Dr Jovanović: „Ako mama ima nerešene probleme sa zubima dok je beba u stomaku, i dete će imati više problema s karijesom“

Kad dete dođe na svet, mnogo se toga promeni. I premda mi svi pokušavamo da ukažemo na to da je tata roditelj baš kao i mama, teško da će to ikad biti isto. Život žene okrene se za 180 stepeni kad dobije dete. Njeno telo se promeni, njeni hormoni se potpuno poremete, razum i emocije se svađaju, a razumevanja nema baš uvek onoliko koliko bi trebalo.

Neke stvari se brzo vrate na staro, ali druge ostanu kao „repovi“ još dugo. Jedna od tih drugih je i mamina navika da UVEK stavlja druge ispred sebe. Ne rade to baš sve mame, ali mnoge zaborave na svoje potrebe.

„Neretko u našu ordinaciju dolaze mame koje imaju troje ili više dece, a koje su poslednji put kod zubara bile pre 10 ili čak više godina jer, na primer, bilo je više trudnoća, beba za bebom i odlazak zubaru radi kontrole bilo je vrlo teško organizovati.“ – kaže za naš portal dr Dubravka Jovanović, specijalista oralne hirurgije u Dental Vorteksu i mama dva dečaka.

Kao zaposlena majka, kaže, potpuno razume žene koje, uz sav trud da ništa ne propuste kad je reč o roditeljskim obavezama, ne stignu da se posvete sebi.

„Trudimo se u tim situacijama da izađemo u susret što je moguće više jer je mamama ponekad teško da uklope termine za dolaske u ordinaciju. Vrlo često su razlozi zbog koji se jave bol ili osećaj da nešto nije u redu. Naravno da nikad nije kasno, posebno sa svim napretkom koji je nauka donela u stomatologiji, ali je uvek bolje da se eventualni problemi saniraju na vreme, dok karijes nije previše dubok, pre nego što zahvati živac ili se jave ciste.“ – kaže dr Jovanović.

Najčešće estetske intervencije na koje se mlade mame odlučuju jesu ispravljanje zuba folijama, kao i bezmetalne krunice.

A briga o oralnom zdravlju stvar je pre svega porodice. Ako sami ne odlazite na kontrole, možda zbog straha a možda zbog nedostatka vremena, onda teško da ćete naviku da o zubima brinu uspeti da prenesete i na decu.

„Veza između maminog oralnog zdravlja i oralnog zdravlja deteta, počinje još dok je beba u stomaku. Dokazano je da, ako mama ima nerešene probleme sa zubima kad beba dođe na svet, i dete će imati više problema sa karijesom. Jedan od razloga su mikroorganizmi u maminim ustima koji se mogu preneti i na bebu.“ – objašnjava naša sagovornica.

Najnovija nacionalna studija u Srbiji pokazuje da već 66,4% trogodišnjaka ima zubni kvar, i da je svega 38,4% obolelih zuba sanirano. Sa šest godina stanje još mnogo nepovoljnije.

Strah od stomatologa je, kaže, kod njih u ordinaciji redak problem jer imaju metode kojima to rešavaju.

„Najteže je kada dođe dete kom je usađen strah zbog negativnog prethodnog iskustva ili su roditelji, verujući da čine dobro, pretili detetu da će ići kod zubara. To se dešava ako deca odbijaju da peru zube ili traže slatkiše više puta na dan, pa roditelji želeći da ih urazume ponekad zubara koriste kako bi ih uplašili. Ovo nikako ne treba raditi jer bi poseta zubaru za dete trebalo da bude potpuno jedna rutinska stvar, a to postižemo tako što ih u ordinaciju dovodimo i sa stomatologom upoznajemo pre nego što se javi problem.“ – ističe dr Jovanović.

Osim toga, u ordinaciji Dental Vorteks dostupna je i inhalaciona sedacija, za decu i odrasle koji imaju strah. Potpuno bezbedna, bezbolna metoda gde se udisanjem „gasa smejavca“ pacijent opušta i smiruje.

Dakle, posetu zubaru ne treba odlagati. Nedostatak vremena svakako jeste objektivna prepreka, ali razmislite o tome da u isto vreme kada zakazujete termin za sebe, zakažete i za dete. Tako ćete uštedeti vreme, olakšati detetu jer „ako može mama, mogu i ja“, ali i poslati važnu poruku svojoj deci da je oralno zdravlje važno.