Експанзија одликаша указује на проблем оцењивања ученика

Сваки седми основац у Србији је вуковац, петина је осми разред завршила са свим петицама, а 44 одсто са одличним успехом, показује извештај о резултатима јунске мале матуре. Највећи број вуковаца је у школским управама Лесковац, Ниш, Ранилуг и Јагодина, а најмањи у Ваљеву, Ужицу и Чачку, где је сваки десети ђак носилац тог признања. Координторка школских управа Јасмина Ђелић каже да експанзија одликаша указује на проблем оцењивања ученика.

Јасмина Ђелић је, у интервјуу за РТС, рекла да би правилници о оцењивању ученика и у основној и у средњој школи могли бити добра основа наставницима да развију критеријуме уз које ће вратити петостепену скалу оцењивања која постоји у нашем образовном систему.
“Међутим, онако како оцењују наставници довело је до тога да се та петостепена скала скратила и да ми практично немамо недовољне ученике а и добрих ученика је веома мало”, наводи координторка школских управа.
Према њеним речима, наставници доживљавају велики притисак од стране родитеља и од стране ученика.
Наглашава да у три округа у нашој држави 20 одсто вуковаца не постиже национални просек на завршном испиту и да су то поражавајући резултати.
“Ти вуковци долазе из школа у којима имамо ниске критеријуме оцењивања, односно веома ниске захтеве према ученицима. Када се погледа завршни испит, вуковци који долазе из школа у којима наставници високе захтеве постављају према деци где су виши критеријуми су у неповољнијој позицији од ученика из првих школа”, објашњава Ђелићева.
Најављује да ће доћи до побољшања тестова за спремање завршног испита.
“Завод ће увести већи број задатака отвореног типа. То значи да ће се од ученика тражити да напишу одговор, односно да формулишу своје одговоре на одређена питања”, наводи координторка школских управа.
Наглашава да сви подаци којима располажу о постигнућима ученика на завршном испиту показују да у појединим регионима постоји проблем са доследном применом упустава.
“Међутим, ми можемо само да сумњамо будући да су извештаји који се на дневном нивоу подносе на завршном испиту а то су извештаји дежурних наставника, извештаји прегледача и извештаји супервизора такви да се из њих не може сазнати да ли је постојала било каква нерегуларност. Тек накнадним анализама које ради Завод за вредновање квалитета образовања и васпитања када се проверава ваљаност оцењивања на узорку тестова може да се утврди колико су комисије за оцењивање биле добре, односно колико су доследно примењивале кључ за оцењивање, али тада не можемо ништа да кажемо какво је било дежурство на испиту”, објашњава Ђелићева.
Најављује да ће се пооштрити контроле у спровођењу завршног испита.
“Министар је дао налог да се пооштре контроле у спровођењу завршног испита, тако да ће одређене школе које су већ годинама селектоване као школе за које се сумња да имају проблем са спровођењем процедура завршног испита имати појачан надзор односно пиојачану контролу”, закључује координтор школских управа.
Извор: РТС