Stefan Desančić ima 13 godina i svakog dana bar tri sata provede na internetu, nezavisno od školskih obaveza.
„Igram igrice ili gledam nešto što me interesuje, gledam Anime i neke filmove i serije, poput La Casa de Papel, Walking dead.
Ovaj učenik sedmog razreda Osnovne škole „Veljko Dugošević“ na Zvezdari ima TikTok, Instagram, Stim i još neke društvene mreže.
Srbija prednjači po broju dece mlađe od 13 godina koja koriste društvene mreže, pokazalo je najnovije istraživanje Deca Evrope na internetu sprovedeno u 19 evropskih zemalja.
Značajan broj dece u Srbiji između 9 i 11 godina kaže da koristi društvene mreže svaki dan – čak 45 odsto dok je taj procenat u Nemačkoj 11.
„Zanimljivo je, recimo, da upotreba društvenih mreža na dnevnom nivou među decom uzrasta između 12 i 14 godina varira značajno, od 10 odsto u Finskoj, do čak 86 procenata u Srbiji i Rusiji“, navodi Tijana Milošević koja je učestvovala u istraživanju u pisanom odgovoru za BBC.
Dok su generacije odrastale osamdesetih i devedesetih, kao i starije, u kuću u slobodno vreme ulazile samo u nuždi ili na ultimativni zahtev roditelja – da jedu, danas je situacija posve drugačija.
Stefan ima probleme jer mu se često dešava da ne može da okupi drugare za igre uživo.
„Ja bih išao napolje kad bih imao s kim, koga god zovem nikad niko neće napolje.
„Ako ja provedem tri sata na kompjuteru, oni provedu najmanje šest, ja mogu da igram do pola 11, oni krenu u 22 i igraju do četiri ili pola pet ujutro“, kaže Stefan.
Slično je i sa mlađima.
Njegova mlađa sestra Sara ima telefon koji, takođe, koristi svakog dana, uglavnom za igrice i snimanje klipova za Tik Tok.
Ona je četvrti razred.
Kako ograničiti upotrebu telefona i kompjutera jedan je od najvećih roditeljskih izazova za njihovu mamu Adrianu.
„Došlo je nenormalno vreme, ja više ne znam kako da se borim s tim.
„Verovatno je to i sukob generacija, mi kad smo bili mali nisu postojali telefoni, sad dete od dve godine ima telefon“, kaže ona za BBC.
Problem je u roditeljima, dodaje.
„Ne može dete da bude na igricama do četiri ujutro, ako roditelj to ne dozvoljava.
„Oni su sad u pubertetu, gde se svađaju, odgovaraju, sve im smeta i ja sam loša mama – niko me ne želi, drugovi ga provociraju da nikad ne bi želeli da imaju roditelje kao on, jer nema igranja igrica“, kaže ona.
Pravilo je da radnim danima, kad deca idu u školu, u deset moraju u krevet.
„To je borba svaki dan“, ističe Desančić.
Takmiče se u video igrama i dok traje nastava od kuće.
„Njima kad je onlajn nastava, oni su kao uključeni, a tad su sva deca na igricama.
Autor: Nataša Anđelković
Ceo tekst pročitajte na: BBC
Napišite odgovor