Pokrajinski zavod za sport i medicinu sporta radi kontinuirana istraživanja o stanju motoričkih sposobnosti dece, a prošle godine učestovali su i na istraživanju za pilot projekat „Svako dete ima pravo da odrasta zdravo“. Ono što je evidentno, motoričke sposobnosti dece su lošije nego pre 10 godina, rezultati imaju silazni trend i alarmantni su.
Loše držanje, gojaznost, oslabljene motoričke sposobnosti – samo su neke od posledica nedostatka fizičke aktivnosti kod dece. Podaci dobijeni na uzorku od više od tri i po hiljade dece, pokazuju da, iako se čini da sve više ima dece koju roditelji upisuju na sportove, to nije dovoljno za njihov pravilan razvoj.
„Sada je, praktično, kod neke dece čas fizičkog jedino i osnovno fizičko kretanje, jedna fizička aktivnost ili sport. Oni se više ne igraju kao što smo se mi igrali, mi starije generacije, ne provode više vreme napolju u igri, trčanju, skakanju, tim nekim osnovnim pokretima. Ono što je nezgodno i što je jako opasno je što se to dešava u periodu kad je najvažnije da se deca kreću, kada je moguće najviše razvijati motoričke i fizičke sposobnosti, u tom ranom senzitivnom periodu. kKada to vreme, praktično, izgubite teško je nadoknaditi“, rekao je Mihajlo Miletić, specijalista za razvojno-istraživački rad u sportu.
Zbog sve veće prisutnosti savremenih tehnologija kod mladih, sve je manje fizičke aktivnosti. Decu i mlade treba uključiti u sportske klubove i u škole sporta.
„Ne treba žuriti sa uključivanjem dece u sportske klubove, odnosno vršiti tu ranu specijalizaciju, jer ima vremena da se deca opredele ka određenim sportskim disciplinama. Ono što je preporuka, jeste uključivanje dece u školice sporta, koje obuhvataju širok spektar fizičkog vežbanja, koje se najpozitivnije utiče na razvoj motoričkih i funkcionalnih sposobnosti“, kaže Branko Đurić, specijalista za sport.
Trenutno, nadležna ministarstva razmatraju mogućnost da se fizičko vaspitanje, kao predmet, obavlja svaki dan, za učenike od prvog do četvrtog razreda.
„Međutim, ono što je problem, iako je fizičko u školama propisano tri puta nedeljno, neretko se u pojedinim školama ti časovi ne održavaju u meri u kojoj bi trebalo. Stručnjaci savetuju da, osim redovnih aktivnosti, ključnu ulogu u pravilnom motoričkom razvoju dece, imaju i roditelji, koji će ih podsticati da se što više kreću – upravo kroz igru“, rekla je Tajana Medved, inicijatorka ovog projekta.
Izvor: RTV
Napišite odgovor