Да ли је верском обреду место у школи – шта је став наставника, а шта министра просвете

– Обележавање школске славе Светог Саве уз свештеника и сечу славског колача је елементарно право које верујући грађани могу да искористе. – рекао је министар просвете Бранко Ружић, а преноси Бета. То је, додаје министар у складу и са Уставом Србије.

– Наравно да постоје људи који су атеисти, попут дотичне директорке (школе у Сечњу), али то ни на који начин не значи да када сте директор, у складу са оном крилатицом ‘држава то сам ја’, то није тако. Устав све ово дозвољава, без обзира што су црква и држава одвојене, рекао је Ружић.

Оценио је да “нема потребе да се баца сенка на обележавање школске славе Свети Сава”, као и да је “природно да се сече колач”.

Просветни радници су, с друге стране, подељени у својим ставовима.

Бојан Вучковић, директор Тринаесте гимназије у Београду, каже за лист Данас да лично нема ништа против да свештеник дође у школу, јер је Свети Сава школска слава.

“Свети Сава је био монах и први архиепископ, врло заслужан за независност српске цркве и државе. Али такође, верујем да би требало да постоји аутономија школа на који начин ће да обележе овај дан.”, сматра Вучковић.

Душан Благојевић, професор српског језика и књижевности, сматра да Свети Сава у школама треба да се светкује у контексту просветитељске мисије, а не као светац. У школама, каже, нису сви верујући, нити сви хришћани.

“Моје мишљење је да верским обредима нема места у школама и с тим у вези директорка из Сечња има пуну подршку. Међутим, оно што се отвара као питање много важније од верског обреда, јесте колико је заиста Свети Сава допринео просветитељству.” – каже Благојевић и додаје да је, кад се писменост ширила, идеја била да се народ покрсти, а не да се описмени.

Ана Димитријевић, потпредседница Форума београдских гимназија, каже за Данас да је школа секуларна установа и да се у њој прославља просветитељска улога Растка Немањића у развоју образовања.

“Не постоји закон по ком су школе обавезне да тај празник прослављају уз присуство свештеника и хришћански обред. Не знам како је та ситуација изгледала у Сечњу и да ли је било наметања нечега што није обавезно или непримереног шиканирања на основу личних ставова и принципа, тако да не бих желела никога нити да осуђујем, нити да подржавам.”, истиче Димитријевић.

Она каже да је бесмислено звати нешто славом, а немати обред који иде уз то, а с друге стране се пита да ли је верском празнику место у школи. Димитријевић каже да школе не смеју бити таоци одлука једне особе, било да је то директор или председник општине.

Извор: Бета/Данас