Javnost je juče uznemirio dopis koji je preplavio društvene mreže. Radi se o pismu koje je PU Užice uputila školama u Užicu i okolnim opštinama gde se od njih traži da naprave spiskove đaka koji su potencijalne žrtve, ali i izvršioci nasilja, kao i onih koji pokazuju asocijalno ponašanje. MUP se danas i zvanično izvinio školama, rekavši da je dopis motivisan dobrim namerama, ali nesmotreno definisan.
Ovim povodom oglasilo se i Društvo psihologa Srbije, čije saopštenje prenosimo u celosti.
„U cilju vraćanja sigurnosti u naše škole i društvo, jedan od važnih zadataka koji se nalazi pred svima nama i pred svim delovima sistema (društva) jeste posvećivanje dodatne pažnje vršnjačkom nasilju i angažovanje svih delova društva na rešavanju problema vršnjačkog nasilja.
U javnost su dospele informacije o pozivu upućenom školama koji se odnose na sastavljanje spiskova učenika koji su potencijalni nasilnici ili žrtve. Ovakav arbitrarni kriterijum, koji je ujedno i u suprotnosti sa zakonom uprave škola, stručne službe i nastavnike stavlja u krajnje neadekvatan i potencijalno opasan položaj. Takva mera je ishitrena i može imati dalje negativne posledice po decu, roditelje, škole i čitavo društvo. Stigmatizacija bilo koje grupe učenika uvek je kontraproduktivna i vodi u produbljivanje problema, a ne ka njegovom rešavanju. Represivne i izdvajajuće mere narušavaju sigurnost školskog okruženja, a povratak poverenja u sigurnost školskog okruženja mora biti prioritet cele zajednice u narednom periodu.
U cilju borbe sa vršnjačkim nasiljem, neophodno je da budu angažovani timovi stručnjaka, koji će kratkoročno raditi na rešavanju pojedinačnih slučajeva, a dugoročno na sistemskoj prevenciji kroz jedini utemeljni i efikasan način smanjenja vršnjačkog nasilja, a to je razvoj sigurne i pozitivne klime u školi i razvoj socijalno-emocionalnih kompetencija učenika i svih ostalih aktera u vaspitno-obrazovnim ustanovama. U ovoj situaciji, kada su nam potrebna delotvorna rešenja, ne treba smetnuti s uma da je vršnjačko nasilje složen fenomen, koji zahteva sagledavanje šire slike i koordinisane i planske akcije koje su u skladu sa profesionalnim etičkim principima.
Tim za informisanje
Odeljenja za psihologiju
Filozofskog fakulteta u Beogradu
Niti je ishitrena niti nepotrebna.
Mislim da ljudi uopte nisu svesni sta nam se desilo i desava.
Mozda bi trebalo preispitati psihologe i njihov rad, jer od kada su oni u celoj prici deca su sve gora i gora.
Deca zive u ubedjenju da je sve sto urade dobro i da nisu ni za sta kriva. To je jedino sto ce im bilo koji psiholog reci.
Uz to gledaju nasilne sadrzaje, igraju nasilne igrice i imaju roditelje koji ih podrzavaju. Mozda krenuti od prevaspitanja roditelja, smanjenja psihologa i vracanja prava roditeljima nad svojom sopstvenom decom. A mozda i kaznjavati prvo roditelje koji ne reaguju kad im deca maltretiraju drugu decu. Ima tu svasta da se uradi na vracanje dece na pravi put. Samo mislim da je vec poprilicno kasno za neke.