je vrlo lako (i pogrešno) biti neaktivan roditelj – uh, ne …. to ne znači da ćete svoje dete pustiti da radi ili baš sve što hoće, ili što god im padne napamet i koliko god zvuči kontradiktorno – neaktivan roditelj je ustvari vrlo odgovoran roditelj koji će svojim nesudelovanjem u dečjoj zabavi zapravo podsticati veruju u dete da ono to može i samo! Takva će deca i u daljnjem životu najprije pokušati sama, a tek ako zapnu zamolit će roditelje da im malo pomognu (oko crteža, zadatka, izrade flipera i kućice za barbiku od kartonske ambalaže, a kasnije i mnogih drugih redovnih obaveza).
Zato ako mislite da ste jako odgovoran roditelj jer po celi dan vodite svoju dečicu od institucije do institucije gde imaju kvalitetnu i organiziranu zabavu, a u kući su na gotovs spremne sve tehnikalije plaćene hiljadama i hiljadama dinara, stanite i zamislite se. Niste odgovorni jer vaše dete verovatno nije srećno!

Pročitajte i Roditelji naučite razliku: Deca treba da budu vaspitana, a ne …

Kako popraviti već gotovu stvar?
Ako ste se prepoznali u svom “neodgovornom” ponašanju znajte da se stvar da popraviti jer deca se ustvari jako brzo naviknu na sve što im se “nametne” – bilo to dobro ili loše.
Ukoliko ste s početkom školske godine upisali svoje dete na neku od aktivnosti izvan vrtića ili škole, porazgovarajte s detetom i vidite čine li ga one sretnim, jesu li zadovoljni, da li im se to da ili ne. Ukoliko je dete iznimno zadovoljno i jedva čeka novi sat baleta, engleskog, klavira ili nogometa – odlično! no ipak pripazite da količina vremena posvećenog tim aktivnostima ne premašuje količinu vremena koje bi trebalo biti slobodno vrijeme za igru, odnosno razvijanje njihove mašte i kreativnosti koje svako dijete ima skriveno u sebi.
Jeste li se ikada našli u situaciji da ste svom detetu iz nekog razloga (kazna) na koji dan zabranili crtiće i igrice? Sećate li se te silne ljutnje koja je trajala od nekoliko minuta do nekoliko sati, a kada se dete pomirilo sa situacijom jednostavno se okrenulo samostalnoj igri. Odjednom su znali kako se zabaviti – uhvatili su se lutkica, kockica, autića i veselo se uputili u svoj mali dječji svijet.
Igrice i crtiće okrenite u svoju i njihovu korist pa ih tako potaknite da provedu vrijeme crtajući Anu i Elzu, od kartona naprave Jurić pistu (svakako budite uz njih da im malo pomognete i savjetujete ih) ili neka ih jedan dan iz vrtića dočeka vesela cesta na podu sobe (iscrtana običnom pik trakom). Verujete, provešće sate kako bi samo obogatilo prometnicu, od poda napravilo malo selo, a koliko će vremena potrošiti na igru, tome se možete samo veseliti.
Besposlen roditelj stoga neće ostaviti svoje dete na milost i nemilost slobodnog vremena, ali biti će tu toliko da potakne maštu. Pa zato dok besposličarite smislite s čime ih pogurati – podiho im pripremite vrećicu iznenađenja sa stvarima, igračkama, priborom od kojih će im samima proraditi kliker kako se samostalno zabaviti!