Директори и даље крију податке

У новосадским школама тренутно има 68 запослених који су технолошки вишак, а са непуном нормом је чак 351 наставник.
ucion
Листе технолошких вишкова, слободних радних места и непуних норми објавило је Министарство просвете. „Доситеј“, како је назив интегрисаног система праћења рационализације у просвети, требало би да користе директори свих школа у Србији, који Министарству достављају стање с радним местима у својим школама.

Прочитајте и Šarčević: Insistiraću na klasama u školama

Иако се све репрезентативне стране слажу да је систем добра идеја и даље постоје директори који крију податке о стању у својим школама, бројни подаци нису потпуни, а не постоји рок до када листе треба да буду закључене и процес отпуштања вишкова заиста готов.
Према актуелним подацима, у новосадским школама има 68 запослених који су вишак, а највише у Средњој машинској школи (8 запослених), Медицинској, Техничкој школи „Милева Марић Ајнштајн“, Школи за основно образовање одраслих „Свети Сава“ и ОШ „Соња Маринковић“ (7) и у Техничкој школи „Павле Савић“ (6). Вишак су наставници мањинских језика, српског и страних језика, наставници стручних предмета, музичког, ликовног и техничког, али и информатичари, домари, наставници грађанског, веронауке, физичког, хемије…

Прочитајте и Za viškove u prosveti potrebno 5.500 radnih mesta

Непуних норми највише је у средњим школама, а на списку су домари, кафе-куварице, наставници буквално свих предмета, али и поједини помоћници директора и секретари школа. Ниједан директор није вишак, нити с непотпуном нормом.
Што се тиче списка слободних радних места у просвети, он је вероватно најкраћи, али најбитнији. Потребни су финансијски сарадници, помоћници директора, наставници српског, верске наставе, педагози, историчари, чистачице, информатичари…
Како је Министарство замислило, директори би требало да преузимају кадар са списка вишкова и запосле га на одређено упражњено радно место. Циљ је да прилику добију млади људи, али да се не изгуби вредан кадар с више деценија радног искуства. Међутим, како за 021 каже представник Гранског синдиката просветних радника „Независност“ Славко Дерењ, спискови су тек сада прорадили, а школска година је увелико почела. Он наводи да поједини директори који нису доставили податке једноставно нису стигли, али има и малверзација са скривањем података и чувањем партијски запосленог кадра – јер је јасно да су директори школа скоро па увек страначки људи.
„Рокови су се одужили и због техничке владе, која није ништа конкретно радила у прелазном периоду, вероватно очекујући да ће бити смењена. Ценус се стално мења, у појединим школама тек сада се ради бодовање наставника, а грешке у систему се исправљају у ходу. Директори су се и намерно правили невешти када су попуњавали спискове како би сакрили да су, на пример, на једну позицију запошљавали по неколико особа које ће их подржати кад буде гласање за реизбор директора. Надам се да ће и млади наставници ‘чачкати’ и пријављивати нелогичности док буду тражили посао, а синдикати ће учинити све да њихово чланство буде заштићено“, објашњава Дерењ.
Прочитајте и Како функционишу школе и (поједини) Школски одбори у Србији?
Он додаје да страначки директори могу да унапреде рад школе у материјалном смислу – јер су добри са власти, али ће та школа због политизације имати лош углед. Таквих школа у Новом Саду има довољно за покретање озбиљних истрага. Такође, чланови радне групе за праћење рационализације уочили су да поједини директори пријављују једни друге у разним аферама, како би сачували позиције.
„Морамо да усвојимо принцип правичности и да га заиста примењујемо. Мислим да нови министар Шарчевић има довољно искуства да се бави проблемима, јер је и сам био председник синдиката, али и он форсира приватни сектор на мала врата и доводи до унижавања државног школства“, сматра наш саговорник.
Иначе, упис ученика у новосадске школе ове године је био релативно добар. Пошто држава, због најаве увођења дуалног образовања, форсира стручне школе, уписано је више ђака него иначе, а за 021 је у Градској кући потврђено да ниједна школа неће бити затворена. Додуше, у Школској управи Новог Сада нису били расположени да за 021 говоре о рационализацији, иако је начелник Управе председник радне групе Министарства која исту прати.
 
Извор: http://www.usprv.org.rs/