Dobar primer aktivnosti u Nedelji sećanja i zajedništva dolazi iz beogradske Ugostiteljsko-turističke škole

Ministarstvo prosvete pozvalo je osnovne i srednje škole da od 7. do 10. maja 2024. godine kroz različite aktivnosti obeleže Nedelju sećanja i zajedništva povodom godinu dana od svirepih zločina u Oglednoj osnovnoj školi „Vladislav Ribnikar“ u Beogradu, u Duboni i Malom Orašju, a sedam meseci od strašnog zločina u Niškoj Banji, u svrhu odavanja poštovanja žrtvama i podrške njihovim porodicama, prijateljima i široj zajednici.

Sve škole u Srbiji su tokom nedelje sećanja i zajedništva imale mogućnost da se kroz različite aktivnosti usmere na negovanje kulture sećanja, razvoj i promociju humanosti, empatije, tolerancije, poštovanja i dijaloga.

„Sve ove aktivnosti trebalo bi da budu deo trajne memorijalizacije i oplemenjivanja našeg društva, a nedelja sećanja i zajedništva od naredne školske godine biće deo školskog kalendara.“, navodi se na sajtu Ministarstva prosvete.

Ovim povodom, u Ugostiteljsko-turističkoj školi u centru Beograda, pored razgovora sa đacima u okviru redovne nastave i usklađivanja plana i programa sa Nedeljom sećanja i zajedništva, organizovan je Humanitarni bazar na kojem su učenici i zaposleni u školi imali priliku da po ceni od 200 dinara kupe kolače koje su napravili učenici ove škole, kao i bedževe i pletena srca, a sav prihod od ovog humanitarnog događaja doniran je fondaciji „Angelina“, koja nosi ime Angeline Aćimović, tragično ubijene devojčice u „Ribnikaru“ i neguje sećanje na sve žrtve ovog nemilog događaja. Bazar su organizovali Ugostiteljsko-turistička škola Beograd, Udruženje „Đačko srce“ i UNESKO klub UTŠ „Jug-Bogdan“, a događaju su prisustvovali i Angelinini roditelji.

Pored ovog događaja, narednog dana je u UTŠ organizovana Pričaonica za učenike, „Sećamo se, pamtimo i menjamo na bolje“, koju su vodile psiholog škole i profesorka istorije, a koja je imala za cilj podsticanje dubljeg razumevanja tragičnih događaja kroz diskusiju i refleksiju.

Ove inicijative ne samo da ojačavaju zajedništvo unutar škola, već i doprinose širem društvenom kontekstu promovisanjem vrednosti solidarnosti i empatije. Kroz navedene aktivnosti, i Ugostiteljsko-turistička škola dala je primer kako obrazovne ustanove mogu aktivno doprinositi izgradnji društva zasnovanog na poštovanju ljudskih prava i toleranciji. Njihova posvećenost sećanju na žrtve svirepih zločina ističe važnost neprestane edukacije i akcije u borbi protiv nasilja i zaštiti svih članova zajednice. Ova nedelja sećanja i zajedništva ne samo da obeležava prošlost, već inspiriše nadu u budućnost utemeljenu na saosećanju i solidarnosti među ljudima.

Autor: T. J.