Мале богиње (морбиле) – веома заразно обољење, у Србији су се задржале готово целу годину, с обзиром на то да је 7. фебруара било тачно годину дана откако су на снази пооштрене мере епидемиолошког надзора над морбилима. Због тога се у априлу и мају организује допунска имунизација за децу која нису вакцинисана против ове болести.
Мале богиње су једно од најзаразнијих вирусних обољења које може изазвати озбиљне компликације (упала плућа, мозга, оштећење слуха…) па чак и смртни исход, посебно код мале деце и особа са ослабљеним имунитетом.
Упркос доступности безбедне и ефикасне вакцине, пад обухвата имунизацијом у последњим годинама довео је до поновног пораста броја оболелих од малих богиња у многим земљама широм света, укључујући и Србију.
Допунска имунизација пропуштених годишта од пресудног је значаја за спречавање епидемијског јављања и заштиту здравља целокупне популације. Она је од изузетне важности за јачање колективног имунитета и последичног смањења ризика од ширења вируса малих богиња.
Допунска имунизација ММР-ом у десет домова здравља у Србији
Институт за јавно здравље Србије „Др Милан Јовановић Батут“ уз подршку Светске здравствене организације (СЗО) и Европске уније организује допунску имунизацију пропуштених годишта вакцином против малих богиња, заушака и рубеле (ММР). Ове активности спроводе се у сарадњи са Градским заводом за јавно здравље Београд, заводима за јавно здравље Шабац, Краљево, Крушевац и Врање и надлежним домовима здравља на територији десет општина (Вождовац, Лазаревац, Лозница, Шабац, Крушевац, Краљево, Рашка, Врњачка Бања, Врање и Прешево).
Ко треба да се одазове на допунску имунизацију?
Овом акцијом допунске имунизације обухваћена су невакцинисана деца рођена од 2019. до 2023. године, а вакцинација се спроводи током априла и маја месеца, у десет наведених домова здравља односно општина на територији пет округа.
Домови здравља, након извршене ревизије вакциналних картотека, позивају родитеље да вакцинишу своју невакцинисану децу. Допунска имунизација у домовима здравља спроводи се без заказивања, по принципу „отворених врата“, као и по позиву и у договору са изабраним педијатром.
Распоред вакцинисања ММР вакцином
Обавезна имунизација против малих богиња, заушака и рубеле спроводи се са две дозе вакцине, при чему се прва доза даје са навршених 12 месеци живота, а друга пре уписа у први разред основне школе. Вакцинација против малих богиња, заушака и рубеле, комбинованом ММР вакцином у другој години живота на територији Србије у 2024. години спроведена је са обухватом од 84,3 одсто. Ревакцинација против малих богиња, заушака и рубеле пре поласка у први разред основне школе, током 2024. године спроведена је са обухватом од 90,8 одсто.
Имунизација наведеном вакцином је најефективнија мера која поред индивидуалне пружа и колективну заштиту против три заразне болести под условом да се достигне обухват имунизацијом од 95 одсто и већи. Када је велики број особа у заједници вакцинисан ширење болести постаје врло тешко, чак и међу онима који из оправданих разлога нису у могућности да се вакцинишу.
Вакцинација против малих богиња је најбоља заштита коју родитељи могу пружити својој деци, а ММР вакцина је сигурна, ефикасна, безбедна и доступна.
– Мале богиње је могуће спречити и елиминисати вакцинацијом и тако учинити наш свет здравијим местом – поручују из Института „Батут“.
Све компликације малих богиња
– упала средњег уха јавља се код 6 до 8 од 100 оболелих особа
– дијареја се јавља код 6 од 100 оболелих
– упала плућа се јавља код 1 до 6 од 100 оболелих
– запаљење мозга се јавља код 1 од 1000 оболелих
– субакутни склерозирајући паненцефалитис, веома тешка компликацију која се јавља неколико година након инфекције
Извор: Блиц здравље
Напишите одговор