Господо, просветни радници, зашто се не буните? Зашто не заштитите нашу децу и себе заједно са њима? Често чујем ово питање. А, колико видим, ни један еснаф се не буни. Осим таксиста и адвоката, овде нико није успео да побуном и јавним иступањем оствари било које лично или професионално право, јер, или буде исмејан, попљуван и обесмишљен, или, после неког времена, заборављен.
Када се просвета побуни, а било је и тога, она прво доживи салву неверице и увреда, буде оптужена за злостављање и занемаривање, бахатост и покушај прибављања личне користи преко леђа наше деце. Чују се само они захтеви који се тичу плата, а у једним сиромашном друштву сваки динар дат неком другом сматра се луксузом. Сви захтеви који се тичу деце остају испод радара, а да ли је то намерно, или друштво просто није спремно и вољно да их саслуша, питање је од милион долара. Па се онда сви ти учитељи врате тамо одакле су и пошли, али сада још и са стигмом поражених и избруканих. Боље им је да ћуте.
Било је, сећам се, штрајкова који су трајали и по више месеци. У неким школама су више од годину дана радили са скраћеним часовима, не одступајући од својих захтева. И ништа. Родитељи су били бесни и забринути због пропуштеног градива, а надлежни су ћутали и чекали да прође, као кад дете пошаљемо у собу да издува бес, па да се међу нас врати нормално и спремно на сарадњу.
Или се свака побуна просветара претвара у општенародну и медијску спрдњу. Годинама почетак школске године почиње неким штрајком, неке школе не одрже први час, изнесе се статистика о броју школа које су приступиле тако радикалним методама, а временом се то почне називати традиционални штрајк просветних радника првог септембра. Тако побуна престаје бити побуна и синдикална борба, већ почиње да делује као меморијал над давно сахрањеном свешћу о потреби образовања.
Има један виц који врло добро описује стање свести у школству. Виц каже како је на скупу наставника наређено да сутра у одређено време сви имају бити обешени. Из масе се чуо само један глас који је питао да ли ће сутра, за потребе егзекуције, добити штрањку, или треба да је донесу од куће.
Овај виц је, верујте, апсолутна метафора наше стварности. Ево зашто…
Школа увек била и вероватно ће увек бити инструмент система
Када сам била ђак, на првој страници сваког уџбеника је стајала Титова слика, а прва лекција је разматрала марксистички поглед на тај предмет. Затим су школом почели да дувају ветрови буђења националне свести, па ветрови демократизације, језици жирафа, европских вредности, пуштања детета да расте без ометајућег фактора ауторитета…И дувају стално нови ветрови како год се катарка нашег државног брода окреће. Хиљаде страница су наставници морали да проуче да би усагласили свој став са ставом важећег курикулума, увек наоко новог, а често само формално измењеног, на брзину препакованог и терминолошки освеженог. И проучаваће и даље, све док једног лепог сунчаног дана некоме не буде свануло у глави да образовање мора имати националну стратегију развоја, непроменљиву и темељну, поштовану и заштићену од политичких колебања. А до тад, боље нам је да ћутимо.
Давно је прошло време када су се за све питали поп и учитељ. Достојанство професора је плусквамперфекат. Деценијама се за просвету одлучују две врсте људи. Прва су они без личне амбиције, па их у школу тера кратко радно време и дугачак распуст, а друга су људи романтичарски занесени одређеном научном области, па се одлучују за студије од којих неће имати ништа осим моралне и духовне сатисфакције. Они код нас немају куд осим у школу, где годинама круне маргине сопственог знања, али имају извесну материјалну сигурност и мире се са датим статусом. Осим ове две врсте људи, у просвету су упловили и они које је распад привреде или неуспех у другим областима принудио да се прихвате катедре. Пошто код нас већина мисли да је за успешног наставника довољно да увече прочита лекцију, а ујутру на часу заблиста, сав овај кадар се примио, иако му многе ствари никада неће бити јасне ни објашњиве, јер су они ту силом својих несрећних околности. Затим су стигли и они кадрови које је наплавила општа ерозија високог образовања, са универзитета по варошицама и приватним кућама. Овако сачињен асортиман по школама нема визију ни потребну дозу критичког мишљења ни за организацију шетње око парка, а камоли промишљеног иступања у смислу протеста. Док се не буде схватило да наставнике треба бирати међу најбољима, па их за то знање адекватно и платити, боље нам је да ћутимо.
Школа образује децу на принципима интелектуалне честитости, солидарности, вредновања знања, достојанства, пристојног понашања, једнаке шансе за све. Али школа не живи у затвореном балону, већ у непрекидној интеракцији са друштвом, па се код нас сви постулати које она поставља врло једноставно поништавају. Свака оцена се може поправити, ако имаш везу или се зна чији си. Сваки изгред се може загладити ако доведеш спретног адвоката који ће дете насилника претворити у жртву система или наставничке охолости. Ако је наставник нарочито принципијелан у овом аспекту, осигуран му је пораз, болест и депресија. Док друштво не схвати да је измицање столице наставнику пад читавог система, а не несташлук, боље нам је да ћутимо.
Тако, једнога дана, идем ја иза оца који шета поред школе са својим дететом од неких пет година и каже му: „Види, сине, ово ти је једна дебилана.“ Кад се умешам и приметим како није у реду да на тај начин прича детету, он ми самоуверено одговара да школа ником нормалном није потребна и да ту ништа паметно неће научити. Ја заћутим и прођем поражена оволико тврдим ставом, јер ја нисам тако децидирана ни кад ме неко пита колико је сати. Друштво нам стално поручује да образовање не мора бити предуслов за успех, да са факултетом можете подове брисати или бити апсолутно непотребни, постојати само као податак на листи незапослених. Нема силе која ће данашњем ђаку наметнути вредности науке или уметности, лепе речи или спортског духа, као значајне и за постојање пресудне, ако му свакодневица промовише моћ, политичке игре без скрупула и must have изглед са осунчаним телом, силиконима и дугим ноктима који пркосе сваком сувислом послу осим позирању за селфи. Све док је реч једног инфлуенсера, тиктокера, ријалити звезде, сумњивог доктора наука или контроверзног бизнисмена утицајнија, све док су њихове активности будно праћене и цитиране, боље нам је да ћутимо.
Школа је углавном, деценијама, вест која заокупља медије од половине августа до почетка септембра. И то само као афектирана забринутост над тежином школског ранца и свим тешкоћама са којима се суочавају родитељи када децу спремају за први разред. Још мало се прича и пред крај јуна када се дешава матурски испит, када се по ко зна који пут поставља питање његове оправданости и тежине задатака, када се тестови спроводе у нарочитим кесама, под пратњом полиције, до локалних самоуправа, а затим се распакују пред камерама, када се уз свe ово бесмислено комешање сугерише деци да буду сталожени, мирни и без треме, а држава се понаша као Елиот Нес у свом најсуровијем издању, када новине затим данима у бомбастим насловима питају читаоце ко још нормалан може да реши све задатке са матуре.
Иако школска година траје од септембра до јуна, а школски живот једног човека више од деценије, о просвети и ђацима се прича укупно месец дана сваке године, и то најчешће као са пијаце. Саговорник се доведе у неки парк или на тротоар прометне улице и ту има да објасни, у пет минута издвојеног времена, шта је то све за школу битно и да изложи критику у синдикалном смислу. Простора још има у току године само ако се деси нешто шокантно. Али увек треба погледати коментаре људи на све вести о просвети. Све врви од беса, омаловажавања, сугерисања да су наставницима превелике плате и предугачки распусти, да свака будала може одржати по четири часа дневно…и коментари су све разјаренији како друштво постаје сиромашније. Морам да приметим како је степен увиђања проблема у обрнутој сразмери са нивоом писмености. Код нас су у медијима већ дуго битни само политичари и ријалити звезде, скупштина и репризе серија, криминал и фудбал. Док нам деца не дођу на ред, боље да ћутимо.
На крају остављам и чињеницу која може изгледати небитна, али има везе са ћутањем и трпљењем и онога што се не трпи. У школи углавном раде жене. Оне су у нашој традицији обликоване да буду послушне, толерантне и дисциплиноване. Оне одраде своје часове у школи и трче кући да се дохвате пајалице и шерпе, а остале обавезе које око школе имају раде док крчкају ручак у рерни, или кад ураде све оно што деца и муж сматрају као неприкосновену дужност мајке и супруге, дакле ноћу. Неке од њих трче из школе да би по цело поподне држале приватне часове, опет уз кување, чишћење и своју децу, и од тих часова зарадиле колико просечна фризерка или ауто мајстор заради за два сата. И кад те исте жене знају све ово што знају о својој школи и друштву и времену у коме живе, боље им је да ћуте.
Јавни дикурс је почео да се мења тек после трагедије и испуцаних шаржера. Али, пуцњава се стишала, свако је рекао шта је имао, туговао, љутио се, викао, предлагао. Прашина се слегла и пала по школама у које су се просветари затворили да ураде оно што су и до сад радили. Да ћуте.
Аутор: Биљана Васић, професорка из Шапца
Браво колегенице,свака част!Само мислим да би ову тематику требало овако,у разговору са Вама,да испрати неки ТВ формат као ..“Ћирилица“ или „Утисак недеље“.Они разумеју бар то да иако раде емисију једном недељно и траје краће него школска смена,не би волели да неко мисли,нити сами сматрају „да то свака будала може“.Могли би да покушају да објасне широј јавности.Ето,било би добро,чак одлично,да синдикат уложи онај велики новац који добија, у маркетинг…ако Бог да.
Велики поздрав
Bravo za tekst, sve jasno i tačno.
Otišla sam iz škole posle 30 godina staža, stanje se zaista trpeti ne može. Pamtim i štrajkove iz davnih dana za mnogo bezazlenije razloge od ovih danas. Ali tada sindikat nije bio prodat, borio se za dostojanstvo profesije i stanje u istoj. Danas sindikat samo muti vodu, ističe u prvi plan pate, time iritira roditelje i pravi se gori haos.
Nije to slučajno. Ova vlast i opstaje na principu Zavadi pa vladaj. To radi i sa opozicijom i sa firmama i članovima porodica…Što veći haos, to jača njihova moć. Na žalost, u državi je mnogo glupih i neobrazovanih ljudi, teško da se ovo stanje ikada promeni…
Možda škola i treba da ćuti. Prosveta je doprinela katastrofalnom stanju u državi. Poznajem profesore koji su bili veoma strogi i zahtevni na državnom fakultetu, ali svoj potpis skupo prodavali na privatnom. U svakom gradu dobijali stan… Stvorili su kadar koji će dokrajčiti ovu državu. Fabus stručnjaci su zauzeli fotelje i funkcije, pa će ih životom braniti ako zatreba. Stručni ljudi se povukli, ili su proterani, stariji čekaju penziju, mladi odlaze preko…Tako ovde ostaju samo starci i šljam, oni bahati što ne znaju ni koliko ne znaju… To je na žalost Srbija danas. Zemlja koja umire, a ko je u lancu kriv, valja analizirati…
Потпуно промашујете,овде се ради о просвети(основно и средње образовање),а високо школство је свет за себе(министарство).Како ствари стоје,ускоро ће право из родитељског дома,а већ одавно од школа желе да направе само простор где њихова деца бораве док не буде време за факултет који ће да им плате или ће за „озбиљне“ факултете да деци плаћају додатне часове из свих „потребних“ предмета.А то факултетски знање је ствар која се „цени“( продаје ) на тржишту,домаћем и страном.Ту нема предмета који имају за циљ да „просвећују“ омладину,већ да „производе“ стручњаке из разних области.
И није тачно да овде остаје“шљам“већ нико не подржава оне који су стручни,а скромни(не желе да се продају).
Plata prosvetnog radnika zaista zadnjih 30 godina nije bila na nivou koji obezbedjuje normalnu egzistenciju. Sa druge strane, anomalija da 80% prosvetnih radnica sada na posao dolazi kao sa modne piste nije mi jasna. Odrasla sam u takvoj porodici i ne shvatam otkud novac za luksuz nalaze u ovakvim uslovima! Mada bi trebalo da prosvetni radnik u svakom smislu bude pravi primer svojim djacima pa i vezano za odevanje. Sa druge strane, za ovih nekoliko godina koliko sam provela kao roditelj jednog djaka nigde vise ne videh spletki i suskanja iza ledja na racun ucenika i to nizih razreda koji su pritom emocionalno nezreli, ispunjavaju skolske zadatke i ne diraju drugu decu. Dozivela sam da meni roditelju prete iz skole da moram da ispisem dete jer eto ucitelju je tako doslo! Mora da primaju izbeglice a ja sa mojim detetom da idem gde god znam i umem i to na samom kraju prvog razreda iako je stekao ocekivani nivo znanja za uzrast i razred!!!! To je dno dna ovog drustva i profesije! Deca ce da sazru i odrastu ali traume zbog odbacivanja ko zna na koji nacin cemo resiti i to o sopstvenom trosku koji oduzima veliki procenat nasih porodicnih primanja. Prvo treba sprovesti psiho test za sve zaposlene u skoli, drugo zabraniti zaista ogovaranje dece i jos gore izmisljanje prica u vezi dece. Tako nesto treba da za kaznu ima suspenziju sa posla i to na duzi period. Platu povecati bar duplo, ali i angazovanje prosvetnih radnika na poslu. Svi mi imamo previse administracije i posle osmocasovnog radnog vremena nosimo posao kuci, ne samo prosvetari. Roditelj treba da ima telefone dostupne da orijavi i nastavnika i skolu koji se izivljava nad detetom ako je to opravdano a da se takav prosvetni radnik zauvek skloni sa posla jer ne sme njime da se bavi. Ipak oni proizvode ljude. Ozbiljan je to posao.
Ozbiljan posao jeste, ali uskoro neće imati ko da ga obavlja jer za te pare niko normalan neće studirati i poniziti se da mu početnička plata bude ispod republičkog proseka, položaj u društvu nikakav a izloženost kontrolama, inspekcijama i pritisku nadobudnih roditelja svakodnevni izvor stresa. Svi oni koji pljuju prosvetne radnike i ističu da ništa ne rade, trebalo bi prvo da završe državne fakultete, probaju da se zaposle a onda i da rade taj posao bar godinu-dve i onda će, možda, shvatiti o čemu je ovde reč.
Zasto sindikat cuti i sta radi sa velikom sumom novca koje dobiju od prosvjetnih radnika? Zasto sindikalne vodje po skolama imaju dodatak na platu za sindikalni rad, a skoro nista ne rade, cak poneki sprecavaju proteste koji se rijetko najave? Sto nema Izvjestaja gje se trosi novac od clanarina, koji nije mali.Za cije interese radi sindikat prosvjetnih radnika?
I tako dok svi ćute,deca su sve bahatija i gluplja,ne može im niko ništa jer su zaštićeni zakonom-čim povisio ton već ga zlostavljao,ako mu kažeš da baci smeće -očekuje platu,prava imaju,ali dužnosti su izgleda bespotrebne….O ,ima i baš fine i vaspitane dece,samo i ona moraju da se priklone većini da ne bi bila šikanirana od svojih vršnjaka.Zato samo nastavimo svi da ćutimo!
Svi ćute i misle da njih neće stići tuđa nesreća a svima je pred vratima.
Bahata vlast sa neskrivenim batinama i batinašima uteruje strah među ljude a neljudi izigravaju borbu za prava i bolji život.Kod privatnika potpuno bezekonje a u državnim firmama teror šefova i potkupljenih sindikalista.Policija i tužilaštvo radi samo za vlast i kako da se neko ohrabri da se pobuni osim ako to nebu revolucija koja će na kraju doći.
Skola ne curi vec je godinama ucutkana. Prosvetni radnici su prepusteni sami sebi. Sindikati prosvete su u dilu sa ministrom godinama i rade protiv interesa prosvetara. Gledaju svoj interes ministarstvo ih placa i rade za interes drzave. Sindikati su godinama organizovali jalove strajkove da bi ponizavala prosvetare. Nagovarali su prosvetare da strajkuju protiv zakona kako bi ih ismevali a nece zakonski strajk. Da se cas skrati na pola sata i da traje dok se plate ne podignu iznad proseka kao i drugima u budzetu. Jedino je resenje da se smene predstavnici sindikata i ministarka a da se izaberu oni koji ce da rade u interesu prosvetara. Ali smeni ih kada su se utemeljili i navikli da spavaju i nista ne rade za prosvetare a pune dzepove na njihov racun
Svaka čast! Tužno i toliko bolno istinito sve što ste napisali…
I jos kad bi neko mario…
Draga koleginice, divan tekst. Upravo je tako kako ste i napisali.
Свака част за текст.Само ништа то не вреди јер не чита онај ко би требао а ћути овај ко је читао….А неко је можда и плаћен да уруши просвету…