Čiji je problem to što država zanemaruje najstručniji deo kadrova u prosveti?

Apel pedagoških savetnika Srbije uputio je javni apel nadležnima kojim ukazuju na izostanak bilo kakve sistemske podrške zaposlenima u prosveti koji su stekli određena zvanja.

– Da li ste čuli da se u obrazovnim institucijama u Srbiji, ukoliko se ispune izuzetno strogi standardi kvaliteta, može napredovati u službi i steći stručno zvanje? Ukoliko niste, to nas nimalo ne čudi jer to izgleda ne zna ni Ministarstvo prosvete, ni Vlada Republike Srbije, ni sve ostale važne državne institucije. To ne znaju čak ni sindikati prosvete. Kvalitet je u našem društvu u svim sferama, pa tako i u prosveti, uvek na poslednjem mestu, nepoželjan i svima trn u oku. – navodi se u saopštenju Aktiva. 

Odgovarajući na pitanje zašto su baš ovaj trenutak izabrali da se obrate javnosti, kažu da je sada, kada je u svetlu svih tragičnih događaja prosveta pod lupom i kada svi očekuju velike i važne promene na bolje, jako važno ukazati na ljude iz prakse koji bi trebalo da se pitaju o svemu, a ne pitaju se ništa. 

Prema podacima Aktiva, trenutno u Srbiji ima oko 680 prosvetnih radnika sa zvanjem. Zvanja su stepenovana u četiri nivoa: pedagoški savetnik, samostalni pedagoški savetnik, viši pedagoški savetnik i visoki pedagoški savetnik.

– Ako se zna da u obrazovnom sistemu radi više od 100.000 ljudi, broj 680 je beznačajan u svakom smislu. Zašto je tako? Zato što, da bi se steklo stručno zvanje u prosveti, prema Pravilniku o stalnom stručnom usavršavanju i napredovanju u zvanja (Sl. glasnik RS, br.109, 19/2021) morate ispuniti i dokazati čitav spektar znanja, veština i sposobnosti. Vašem radu moraju odati priznanje deca i roditelji, kolege i direktor, ZUOV i Ministarstvo prosvete, a zvanja u prosveti, za razliku od svih ostalih javnih službi, ne vrednuju se ni po jednom osnovu. Prosvetni radnici sa zvanjem su nosioci promena u obrazovnom sistemu, entuzijasti, rukovodioci i članovi stručnih aktiva i timova, inicijatori i koordinatori projekata, sertifikovani treneri, mentori, organizatori brojnih nastavnih i vannastavnih aktivnosti, dobitnici raznih priznanja i nagrada kojima se škole (pa i Ministarstvo) ponose. Proces sticanja zvanja je mukotrpan i dug, a šta se na kraju dešava? Apsolutno ništa. – ističe se u saopštenju Aktiva.

U zakonima i pravilnicima je, kažu, propisano pravo na uvećanu zaradu i angažovanje u skladu sa zvanjem, ali već više od deset godina nisu doneta podzakonska akta koja bi regulisala status pedagoških savetnika. Iako se u svim strateškim dokumentima formalno propagira stručnost, a direktori obavezuju da nagrađuju i promovišu kvalitet, to je onemogućeno zbog banalnih pravnih propusta, kojima Ministarstvo i ostale nadležne institucije godinama nemaju vremena da se bave. Zbog toga mnoge kolege koje kvalitetno rade ni ne pokušavaju da napreduju i steknu zvanje.

Više od godinu dana organizovani u jedinstven Aktiv pedagoških savetnika Srbije, zaposleni u zvanju obraćaju se Ministarstvu prosvete i Vladi RS sa jasno definisanim zahtevima da konačno postavi pravednu i podsticajnu sredinu za sve koji u prosveti žele da ostanu i rade kvalitetno. Konkretnih odgovora, tvrde, nema. 

– Zato postavljamo pitanje Ministarstvu prosvete i Vladi Republike Srbije. Da li su ljudi koji su ispunili sve uslove i stekli pedagoška zvanja samo „farsa“ i nepotrebni višak u sistemu koji je postavljen tako da najkvalitetniji kadrovi ostaju potpuno van funkcije i zasluženog mesta koje bi u svakom uređenom sistemu morali imati? Čiji je problem to što za pedagoške savetnike malo ko zna? Čiji je problem to što najkompetentniji deo prosvete nije prepoznat kao strateški potencijal? Čiji je problem to što država zanemaruje i svojim odnosom vređa najstručniji deo kadrova u prosveti? Čiji je problem to što zaposleni sa zvanjem mogu biti i tehnološki višak? Kakvu poruku naša država i Ministarstvo time šalje društvu i mladima? – pitaju se pedagoški savetnici.

Sada, kada se na svakom koraku priča o rešavanju problema nasilja, nedostatku kadrova i merama koje bi motivisale mlade da se opredeljuju za profesije u obrazovanju, državnoj maturi, preobimnim i nefunkcionalnim planovima i programima, nefunkcionalnom znanju učenika, neadekvatnim nastavnim metodama, preobimnoj administraciji, načinu zapošljavanja i brojnim drugim problemima, Ministarstvo o tome u okviru raznih radnih grupa razgovara sa svima, osim sa ljudima iz prakse koji imaju stručnost, znanje i zvanje

Aktiv pedagoških savetnika Srbije je ujedinjen kao jedinstveno stručno telo koje obuhvata zaposlene sa zvanjem od predškolskih ustanova do univerzitetskog obrazovanja i žele da ukažu javnosti na potpuno zanemarivanje i inertnost države i Ministarstva prosvete u rešavanju pitanja statusa pedagoških savetnika. Postavlja se pitanje šta je cilj ovakvog tretmana vaspitača, nastavnika i stručnih saradnika sa zvanjem. 

– Ukoliko su pedagoški savetnici „višak“ koji država i Ministarstvo prosvete ne želi, onda treba povući zakone i pravilnike kojima se zvanje pedagoškog savetnika stiče. U slučaju da pravilnik 0 sticanju zvanja još uvek ima neku svrhu i suštinski značaj za prosvetu, status i položaj zaposlenih u zvanju mora konačno da bude priznat i vrednovan onako kako Zakon o osnovama sistema obrazovanja i vaspitanja propisuje, a zaposleni sa zvanjem uvaženi, uključeni u reforme i plaćeni za svoj rad. – zaključuju u svom saopštenju članovi Aktiva pedagoških savetnika.