Центар за младе таленте – Фондација која БЕСПЛАТНО помаже деци да развију знања и вештине и припреме се за средњу школу и факултет

Foto: Canva

Фондација „Центар за младе таленте” још од 2012. године помаже деци – основцима и средњошколцима да развију и унапреде своја знања и вештине у области математике и програмирања. Све то потпуно бесплатно. Иако звучи готово невероватно да тако нешто постоји, мисија ове фондације заиста траје пуних 12 година током којих је хиљадама деце и младих омогућено да унапреде своја знања, а за то им је била потребна само интернет конекција, рачунар и мотивација за рад и напредовање.

Шта је циљ Фондације? Да ли прате каријере својих бивших полазника? Како се деца могу прикључити програмима и који програми уопште постоје? На сва ова питања одговорио нам је Драгољуб Дамљановић, председник „Центрa за младе таленте” и директор Schneider Electric Hub-a.

Он наводи да фондација има јасну мисију да омогући младим генерацијама приступ квалитетном образовању из области математике и програмирања, без обзира на финансијске могућности. 

– Од 2012. године, посвећено радимо на развоју и унапређењу знања и вештина основаца и средњошколаца, верујући да су управо они носиоци будућих технолошких и научних достигнућа. До сада је више од 11.397 полазника математике и програмирања прошло кроз наше програме, организовано је преко 5.800 часова што нас чини изузетно поносним и мотивисаним да наставимо с овом важном мисијом, отварајући нове могућности за младе таленте широм Србије. – истиче Драгољуб Дамљановић.

Ко је основао Фондацију „Центар за младе таленте”?

Иза саме Фондације стоји велика мултинационална компанија Schneider Electric, која се бави управљањем енергијом и аутоматизацијом у више од 100 земаља. Своју пажњу ова организација усмерила је на децу широм Србије, Републике Српске и Црне Горе, од најранијих па све до студентских дана са јасним циљем – да им пруже шансу за боље образовање. 

– Имајући у виду да су занимања програмера, инжењера и ИТ стручњака најтраженија занимања садашњости и будућности, како у свету тако и код нас, покренута је Фондација са циљем да се допринесе развоју теоријских и практичних знања управо из поменутих области. Током година, Schneider Electric је остварио успешну сарадњу са универзитетима, развио програм стипендирања и стручне праксе и посветио велику пажњу младима са жељом да се препозна и награђује знање, рад и образовање. – казао је Дамљановић, додајући да Фондација пружа могућност стицања широког знања и представља припрему за све будуће студенте електротехнике, информатике и математике за брже и лакше усвајање градива на факултетима.

Драгољуб Дамљановић

Коме су програми намењени? 

Програми у Центру су осмишљени тако да буду доступни свим ученицима, без обзира на то да ли се већ истичу као талентовани или тек желе да развију своје вештине. 

– Наша мисија је да пружимо једнаке шансе сваком детету које је спремно да учи и напредује. Овде је реч о деци основних и средњих школа на територији Србије, Републике Српске и Црне Горе, узраста од петог разреда основне школе па све до уписа на студије, а који показују интересовање за математику и програмирање. Критеријуми не постоје већ су добродошли сви ученици који имају мотив и жељу да унапреде своје знање и вештине. – објашњава наш саговорник, иначе дугогодишњи директор Schneider Electric Hub-a.

Како функционишу предавања?

Курсеви се држе онлајн, како би ученици из целе земље имали једнаке могућности да похађају наставу. 

– Сесије се снимају тако да постоји и могућност накнадног слушања, након термина, када полазницима одговара, односно када им се уклапа у обавезе с обзиром на то да је реч о узрасту који свакодневно похађа школу, некад и у сменама. – објаснио нам је један од идејних твораца Фондације.

Где су и шта раде бивши полазници Фондације?

Након 12 година рада, Центар за младе таленте испратио је више од 11.000 деце и много младих талената.

– Поносни смо што су неки од њих данас наше колеге које заузимају значајне позиције у нашој компанији, што сведочи о квалитету и значају нашег рада. Овај успех не долази случајно, наш циљ је да нашим младима пружимо смернице и подршку у сваком кораку њиховог развоја. Усмеравамо их ка успешном завршетку средње школе, а затим и ка упису на факултете. Поносни смо што им на том путу пружамо подршку, кроз стипендије и стручне праксе, како би што лакше остварили своје амбиције. На тај начин не само да доприносимо њиховом личном развоју, већ на неки начин пружамо подршку и средњим школама да привуку и задрже што већи број мотивисаних ученика, што доприноси јачању образовног система у целини. – поносно истиче Драгољуб Дамљановић.

Које тачно вештине полазници стичу?

Курсеви из програмирања упознају полазнике са програмским језицима (Python, C, C# и C++), као и са Web програмирањем, док курсеви из математике проширују знања полазника, али их и спремају за полагање пријемних испита за упис како у средње школе тако и на Факултет Техничких наука и Природно-математички факултет.

Када креће нови упис и ко све може да се пријави?

Упис траје током целе школске године а сама настава почиње у октобру и траје до јуна месеца. Све што је потребно јесте да се попуни образац на следећем линку – Упутство за пријаву школска 2024/2025. година – Фондација ЦМТ

Након тога полазници могу да се информишу о свим детаљима програма на сајту Фонадције.

Неизбежно питање које смо поставили нашем саговорнику, будући да помно прати полазнике пуних 12 година јесте и да ли су се деца променила? Како је технологија утицала на њих и шта ми можемо да урадимо да умањимо негативне ефекте, а искористимо оне добре ствари које дигитални свет пружа?

Деца се, каже он, дефинитивно јесу променила.

– Технологија је постала саставни део њиховог свакодневног живота, и док доноси многе позитивне аспекте попут приступа информацијама и могућности за учење, она носи са собом и изазове. Наша деца сада имају много бржи приступ информацијама што им омогућава да се брже развијају у одређеним областима, али с друге стране, то може утицати на њихов капацитет за фокусирање и критичко размишљање. Као родитеља, васпитача и друштва, наш задатак је да пронађемо равнотежу. – истиче Дамљановић.

Прво, каже он, треба да поставимо јасне границе у коришћењу технологије и охрабримо децу да проводе време у активностима које подстичу креативност, физичку активност и социјалне вештине. 

Друго, важно је да им помогнемо да развију дигиталну писменост, како би могли да користе технологију на конструктиван начин, а не да постану зависни од ње. 

Коначно, кључно је да их научимо како да разликују квалитетне садржаје од оних који су мање корисни, како би могли да искористе најбоље што дигитални свет пружа.

– У фирми Schneider Electric верујемо да је кључно пронаћи баланс између технолошког напретка и одржавања здравог начина живота. Као компанија која ставља иновације у први план, истовремено активно подстичемо здраве навике, социјалну интеракцију и породичне вредности. Ово је посебно важно и за младе генерације. Технологија треба да буде алат који им помаже да остваре свој потенцијал, али је на нама да им помогнемо да не изгубе везу са стварним светом. – закључује наш саговорник.

Дакле, технологија да, али на начин да нам живот учини бољим и квалитетнијим и да ми управљамо њом, никако она нама. Више информација о раду „Центра за младе таленте“ и начину пријаве, потражите на линку: https://cmt.edu.rs/.