Радна група за борбу против насиља у школама коју је оформило Министарство просвете усагласила је јуче мере и најавила да ће до 24. децембра бити донета одлука о томе које ће међу њима ступити на снагу. Једна од предложених је и мера забране коришћења мобилних телефона током наставе. То би, како је наведено у саопштењу, била одлука коју би уређивале школе, према препоруци Министарства.
Ипак, поставља се питање колико је то заправо решење проблема насиља, а колико само начин да насиље остане неоткривено.
Коментар о ком вреди размислити долази од једног професора математике. Држећи у својој руци мобилни телефон, он је рекао: „Ова справица је моћнија од оне која је човека пре више деценија послала на Месец. А ми хоћемо да је избацимо из школа.“
На ову тему су за Јутарњи програм телевизије Нова С говориле психолог Ана Мирковић и Снежана Романдић, председница Уније синдиката школа Београда.
Романдић каже да ова забрана већ постоји и да не види шта нам она може ново донети.
Психолошкиња Ана Мирковић става је да то није нимало контрукриван потез.
„Игнорисање нечег цивилизацијски и технолошки значајног је погрешно јер ми треба да видимо на који начин да то инкорпорирамо у систем. А што се насиља тиче, много је ствари које пре тога треба адекватно одрадити.“ – каже Мирковић.
Снежана Романдић рекла је да је међу својим ђацима направила мало истраживање упитавши их зашто уопште користе мобилне телефоне током наставе. Одговор је једноставан – досадно им је.
„Они на сваки други начин покушавају да се забаве и немају осећај да тиме праве неки проблем. Проналазе начине да сакрију телефон и не знају шта би без њега. Истражила сам и колико у току дана користе екране, а код једне девојчице сам наишла на фрапантан податак да је током 24 часа била 11 сати на друштвеним мрежама, односно на ТикТоку. То је податак који неће решити проблем неношења мобилног телефона. А зашто је њима досадно то је друго питање и вероватно разлог због ког су насилни“ – каже Ромадић.
Ана Мирковић објашњава и да данашња генерација рођена од 2010. па на овамо и они рођени између 2000. и 2010. не знају за живот без дигиталних технологија и да се томе морамо прилагодити.
„Ја имам двоје клинаца и кад одем у школу на родитељски састанак, видим исту ону школу од пре 30 година. Све је идентично, а они су потпуно другачији. Сада треба прилагодити многе моменте, а пре свега оне који се тичу начина комуникације, приказивања градива на атрактиван начин, на начин који њима одговара. Деца данас немају довољан фокус ни концентрацију и анимирати их 45 минута делује као немогућа мисија.“ – објашњава Мирковић и додаје да и сама држи велики број предавања адолесцентима на тему промена начина комуникације у дигиталној ери, дигиталном насиљу и врбовању на интернету.
„Ја тој деци сама кажем да слободно смеју да користе телефоне. Али они их одложе. Шта нам то говори? Па ако им приђемо на адекватан начин, тако да могу да нас чују и разумеју, ако укључимо дигиталне технологије тако да их користе конструктивније, они ће се укључити. Али ми то немамо. Ми имамо један врло традиционалан приступ образовању са генерацијама које то практично не могу да испрате.“ – објашњава Мирковић.
Да наставу прво треба учинити савременијом и другачијом слаже се и Снежана Романдић.
„Знамо да су генерације данас другачије и ја се, као наставник биологије, трудим на све начине да деци градиво учиним интересантним. Али њихова пажња тешко може да траје дуже од 20 минута. Од 20 ученика у одељењу ви имате пет који прате наставе, пет који се искључе после 15 минута и један велики број њих који се не укључују уопште. Они не разумеју значај образовања и не знају због чега су ту где јесу. И њихов проблем неће решити одузимање мобилних телефона. По том питању треба урадити нешто, али не тако што ће наставници носити картонске кутије и скупљати телефоне пре часа па им враћати на крају часа.“ – сматра Романдић.
Она подсећа и на то да деца данас имају врло напредне и скупе телефоне и да то не треба да буде одговорност наставника.
„Родитељи деци данас купују најмодерније телефоне и живе у уверењу да их они не користе онда кад је то забрањено. А деца заправо користе сваки тренутак да узми телефон јер њима школа није забавна. А то је онда питање за Минситарство – зашто су нам школе досадне“ – рекла је Романдић.
Психолошкиња Ана Мирковић наводи пример основне школе коју је похађала њена ћерка, где је постојала управо та картонска кутија у коју су на почетку часа одлагани телефони УКОЛИКО нису потребни за тај час. Она каже да мора постојати нека врста договора и консензуса.
„Храна је основна физиолошка потреба па опет не једемо на часу. То јесте ствар договора. Кад треба шестар за математику, носите шестар. Али то ће ићи јако тешко с децом која су то већ навикла. Зато је потребно од најранијег узраста уводити таква правила и деца се онда навикну. За све то је потребно време, едукација, системско увођење, рад са родитељима, наставницима, децом.“ – објашњава Мирковић.
Она подсећа и на то да деца млађа од 18 месеци не би смела да користе уређаје који су повезани на интернет. Али да деца данас, чим се чују да негодују, у паркићу, ресторану, чекаоници, одмах добијају уређај у руке не бисмо ли купили мало мира.
„Друштвене мреже деца имају већ са седам година иако немају свест о томе шта је то заправо. И ту већ креће учење детета да лаже и лажно се представља, када приликом отварања профила оставља лажне податке о години рођења. Већ са осам или девет година већина је на Инстаграму или Јутјубу. Родитељи морају бити много свеснији одговорности кад детету дају тако снажан алат у руке. Али родитељи немају ту свест.“ – каже ова психолошкиња.
Još jedan u nizu članaka koji govore o tome šta nije u redu, a ne nude rešenje. Svi vidimo problem. Svi znamo da današnjoj deci škola nije zanimljiva, i mi ne možemo da im pružimo NIŠTA što će im biti interesantnije od njihovih telefona. Ne zamajavajte se pomišlju da bilo šta možemo da učinimo. Zašto bi im bilo važno da znaju od čega se sastoje zglavkari? Zašto im je od značaja da čitaju Čiča Gorija? Zašto treba da znaju sastav zemljišta i broj rudnika u Srbiji?To je jedan od prvih problem-zastarelost programa i zahtevanje da se napamet uče stvari koje im nisu važne i ne vide od njih bilo kakvu korist.
Prihvatiti dečije „objašnjenje“ da bulje u telefone jer im je na času dosadno je veoma naivno. Ako detetu ponudite da bira između škole i zabave, ono će izabrati zabavu. Škola je, u njihovim očima, svakako najdosadnija stvar na svetu.
Druga stvar koju čini mi se smećete sa uma je da je pitati dete da li želi telefon isto kao i pitati ovisnika o drogama da li želi drogu. Telefon je postao DROGA za današnju decu. Oni ih ne koriste samo zato što im je sve drugo dosadno, već zato što su postavili ovisnici.
Pametni telefoni su najveći neprijatelj današnje dece, najgora vrsta droge, koja, polako ali sigurno, vodi do otupljenosti, otuđenosti, depresije, i velikog broja suicida.
Poštovana Mima, nažalost, ali sve ste u pravu. Svi se zaglavili na posledicama i stručnjaci i običan svet, a nemaju odgovor šta je uzrok i kako ga otkloniti. A zašto je to tako, vile znaju, ako Srbija ima rešenje koje stoji negde u ladicama Ministarstva, Crkve i ostalih Institucija sistema.
Moje skromno mišljenje je da ideju nisu prepoznali, niti Prof. Savića i njegovu Novu školu, niti Prof. Milicu Novković (učenicu Savićevu), i njen Porodični bukvar i Izvorno vaspitanje. Pošto sam ja lično poznavala Prof.Novković i sledim njenu ideju 20 godina, slobodna sam da kažem da se ne čudim što se ideja teško prima. Jaka autoritarnost na kojoj je globalista radio decenijama, ne da se i ne dozvoljava upliv suštine, već je prilagođena gutanju sadržaja koji krive izvornu prirodu čoveka.
Dakle, ovo je nauka kojoj se ozbiljno treba posvetiti, za koju kao i za sve ostalo treba više pobornika. Volela bih da se usmerite na tu ideju, jer vidim da imate zdravu logiku i umeće prosuđivanja.
A da….tačno je da telefoni neće rešiti problem dosade, sve dok se ne uklone uzročnici iste, ali je sklanjanje telefona iz ruku učenika nužna mera sve dok se Izvornim programima u školi i porodici ne uspostavi emocionalni i mentalni sklad i njihovo biće prezdravi.
Tada će telefon biti korisno sredstvo za upotrebu, a ne droga.
I da sa pravom dodam, roditelji i ne slute koji zločin smo učinili prema deci, a od njih očekujemo da su dobra i poslušna. Ne biva tako, budite sigurni.
1. “Deca danas nemaju dovoljan fokus ni koncentraciju i animirati ih 45 minuta deluje kao nemoguća misija.” – objašnjava Mirković“ – Pitam se zašto? Da li ih je škola napravila takvima ili su došli bez koncentracije? Onda ste ih vi psiholozi pustili da se upišu u prvi razred. Kad bi se svakom detetu bez pažnje odložio upis u prvi razred, da vidite kako bi se podigla svest roditelja.
2. “Mi imamo jedan vrlo tradicionalan pristup obrazovanju sa generacijama koje to praktično ne mogu da isprate.” – objašnjava Mirković.“ – Zašto stalno tražite opravdanje za nešto za šta ga nema? Zašto su psiholozi tako prokleti u navodnoj zaštiti dece?
3. “A to je onda pitanje za Minsitarstvo – zašto su nam škole dosadne” – rekla je Romandić.“ – Da li mislite da nastavnici treba da budu animir dame i gospoda da bi ih zabavljali? Razumem dosadu kod učenika koji, recimo, znaju to što nastavnik predaje. ALi, mogu da tvrdim da 99% učenika ne zna nastavne sadržaje a kao dosadno im je. Ma, dajte, dozovite se pameti vi psiholozi. Stvarno ste preterali sa opravdanjima kojih nema.
Ove generacije, kojima je dosadno u školi, nije sramota da budu nepismeni, da imaju oskudan rešnik, da ne mogu da izgovore pola glasova, ali zato im je dosadno. Jer su oni pobogu popili svu moguću pamet uz svesrdnu pomoć nadobudnih psiholga koji nas upropastiše.
Ne sećam da je pre 35 godina kada sam išao u školu, nastava bila zabavna niti da se u školu išlo da bi se zabavljalo.
S druge strane, ako nekome nije jasno da se obrazovni sistem svesno i namerno urušava od strane države, onda taj nije merodavan da daje zdrav sud.
Sasvim je druga priča što nastavni kadar se sve češće zapošljava nečasnim putem te tako u školi u kojoj predajem – nastavnica fizike ne zna fiziku, nastavnica istorije umetnosti ne zna o svom predmetu ni osnovno.. takvi profesionalno ne mogu ni sebi pomoći a kamoli zainteresovati učenike..
Mobilni telefon ometa nastavu, ometa učenike i ako trebaju nastavnici biti Tiktokeri i žongleri, onda živela budućnost svih aktera u njoj.
P.S. Sarađivao sam sa nastavnicima iz više država. Na primer nastavnici iz Portugala su vrlo posvećeni svom poslu. Plata nastavnika u Portugalu iznosi oko 4000€. Mislite o tome.