Elektrotehnički fakultet (ETF) nije referentna kuća za litijum, on se ne bavi rudarenjem, izjavio je nekadašnji dekan te ustanove i aktuelni profesor emeritus Branko Kovačević, povodom odluke uprave da podnese ostavku zbog navodnih pritiska da se taj fakultet izjasni o projektu Jadar, prenosi Beta.
Bivši dekan jednog od najcenjenijih fakulteta u Srbiji istakao je i da on lično nije uveren da srpske institucije takav projekat mogu da isprate.
„Ne može nama niko da prati kontrolu i nadzor, to je malo smešno. Multinacionalnu kompaniju interesuje profit, a naše je da se bavimo procenom rizika i da pratimo projekat, da li je ono što piše u projektu stvarno realizovano“, rekao je Kovačević.
Govoreći o tome koje obrazovne ustanove treba da se izjasne o kopanju litijuma u Srbiji, Kovačević kaže da smatra da to nije Elektrotehnički fakultet, već su za to glavni rudari, geolozi, šumari koji se bave erozijama i podzemnim vodama, hemijski inženjeri, stručnjaci sa Tehnološko-metalurškog fakulteta, poneki mašinac i oni koji generalno proučavaju ekologiju.
„Mogu da nas pitaju o, na primer, 5G mreži, ali ne mogu da nas pitaju o nečemu što nismo mi. Mene su moji učitelji učili da pričam samo o onome što znam“, rekao je Kovačević za FoNet.
On dodaje da multinacionalna kompanija zaradi pare i ode, a sve iza nje ostaje Srbiji.
„To je ozbiljan problem ne samo za danas nego za budućnost naše dece i cele zemlje“, smatra Kovačević.
Napišite odgovor