Дојење и раздвајање од детета – стручњаци кажу: не мора да буде стресно

Када се узму у обзир бројне доживотне здравствене предности дојења и за бебу и за маму, није ни чудо што су мајке све посвећеније томе да доје бебу.

Ове недеље обележава се и Светска недеља дојења, с циљем да се подигне свест о важности и изузетним бенефитима природне исхране новорођенчета.

mama-doji-bebu-dojenje
Canva.com

Према препоруци Америчке академије за педијатрију, важно је да мајка доји бебу годину дана или дуже. Међутим, да би се то заиста реализовало, потребно је много подршке и припреме, посебно у оним тренуцима када сте одвојени од своје бебе. Можда желите да изађете на састанак за супругом или треба да будете дуже одсутни –враћате се на посао, на пример?

Прочитајте и: Мајчино млеко је буквално магично, каже наука

Стручњаци за дојење кажу да је могуће одржати континуитет дојења и осигурати да беба буде добро храњена кад год сте раздвојени. Следећи кораци вам могу помоћи у томе. Прочитајте.

Изградите мрежу подршке

Да би време раздвајања било добро за вас и вашу бебу, биће вам потребна помоћ вашег супружника, пријатеља, породице, неговатеља, а можда и консултанта за дојење и других дојиља.

Чак и за маме којима је дојење најприроднија ствар на свету и које немају потешкоћа, може бити изазовно да наставе с овом праксом кад се врате на посао. Због тога је важно да се на време информишете и научите све што можете о дојењу. Постоје разне радионице и школе родитељства које могу бити извор поузданих савета и информација. Потражите листу група за подршку дојења у локалној болници, гинеколошкој ординацији  или од бабице.

Набавите добру пумпу за груди

Добра пумпица за груди је и те како важна. Било би најбоље ако можете да пронађете ону која пумпа обе дојке у исто време.

Нове пумпе су електричне или на батерије, тихе и праве се од безбедне пластике. Обично долазе са адаптером и торбицом за ношење. Ако немате пумпицу која пумпа без руку, можда можете искористити растегљиви грудњак са халтером као подршку.

Упознајте своју бебу са флашицом мајчиног млека у доби од 2. до 4. недеље

Под условом да је беба савладала дојење и да може добро да повуче млеко, саветници за дојење препоручују увођење флашице у доби од 2. до 4. недеље. Мајка би требало да се побрине да беба прихвати флашицу. У процес „навикавања“ треба да се укључи и тата, бака, бебиситерка да не бисте дошли у ситуацију да беба прихвата флашицу само са мајком, а одбија од других.

Премда већина беба нема проблема да узме флашицу, у случају да ваша има, покушајте да је храните шољицом, кашиком или капаљком.

Манипулишите својим залихама млека

Забринути сте што немате довољно млека за испумпавање? Већина жена не схвата да имају избора у вези са производњом млека и да могу да повећају или опадају. Наиме, ако је дојка превише пуна млека, то говори телу да производњу млека успори . С друге стране, ако је дојка исцеђена, онда то сигнализира телу да повећа производњу.

Неке жене ће можда морати чешће да доје да би производња млека била стабилна. Важно је знати да ово нема никакве везе са величином груди. У питању је индивидуална ствар – свака жена мора да схвати колико често треба да пумпа и доји да би одржала производњу млека.

Почните да испумпавате млеко много пре вашег првог одвајања од бебе, тако да имате при руци залихе за оне тренутке када изађете, и за евентуални повратак свом послу. Настојте да имате две до три недеље млека пре него што се вратите на посао.

Чувајте мајчино млеко на безбедан начин

Када почнете да пумпате, направите залихе у фрижидеру или замрзивачу, користећи кесе или бочице само за мајчино млеко. Мајчино млеко се може чувати у фрижидеру до осам дана и замрзнути до 12 месеци. Означите млеко датумом када је замрзнуто и одмрзните га потапањем у хладну или топлу воду.

Одмрзнуто млеко треба користити у року од 24 сата, да се не поквари. Такође, треба имати на уму да се садржај витамина временом смањује.

Комуницирајте са особом којој остављате бебу на чување

Без обзира да ли остављате бебу са баком или дадиљом док радите, одвојите време да разговарате о томе како ће ваше дете бити храњено док вас нема. Објасните да стручњаци препоручују храњење на захтев, а не према распореду, али и да давање флашице није једини начин да се беба умири кад је нерозна. Попричајте о другим техникама смиривања.

dojenje-beba-mama
Canva.com

Замолите особу која чува бебу да води евиденцију о томе колико и када је храни. Ако дете жели млеко пред крај дана, нека добије мању дозу, тако да када дођете кући, можете сести да га подојите чим уђете на врата.

Добро једите и пијте

Док дојите и измлазавате се, морате да додате само око 400 до 500 калорија дневној исхрани у трудноћи. Нека вам циљ буду добро избалансирани оброци од меса, пасуља, поврћа, воћа, житарица и млечних производа. Пијте воду, сок, млеко или супу током дана.

Имајте на уму да ваше конзумирање кофеина или малих количина алкохола (чаша вина или пива) није штетно за вашу бебу која доји, иако може изазвати извесну нервотз. Ако сте забринути због ефекта алкохола, дојите бебу или испумпајте пре него што попијете пиће и оно ће вероватно изаћи из вашег система до следећег времена храњења.

Стимулишите млеко уз помоћ „трикова“ у канцеларији

Није увек лако измлазати се када сте заглављени у стерилној канцеларији далеко од своје бебе. Можете се послужити триком – да гледате фотографију или видео своје бебе, те да масирате дојку и користите топли облог. Ако правите на послу паузе за пумпање млека (што се и те како препоручује), можете да понесете и беби ћебенце. Удисање његовог мириса може помоћи да се измлазате када нисте близу свог детета.

Избегавајте стрес

Одвајање од бебе, чак и на кратко време, може бити стресно. Иако стрес не утиче на снабдевање млеком, он може успорити измлазавање. Мајке које се враћају на посао први пут пошто роде доживљавају толики стрес да одустају од дојења. Због тога је важно да се посаветујете са послодавцем о томе како да радно место буде погодније за пумпање (требаће вам паузе намењене измлазавању, као и неко интимно место, а не тоалет).

Такође, кад год осетите да сте под превеликим стресом – покушајте да се смирите и опустите. Све ће бити много једноставније и лакше.

Aska - crna ovca i pisac. Kalinina i Lazareva mama. Žmuova. Budna već tri veka.