Male boginje (morbile) – veoma zarazno oboljenje, u Srbiji su se zadržale gotovo celu godinu, s obzirom na to da je 7. februara bilo tačno godinu dana otkako su na snazi pooštrene mere epidemiološkog nadzora nad morbilima. Zbog toga se u aprilu i maju organizuje dopunska imunizacija za decu koja nisu vakcinisana protiv ove bolesti.
Male boginje su jedno od najzaraznijih virusnih oboljenja koje može izazvati ozbiljne komplikacije (upala pluća, mozga, oštećenje sluha…) pa čak i smrtni ishod, posebno kod male dece i osoba sa oslabljenim imunitetom.
Uprkos dostupnosti bezbedne i efikasne vakcine, pad obuhvata imunizacijom u poslednjim godinama doveo je do ponovnog porasta broja obolelih od malih boginja u mnogim zemljama širom sveta, uključujući i Srbiju.
Dopunska imunizacija propuštenih godišta od presudnog je značaja za sprečavanje epidemijskog javljanja i zaštitu zdravlja celokupne populacije. Ona je od izuzetne važnosti za jačanje kolektivnog imuniteta i posledičnog smanjenja rizika od širenja virusa malih boginja.
Dopunska imunizacija MMR-om u deset domova zdravlja u Srbiji
Institut za javno zdravlje Srbije „Dr Milan Jovanović Batut“ uz podršku Svetske zdravstvene organizacije (SZO) i Evropske unije organizuje dopunsku imunizaciju propuštenih godišta vakcinom protiv malih boginja, zaušaka i rubele (MMR). Ove aktivnosti sprovode se u saradnji sa Gradskim zavodom za javno zdravlje Beograd, zavodima za javno zdravlje Šabac, Kraljevo, Kruševac i Vranje i nadležnim domovima zdravlja na teritoriji deset opština (Voždovac, Lazarevac, Loznica, Šabac, Kruševac, Kraljevo, Raška, Vrnjačka Banja, Vranje i Preševo).
Ko treba da se odazove na dopunsku imunizaciju?
Ovom akcijom dopunske imunizacije obuhvaćena su nevakcinisana deca rođena od 2019. do 2023. godine, a vakcinacija se sprovodi tokom aprila i maja meseca, u deset navedenih domova zdravlja odnosno opština na teritoriji pet okruga.
Domovi zdravlja, nakon izvršene revizije vakcinalnih kartoteka, pozivaju roditelje da vakcinišu svoju nevakcinisanu decu. Dopunska imunizacija u domovima zdravlja sprovodi se bez zakazivanja, po principu „otvorenih vrata“, kao i po pozivu i u dogovoru sa izabranim pedijatrom.
Raspored vakcinisanja MMR vakcinom
Obavezna imunizacija protiv malih boginja, zaušaka i rubele sprovodi se sa dve doze vakcine, pri čemu se prva doza daje sa navršenih 12 meseci života, a druga pre upisa u prvi razred osnovne škole. Vakcinacija protiv malih boginja, zaušaka i rubele, kombinovanom MMR vakcinom u drugoj godini života na teritoriji Srbije u 2024. godini sprovedena je sa obuhvatom od 84,3 odsto. Revakcinacija protiv malih boginja, zaušaka i rubele pre polaska u prvi razred osnovne škole, tokom 2024. godine sprovedena je sa obuhvatom od 90,8 odsto.
Imunizacija navedenom vakcinom je najefektivnija mera koja pored individualne pruža i kolektivnu zaštitu protiv tri zarazne bolesti pod uslovom da se dostigne obuhvat imunizacijom od 95 odsto i veći. Kada je veliki broj osoba u zajednici vakcinisan širenje bolesti postaje vrlo teško, čak i među onima koji iz opravdanih razloga nisu u mogućnosti da se vakcinišu.
Vakcinacija protiv malih boginja je najbolja zaštita koju roditelji mogu pružiti svojoj deci, a MMR vakcina je sigurna, efikasna, bezbedna i dostupna.
– Male boginje je moguće sprečiti i eliminisati vakcinacijom i tako učiniti naš svet zdravijim mestom – poručuju iz Instituta „Batut“.
Sve komplikacije malih boginja
– upala srednjeg uha javlja se kod 6 do 8 od 100 obolelih osoba
– dijareja se javlja kod 6 od 100 obolelih
– upala pluća se javlja kod 1 do 6 od 100 obolelih
– zapaljenje mozga se javlja kod 1 od 1000 obolelih
– subakutni sklerozirajući panencefalitis, veoma teška komplikaciju koja se javlja nekoliko godina nakon infekcije
Izvor: Blic zdravlje
Napišite odgovor