Бивши декан ЕТФ-а Бранко Ковачевић: Мене су моји учитељи учили да причам САМО о ономе што знам

Фото: Медија центар

Електротехнички факултет (ЕТФ) није референтна кућа за литијум, он се не бави рударењем, изјавио је некадашњи декан те установе и актуелни професор емеритус Бранко Ковачевић, поводом одлуке управе да поднесе оставку због наводних притиска да се тај факултет изјасни о пројекту Јадар, преноси Бета.

Бивши декан једног од најцењенијих факултета у Србији истакао је и да он лично није уверен да српске институције такав пројекат могу да испрате.

„Не може нама нико да прати контролу и надзор, то је мало смешно. Мултинационалну компанију интересује профит, а наше је да се бавимо проценом ризика и да пратимо пројекат, да ли је оно што пише у пројекту стварно реализовано“, рекао је Ковачевић.

Говорећи о томе које образовне установе треба да се изјасне о копању литијума у Србији, Ковачевић каже да сматра да то није Електротехнички факултет, већ су за то главни рудари, геолози, шумари који се баве ерозијама и подземним водама, хемијски инжењери, стручњаци са Технолошко-металуршког факултета, понеки машинац и они који генерално проучавају екологију.

„Могу да нас питају о, на пример, 5Г мрежи, али не могу да нас питају о нечему што нисмо ми. Мене су моји учитељи учили да причам само о ономе што знам“, рекао је Ковачевић за ФоНет.

Он додаје да мултинационална компанија заради паре и оде, а све иза ње остаје Србији.

„То је озбиљан проблем не само за данас него за будућност наше деце и целе земље“, сматра Ковачевић.