O digitalnom nasilju i kulturi ponašanja u digitalnom svetu se mnogo govori, ali ipak nedovoljno zna. Istraživanje EU „Kids onlajn” otkrilo je da su u upotrebi društvenih mreža deca u Srbiji na prvom mestu, a većina njih u našoj zemlji (86 odsto) koristi internet svakodnevno. Dve trećine, tj. 65 odsto najmlađe dece (od devet do 10 godina) kao i 98 procenata najstarijih ispitanika (od 15 do 17 godina) svakodnevno je na internetu preko mobilnih tj. pametnih telefona.
Pitanje koje se postavlja je – da li mi, odrasli, tom ulasku dece u digitalni svet pristupamo dovoljno odgovorno?
O tome, kao i o platformi #BoljiOnline koju je pokrenula kompanija A1, razgovaramo sa Anom Mirković, psihološkinjom, univerzitetskom profesorkom i jednom od realizatorki platforme.
Dakle, da li roditelji i nastavnici imaju svest o tome na koji način treba da uvedu decu u digitalni svet. Da to nije jednostavno davanje telefona u ruke onda kad procenimo da su dovoljno odrasli?
Nažalost, većina roditelja još uvek nije dovoljno svesna koliko je uvođenje dece u digitalni svet kompleksan proces. To nije jednostavno davanje telefona kada procenimo da su „dovoljno odrasli.“ Deca digitalni svet doživljavaju kao deo svakodnevnog života, a ne kao zasebnu realnost. Zato je ključno da ih naučimo osnovama digitalne pismenosti, bezbednog ponašanja u onlajn prostoru. Važno je da o tome razgovaraju sa decom i pre nego što deci daju mobilne telefone u ruke, da im postavljaju pitanja i otvaraju stalno nove teme – šta vole da gledaju, šta im je zabavno, šta ih uznemirava, kako se osećaju kada vide neki sadržaj, da li promisle pre nego što nešto pošalju drugima?
Šta je to što je stvarno važno da razumeju?
Najvažnije je da shvate da digitalni svet nije samo zabava, već i prostor koji oblikuje identitet deteta. Moraju da razumeju da sve što dete objavi ili podeli ostaje zabeleženo i može imati posledice po dete, njegovo okruženje, porodične odnose. Takođe, važno je da deci objasne sve detalje u vezi privatnosti na internetu, deca često ne razumeju šta znači zaštita privatnih informacija, a sve više nam se čini da im to nije ni važno. Takođe, važno je sa decom razgovarati o negativnim komentarima i govoru mržnje na internetu, isključivanju iz digitalnih zajednica (sa grupa za komunikaciju, četova na društvenim mrežama). Ono što svi treba da razumemo da je svaka, čak i šaljiva, razmena neprimerenih sadržaja mogu imati dugoročne posledice na samopouzdanje i mentalno zdravlje deteta.
Recite nam nešto više o platformi #BoljiOnline i objasnite kako ona doprinosi bezbednom i odgovornom korišćenju tehnologije u današnjem digitalnom svetu?
Naša platforma #BoljiOnline osmišljena je kao edukativni i preventivni alat koji pomaže deci, roditeljima i nastavnicima da razviju veštine potrebne za bezbedno i odgovorno korišćenje interneta. Platforma je baza znanja, baza iskustava, analiza fenomena i trendova, testova i kvizova znanja. Laka je za pretragu, laka za čitanje, interaktivna je, na njoj su obrađene sve važne teme, a naš cilj je da je stalno obogaćujemo novim sadržajima i da ona bude permanentna podrška deci, mladima, roditeljima i nastavnicima u boljoj adaptaciji na sve izazove digitalnog doba.
Cilj kampanje, a i same platforme je, između ostalog, da ukaže na ponašanja u onlajn svetu koja nisu primerena. Neka vrsta internet bontona. Da li ste je (platformu) namenili roditeljima ili deci? I šta biste izdvojili kao neke osnove pristojnog onlajn ponašanja?
Platforma je namenjena i roditeljima i deci, verujemo da samo osnaženi mogu logičnije analizirati sve fenomene, kritički promišljati sadržaje i otvorenije o svemu razgovarati, što je po nama najvažnije. U tim razgovorima, diskusijama, u toj razmeni informacija, emocija i znanja, grade se i ključne osnove pristojnog onlajn ponašanja, koje uključuju poštovanje drugih korisnika, dakle nema vređanja, isključivanja ili ponižavanja. Takođe, učimo se odgovornom deljenju informacija, da nikada ne delimo tuđe lične podatke bez dozvole. Učimo da promišljamo šta objavljujemo – razmislimo pre nego što nešto objavimo ili pošaljemo, jer sve zauvek ostaje zabeleženo na nekim serverima, u nečijim folderima ili galerijama telefona.
Najvažnije je da kod dece osvestimo koliko je važno da koristimo društvene mreže za pozitivan uticaj, da delimo lepe priče, radimo stvari koje druge ljude čine srećnim, umesto za širenje negativnih sadržaja.
Koliko su roditelji svesni da digitalni svet, iako nije opipljiv, može biti vrlo opasno mesto i da je taj trag koji ostavljamo onlajn zapravo neizbrisiv?
Mnogi roditelji nisu u potpunosti svesni da digitalni svet može biti izuzetno opasno mesto, često ga vide kao prostor za igranje, glupiranje i gubljenje vremena. A opet, sve češće smo svedoci da deca ostavljaju podatke o sebi koji mogu ugroziti njihovu i bezbednost njihovih porodica. Nekada deca na najranijem uzrastu, nedovoljno kognitivno i emocionalno zreli pošalju drugu, drugarici, simpatiji neki neprimereni sadržaj, i pre nego što izađu iz aplikacije – ti sadržaji stignu do desetine, stotina pa i hiljade drugih ljudi. Digitalne greške mogu imati ozbiljan psihološki i socijalni uticaj na decu, pa je važno stalno raditi na edukaciji i podizati svest o ovim rizicima.
Deo platforme je i Škola odgovornog influensa. Na koji način ona doprinosi osnaživanju influensera i kreatora sadržaja da kreiraju odgovoran i etički sadržaj? Koji su to ključni resursi koje platforma nudi?
Škola odgovornog influensa deo je platforme #BoljiOnline i ima za cilj da edukuje influensere i kreatore sadržaja o odgovornosti prema mladima kada je u pitanju kreiranja sadržaja namenjenog njima. Influenseri imaju ogroman uticaj na decu, kreiranje njihovih stavova, promene obrazaca ponašanja, razvoja konzumerizma. Imajući sve to u vidu, želeli smo da ih podržimo, obrodrimo i da im pomognemo da odgovornije komuniciraju s mladim ljudima. Škola odgovornog influensa obrađuje različite teme – koliki je uticaj koji imaju na decu, važnost digitalne i medijske komunikacije, prevencija digitalnog nasilja, digitalni identitet u javnom prostoru, kao i kako se osećati dobro u digitalnom prostoru.
U školama širom Srbije sprovodite edukativni program. Kako izgleda ta edukacija i kako reaguju deca i nastavnici? Šta ste uočili kao najveći problem?
U prethodne dve godine smo posetili 80 škola širom Srbije i sa više od 15 hiljada dece, roditelja i nastavnika razgovarali o različitim izazovima odrastanja u ovo novo digitalno doba. Svi sede u istom prostoru, svi razgovaramo o istim temama, a već nakon prvih pet minuta, komunikacija postave višesmerna, svi podjednako participiraju u njoj, pažljivo se slušamo i učimo jedni od drugih 🙂 Najlepši deo je što, kada se predavanje završi, svi ostanu u dvorištu škole da dalje analiziraju teme koje smo otvorili, to nam pokazuje koliko je ova tema bitna i koliko je ljudima važno da imaju sagovornike.
Kako roditeljima-deci-nastavnicima platforma #BoljiOnline pomaže da zaista budu bolji?
Platforma #BoljiOnline pomaže roditeljima kroz edukativne, informativne i zabavne sadržaje o bezbednom korišćenju tehnologije. Deci i mladima nudimo alate za prepoznavanje nasilja, zaštitu privatnosti i podizanje svesti o posledicama neodgovornog i nepromišljenog ponašanja u digitalnom prostoru.
Nastavnicima pomažemo da bolje razumeju digitalnu pismenost i osnažujemo ih da mogu pružiti podršku učenicima u prevenciji i rešavanju problema digitalnog nasilja.
Napišite odgovor