Dojenje i razdvajanje od deteta – stručnjaci kažu: ne mora da bude stresno

Kada se uzmu u obzir brojne doživotne zdravstvene prednosti dojenja i za bebu i za mamu, nije ni čudo što su majke sve posvećenije tome da doje bebu.

Ove nedelje obeležava se i Svetska nedelja dojenja, s ciljem da se podigne svest o važnosti i izuzetnim benefitima prirodne ishrane novorođenčeta.

mama-doji-bebu-dojenje
Canva.com

Prema preporuci Američke akademije za pedijatriju, važno je da majka doji bebu godinu dana ili duže. Međutim, da bi se to zaista realizovalo, potrebno je mnogo podrške i pripreme, posebno u onim trenucima kada ste odvojeni od svoje bebe. Možda želite da izađete na sastanak za suprugom ili treba da budete duže odsutni –vraćate se na posao, na primer?

Pročitajte i: Majčino mleko je bukvalno magično, kaže nauka

Stručnjaci za dojenje kažu da je moguće održati kontinuitet dojenja i osigurati da beba bude dobro hranjena kad god ste razdvojeni. Sledeći koraci vam mogu pomoći u tome. Pročitajte.

Izgradite mrežu podrške

Da bi vreme razdvajanja bilo dobro za vas i vašu bebu, biće vam potrebna pomoć vašeg supružnika, prijatelja, porodice, negovatelja, a možda i konsultanta za dojenje i drugih dojilja.

Čak i za mame kojima je dojenje najprirodnija stvar na svetu i koje nemaju poteškoća, može biti izazovno da nastave s ovom praksom kad se vrate na posao. Zbog toga je važno da se na vreme informišete i naučite sve što možete o dojenju. Postoje razne radionice i škole roditeljstva koje mogu biti izvor pouzdanih saveta i informacija. Potražite listu grupa za podršku dojenja u lokalnoj bolnici, ginekološkoj ordinaciji  ili od babice.

Nabavite dobru pumpu za grudi

Dobra pumpica za grudi je i te kako važna. Bilo bi najbolje ako možete da pronađete onu koja pumpa obe dojke u isto vreme.

Nove pumpe su električne ili na baterije, tihe i prave se od bezbedne plastike. Obično dolaze sa adapterom i torbicom za nošenje. Ako nemate pumpicu koja pumpa bez ruku, možda možete iskoristiti rastegljivi grudnjak sa halterom kao podršku.

Upoznajte svoju bebu sa flašicom majčinog mleka u dobi od 2. do 4. nedelje

Pod uslovom da je beba savladala dojenje i da može dobro da povuče mleko, savetnici za dojenje preporučuju uvođenje flašice u dobi od 2. do 4. nedelje. Majka bi trebalo da se pobrine da beba prihvati flašicu. U proces „navikavanja“ treba da se uključi i tata, baka, bebisiterka da ne biste došli u situaciju da beba prihvata flašicu samo sa majkom, a odbija od drugih.

Premda većina beba nema problema da uzme flašicu, u slučaju da vaša ima, pokušajte da je hranite šoljicom, kašikom ili kapaljkom.

Manipulišite svojim zalihama mleka

Zabrinuti ste što nemate dovoljno mleka za ispumpavanje? Većina žena ne shvata da imaju izbora u vezi sa proizvodnjom mleka i da mogu da povećaju ili opadaju. Naime, ako je dojka previše puna mleka, to govori telu da proizvodnju mleka uspori . S druge strane, ako je dojka isceđena, onda to signalizira telu da poveća proizvodnju.

Neke žene će možda morati češće da doje da bi proizvodnja mleka bila stabilna. Važno je znati da ovo nema nikakve veze sa veličinom grudi. U pitanju je individualna stvar – svaka žena mora da shvati koliko često treba da pumpa i doji da bi održala proizvodnju mleka.

Počnite da ispumpavate mleko mnogo pre vašeg prvog odvajanja od bebe, tako da imate pri ruci zalihe za one trenutke kada izađete, i za eventualni povratak svom poslu. Nastojte da imate dve do tri nedelje mleka pre nego što se vratite na posao.

Čuvajte majčino mleko na bezbedan način

Kada počnete da pumpate, napravite zalihe u frižideru ili zamrzivaču, koristeći kese ili bočice samo za majčino mleko. Majčino mleko se može čuvati u frižideru do osam dana i zamrznuti do 12 meseci. Označite mleko datumom kada je zamrznuto i odmrznite ga potapanjem u hladnu ili toplu vodu.

Odmrznuto mleko treba koristiti u roku od 24 sata, da se ne pokvari. Takođe, treba imati na umu da se sadržaj vitamina vremenom smanjuje.

Komunicirajte sa osobom kojoj ostavljate bebu na čuvanje

Bez obzira da li ostavljate bebu sa bakom ili dadiljom dok radite, odvojite vreme da razgovarate o tome kako će vaše dete biti hranjeno dok vas nema. Objasnite da stručnjaci preporučuju hranjenje na zahtev, a ne prema rasporedu, ali i da davanje flašice nije jedini način da se beba umiri kad je nerozna. Popričajte o drugim tehnikama smirivanja.

dojenje-beba-mama
Canva.com

Zamolite osobu koja čuva bebu da vodi evidenciju o tome koliko i kada je hrani. Ako dete želi mleko pred kraj dana, neka dobije manju dozu, tako da kada dođete kući, možete sesti da ga podojite čim uđete na vrata.

Dobro jedite i pijte

Dok dojite i izmlazavate se, morate da dodate samo oko 400 do 500 kalorija dnevnoj ishrani u trudnoći. Neka vam cilj budu dobro izbalansirani obroci od mesa, pasulja, povrća, voća, žitarica i mlečnih proizvoda. Pijte vodu, sok, mleko ili supu tokom dana.

Imajte na umu da vaše konzumiranje kofeina ili malih količina alkohola (čaša vina ili piva) nije štetno za vašu bebu koja doji, iako može izazvati izvesnu nervotz. Ako ste zabrinuti zbog efekta alkohola, dojite bebu ili ispumpajte pre nego što popijete piće i ono će verovatno izaći iz vašeg sistema do sledećeg vremena hranjenja.

Stimulišite mleko uz pomoć „trikova“ u kancelariji

Nije uvek lako izmlazati se kada ste zaglavljeni u sterilnoj kancelariji daleko od svoje bebe. Možete se poslužiti trikom – da gledate fotografiju ili video svoje bebe, te da masirate dojku i koristite topli oblog. Ako pravite na poslu pauze za pumpanje mleka (što se i te kako preporučuje), možete da ponesete i bebi ćebence. Udisanje njegovog mirisa može pomoći da se izmlazate kada niste blizu svog deteta.

Izbegavajte stres

Odvajanje od bebe, čak i na kratko vreme, može biti stresno. Iako stres ne utiče na snabdevanje mlekom, on može usporiti izmlazavanje. Majke koje se vraćaju na posao prvi put pošto rode doživljavaju toliki stres da odustaju od dojenja. Zbog toga je važno da se posavetujete sa poslodavcem o tome kako da radno mesto bude pogodnije za pumpanje (trebaće vam pauze namenjene izmlazavanju, kao i neko intimno mesto, a ne toalet).

Takođe, kad god osetite da ste pod prevelikim stresom – pokušajte da se smirite i opustite. Sve će biti mnogo jednostavnije i lakše.

Aska - crna ovca i pisac. Kalinina i Lazareva mama. Žmuova. Budna već tri veka.