U Srbiji danas imamo veliki problem da deca koja žive u siromaštvu imaju veliku verovatnoću da i kao odrasli ljudi ostanu siromašni, rekao je FoNetu profesor Filozofskog fakulteta u Beogradu Aleksandar Baucal.
Kako je objasnio u serijalu razgovora Stigma o diskriminaciji, siromaštvo je posledica ogromnog društvenog raslojavanja, koje pravi veliku razliku u šansama za decu.
“Deca nisu birala da li će da budu rođena u siromašnoj porodici, u porodici obrazovanih roditelja, u gradu gde postoji dobra ili loša škola”, kazao je Baucal.
Kada je reč o empatiji vršnjaka, on je naglasio da empatija među njima postoji na određenom nivou, ali da često i oni postupaju diskriminatorno prema siromašnoj deci.
“Često nemaju osećaja kako druga deca mogu da reaguju na određene komentare i šale. Nekada čak njima bude i zanimljivo kada nešto urade i kažu, a neko drugi se povredi, kao da još nemaju osećaj za druge ljude”, napomenuo je Baucal.
Prema njegovim rečima, deca ne mogu imati osećaj za takve društvene dimenzije problema, već da se ona ugledaju na odrasle.
“Deca nama nisu problem, jer su deca svuda ista, pitanje je kako mi odrasli, škola, nastavnici, roditelji, pomažemo deci da ne reaguju pogrešno prema svojim drugarima”, rekao je Baucal.
Prema njegovom tumačenju, deca su ogledalo društva i, ako nam se ne sviđa i ako mislimo da nešto nije dobro za decu, prvo treba da razmišljamo o tome da menjamo društvo i da vratimo prave vrednosti u našu pažnju.
Izvor: FoNet
Napišite odgovor