Dr Sigi Koen (Siigie Cohen) je specijalista za dečji razvoj, doktor nauka u toj oblasti, s više od 35 godina iskustva u radu s decom i porodicama. Pored toga, na svojoj Instagram stranici pomaže roditeljima da se suoče s nekim svakodnevnim situacijama koje predstavljaju izazov na putu odgoja dece.
Jedan od takvih izazova s kojim se, sigurni smo, susreo gotovo svaki roditelj, jeste i onaj kad vam dete, nakon što ste odbili da udovoljite nekom njegovom zahtevu, kaže: „Ali ti mi NIKAD ne daš…“ ili „Ti me NIKAD ne puštaš…“ Dok je stvarnost, zapravo, mnogo uravnoteženije i nikako nije tačno da vi svom detetu NIKAD ne dajete da pogleda crtani film ili da pojede sladoled. Samo mu ne dozvoljavate to SAD, u ovom momentu.
Svi smo se našli u toj situaciji gde nam nije jasno kako je moguće da je dete zaboravilo da je to što traži već dobilo pre samo nekoliko sati (na primer).
Evo kako dr Sigi to objašnjava i šta nam je činiti u ovakvim trenucima.
„Deca su isključiva. Kod njih je „sve ili ništa“. Ne razumeju pojam umerenosti i ravnoteže. Oni žive U TRENUTKU, osećaju taj trenutak i on je za njih sve. Prošlost i budućnost su im magloviti i u sadašnjem trenutku – gotovo nevažni. Ono što osećaju u datom momentu, za njih je jedino osećanje koje se računa.“ – kaže dr Sigi. I to je potpuno normalno za dete.
Odmah zatim postavlja i pitanje na koje smo svi, gotovo sigurno, potvrdno klimnuli glavom.
„Jeste li uhvatili sebe da u tim situacijama odmah krenete sa pitanjima: ‘Ќako to misliš, nikad ti ne dam?! Pa zar se ne sećaš da si juče dobio…’ Pokušavate da objasnite, da urazumite dete. Da mu ukažete na to da nikako nije u pravu…“
Ali to, tvrdi ona, nema nikakvu svrhu. Umesto toga, ova doktorka savetuje da pokušate s malo drugačijim pristupom. Probajte da kažete ovako nešto:
„Da, shvatam da ti se čini kao da ti nikad ne dozvoljavam… Ali zapravo je istina da ti nekad dopuštam, nekad ne.“ (ovo je upućivanje na ravnotežu koja postoji u tom dopuštanju i nedopuštanju)
„Ali za ovu situaciju sad, u pravu si. Ne dozvoljavam ti i shvatam da se zbog toga ne osećaš baš srećno“ (razumevanje dečjeg pogleda na situaciju).
I to je to. Ostajete pri odluci, ako smatrate da je ispravna.
Kao što smo mnogo puta do sad naglasili, a ovaj savet to i potvrđuje, roditeljstvo s razumevanjem NIJE ono u kom vi pristajete na ispunjavanje svih dečjih želja. Nežno roditeljstvo je zapravo ono u kom čuvate granice, ali pritom detetu pokazujete da shvatate da ono stvari vidi drugačije. To, međutim, nikako ne znači da vi menjate svoje odluke. Da, razumem te, shvatam da se zbog toga loše osećaš. I ne, ja neću promeniti odluku ako budeš plakao i vikao i ljutio se. I to je cela mudrost.
Napišite odgovor