Dr Gabor Mate je porodični lekar, poznati govornik, sa posebnim interesovanjem za razvoj u detinjstvu, traume i zavisnosti. Napisao je pet knjiga, uključujući sada već klasičan priručnik za roditelje „Prigrlite svoju decu: Zašto roditelji moraju da budu važniji od vršnjaka“, u koautorstvu sa psihologom dr Gordonom Nojfeldom. Ovaj klasik dobio je svoje reizdanje, ovog puta sa potpuno novim poglavljem pod nazivom „U svetlu pandemije: vršnjačka orijentacija i kriza mentalnog zdravlja mladih“.
Odrastanje dece – kroz durbin evolucije
Pre svega, moramo razmotriti ljudsku evoluciju. A iz evolucione perspektive, sisari, hominidi i hominini, humanoidna stvorenja živela su u malim plemenskim grupama, gde su deca bila oko odraslih sve vreme, 24/7, od rođenja do odraslog doba. Mi, ljudi, na zemlji smo oko 150.000 godina. Dakle, tokom 95% našeg postojanja kao ljudske vrste, deca su stalno živela oko svojih roditelja.
Možemo kao jednostavan primer uzeti pačiće. Kada se pače izlegne iz jajeta, gleda u mamu patku i privija se uz nju, a zatim – svuda ide za njom. Ne zato što majka patka potvrđuje autoritet ili im preti ili bilo šta drugo, naravno! Pače to radi samo zbog toga što nas priroda navodi da budemo vezani za naše negovatelje i da sledimo njihova uputstva. I tako je od pamtiveka!
Sada, u novije vreme, deca provode većinu svog budnog vremena bez roditelja, od najranijeg detinjstva. U Sjedinjenim Državama 25% žena mora da se vrati na posao u roku od dve nedelje od porođaja. Kod nas se mladim majkama završava odsustvo s posla malo pre detetovog prvog rođendana. U osnovi, to znači da su deca lišena prisustva svojih staratelja koji su im namenjeni prirodom.
Ukoliko se izleže bez mame patke, pače će i dalje prigrliti bilo šta što se kreće – to može biti pas ili konj ili mehanička pokretna igračka. Međitim, nijedna od njih nije „dizajnirana“ po prirodi da to pače dovede u odraslo doba.
Naša deca, koja većinu vremena provode daleko od nas, povezuju se i privijaju uz one sa kojima provode većinu vremena. Njihov mozak je programiran da utisne i prikači, ali ništa u prirodi ne govori mozgu kome da se veže. To je „posao“ kulture. Dakle, kada imate kulturu u kojoj deca provode većinu svog vremena daleko od odraslih koji ih neguju, oni se vezuju za one koji su u blizini. Zapravo, to ne rade oni, već njihov mozak.
To znači da se naša deca sada utiskuju i vezuju za nezrele vršnjake, a samim tim i dobijaju svoju orijentaciju.
Vezanost je poput magneta
Vezanost je poput magneta. Ima dva pola. Jedan pol privlači, ali drugi pol odbija. Dakle, kada ste privučeni ovamo, s druge strane se gurate. Dakle, kada deca budu privučena, orijentišu se i vežu za svoju grupu vršnjaka, počinju da se odguruju od odraslih. I sada mislimo da imaju problem, nešto nije u redu sa njima, i pojačavamo autoritarno roditeljstvo, sve kazne, tajm-aute, sve one stvari, koje ih još više udaljavaju od nas.
I tako, ono što imamo ovde u našem društvu, da skratimo priču, jeste kulturološki ugrađena, normalizovana, apsolutno nenormalna situacija, gde deca dobijaju najveći deo svog uticaja od svojih nezrelih vršnjaka, a ne od odraslih koji o njima brinu. Sve to rezultira problemima u ponašanju, teškoćama u učenju, mnogo toga što nazivamo patologijama (koje uopšte nisu patologije, već su manifestacije abnormalnosti u okruženju), poteškoćama u roditeljstvu, frustracijama kod roditelja, svim vrstama drugih posledice o kojima možete govoriti. Ali ukratko, to ima veze sa gubitkom primarne vezanosti za odrasle osobe i zamenom — postepeno, ali podmuklo — od strane grupe vršnjaka.
Odlaze u loše finansirane, vrlo često, i siromašne vrtiće i obdaništa gde nema dovoljno odraslih da se stvarno povežu sa svakim detetom. Štaviše, u ovom društvu imamo ideju da nekako moramo da socijalizujemo decu. Proveli su celu nedelju u obdaništu, a onda, recimo sa tri ili četiri godine, za vikend im organizujemo druženja na kojima mogu da budu jedni sa drugima još više.
Gubitak vezanosti sa roditeljima – normalizovan u našoj kulturi
Mnogi problemi koje roditelji imaju sa svojom decom, zapravo nisu zbog toga što nešto nije u redu s decom ili sa roditeljima. Međutim, u ovoj kulturi gubitak roditeljske vezanosti je normalizovan, pa se čak i podstiče.
Vezanost za odrasle
Povezanost sa odraslima je prva i najvažnija za decu. Socijalizacija se dešava prirodno i dolazi kasnije. To je poput piramide, a temelj i najšira baza za tu piramidu jeste vezanost za odrasle koji neguju i podižu dete i to se mora održati.
Individuacija, pa tek onda socijalizacija
Drugi osnov ove piramide nije socijalizacija. Drugi sloj je zapravo individuacija, što znači da dete razvija dubok, poverljiv osećaj za sebe. Da bi se to dogodilo veza mora biti sigurna. Kada deca razviju osećaj za sebe, onda mogu da poštuju individualnost drugih i da drže do sebe bez potrebe da se uklapaju, bez potrebe da se oblikuju prema očekivanjima grupe. Ali ako nemaju jak osećaj za sebe, individualnost, onda će pokušati da se uklope u grupu umesto da budu oni sami. Onda možemo videti kuda to vodi. Znate šta je krajnost toga: banditsko ponašanje.
Socijalizacija kao vrh piramide
Prema Gordonu, treći nivo je socijalizacija. Dakle, socijalizacija je kao vrh piramide. U zdravom smislu, ako postoji jaka vezanost, pravilna individuacija, onda se socijalizacija dešava spontano. Ne moramo da to podstičemo niti da decu „učimo“ da budu socijalna bića.
Nažalost, naše društvo je pobrkalo ove procese i izokrenulo piramidu. Decu u kolektive i socijalne kontekste guramo i pre navršene godine života, verujući da im činimo dobro. A zapravo je potpuno suprotno.
Evo KONAČNO odgovora zašto u „primitivnim“ kulturama gde nema „vrtića“ , NEMA NI pubertetske i adolescentske krize u ponašanju i odrastanju dece. A nema ni banditskog ponašanja bar NE u dečijem uzrastu. Doduše ima nečega sličnog u LATINSKOJ AMERICI kod dece koja odrastaju na ulici od 3-će godine života. ONA SU TAKOĐE LIŠENA ZAŠTITNIČKE ALI BENIGNE FIGURE ODRASLIH ISTO KAO I NAŠA DECA–TAKO DA IM JE POTPUNO ISTI VID „SOCIJALIZACIJE“.
Bravo!
kakav tekst!!! ja sam baka i cuvala sam unuka i unuku do dve i po godine kad su na insistiranje roditelja, a na moju zalost, krenuli u vrtic!!! cinilo mi se prerano. a mogla sam da ih cuvam jos malo. tako mi je bilo zao. prilagodili su se, roditelji imaju nestandardno radno vreme, pa su ih uzimali vec posle rucka. ili sam ja isla po njih pa u parkic!
Apsolutno se slažem.
Od posle ww2 nadalje silne generacije su odrasle u vrticima uz vaspitace i bile top. pa tolika ratna sirocad iz domova kpja je nasla svoj put. moje iskustvo – 3 cerke sa godinu dana krenule u drzavni vrtic (doduse pre 20-ak godina). vrtic je divno mesto koje su volele, od ulaza gde dobiju tableticu fluora i kompliment (da im je lepa haljinica i sl.), preko decje muzike, odlicnog prostora za kretanje i vezbanje, divnog rasporeda, malo rasanjivanje, pa dorucak (nauce sve da jedu od tursije do jabuke…), kad se unervoze tete im puste muziku pa igraju, onda spavanjac pa posle crtanje, pravljenje juznog voca od plastelina, spustanje niz tobogan… Cerke su mi super (sad kao devojke), alo sam se njima bavila, i one su medile picu kad i ja, dok perem sudove pevala sam im pesmice za decu, dok sam bila sa njima potpuno sam bila posvecena njima. nije bilo mobilnih.. nisam provodila dan sacujuci garderobu koju cu da kupim, razmisljajuci o botoksu. Bilo nam je lepo i nama kao rofiteljima i njima. i ta pricaxmajka bez plate u zemlji femicida i svega ostalog… Nikako. Amerika je naravno neprihvatljiv ekstrem. Deca treba da odrastaju sa decom u realnom okruzenju, a ne samo sa odraslima koji im povladjuju. Pre ww2 u svakoj kuci je bilo po 5 deteta, kad se skupe na komsijskoj tresnji – cela vrticka grupa, i jurcanje, nadmetanje, razgovaranje… sve zsjedno. Danas jedinfi, pa jos ih pustiti da rastu obozavani.. nije to dobro. naravno, majke ne treba da rade duze od 8 sati i ganjaju karijeru dok su deca mala, pogotovo ako nemaju sigurnu, a slobodnu bsku na koju se oslanjaju. sa dve plate smo ustedeli da skolujemo nase cerke sto sad i radimo. Balans u svemu i puno rada donosi radost.
Steta je vec uveliko nastala kako po djecu, tako i za roditelje. Sa roditeljstvom dolazi i svjesna spoznaja potrebe za povezanosti sa djetetom. I djeca i roditelji prolaze teske trenutke nametnutog odvajanja radi sluzenja drustvenim sistemima koji umjesto da vode brigu o mentalnom zdravlju djece i roditelja, podsticu masovnu izgradnju vrtica. Na taj nacin stimulisu majke da rade za crkavu platu, stvaraju privid boljeg zivota i najzad potpuno pogresnu percepciju takvog okruzenja. Pitam se kako presjeci ovo ludilo, osim da se kao skolski predmet prilagodi ucenje dr Mate-a kako bi buduce generacije donosile pravilne odluke kada postanu roditelji.
Sve se slažem. Ali, to je problem sistema. Treba da se produži porodiljsko odsustvo mamama, kako bi što duže bile sa svojom decom, a ne primorane da se vrate na posao pre detetovo prvog rođendana. Pogotovo mamama koje doje decu više od godinu dana, a kada se vrate na posao primorane su da to prestanu.
Upravo!
Zene trebaju biti kuci uz decu i sa decom! Muskarci da zaradjuju!
Ovo zauzimanje posla muskarcima je apsolutni disbalans i unistavanje porodicnih vrednosti.
Negde rade oba roditelja, negde jedan, a negde nijedan i jedva prezivljavaju!
Dosta vise te isfolirane ravnopravnosti! Sestro, hoces ravnopravnost? Onda radi sve muske poslove, ne gnusaj se odlaska u toalet gde idu muskarci, kodeks oblacenja treba da bude isti bez minica i utezanja, stikli, nema ocekivanja da musko bude dzentlmen……………… U tom svetu trebate biti ravnopravni 24/7. Ovako je samo izivljavanje nad muskarcima i nista vise.
„Necu da budem sluzavka muzu, hocu da budem samostalna“, ne jedite g**** i cuvajte decu kako je priroda to odredila.
A kako da budu, kako da se živi od jedne plate?
O ovome sam pričala sa mužem u toku trudnoće, moj bebac ima sada 6 meseci i kada pomislim da treba da je gurnem u vrtić, nepismenim ili polupismenim individuama da je vaspitavaju i stasavaju i sve to za samo 5 meseci… Cilj današnjeg sveta je definitivno da porodica kao takva prestane da postoji, da svi postanemo deo mašinerije i rmbamo, a da deca budu što nesigurnija i gluplja. Sve se slažem sa gospodinom Mateom. U dogovoru, muž i ja ćemo nekako pokušati da se iskobeljamo sa jednom platom i dete dati u vrtić samo ako moramo, tek oko treće ili čak četvrte godine. Dobro da je neko najzad rekao nešto pametno, svaka čast na članku! pozdrav
Roditelji danas umesto da provode slobodno vreme sa decom i žrtvuju deo trenutne materijalne dobiti, rado biraju da jure za novcem pod izgovorom obezbeđivanja najboljih uslova za decu. Najbolji uslovi za decu su porodica puna ljubavi koja provodi kvalitetno vreme zajedno i razgovara iskreno o svemu. U tim razgovorima deca moraju da imaju reč i da budu ozbiljno shvaćena. Tako imamo sva tri nivoa doktora Matea u jednom.
Uci u srz i sustinu recenog!
Nije problem ni vrtic ako se dozira i ako je dete u vrticu samo onoliko koliko ‘mora’ uslovno receno, ali da ostatak vreme provodi kao deo porodice !
Privrzenost i povezanost ,dve kljucne reci <3
Zato u evropskim zemljama je ograničen broj dana i sati koje dete može da provede u vrtiću, jer treba da bude sa svojom porodicom. U Srbiji veliki broj roditelja decu ostavljaju u vrtiću od 7 do 18h, a majke sede kod kuće! Dovodili bi decu i vikendom. Zašto ih rađaju?
Ova dva stručnjaka ukazuju na problem globalnog karaktera. Drago mi je da većina nas shvata da su temelji društva skladna i harmonična porodica.
Tamo gde su temelji poljuljani, kao što jesu nekoliko decenija unazad, mi smo ti – SVESNI PROBLEMA KOJI NAM JE NAMETNUT, da započnemo BORBU za vraćanje starih dobrih vrednosti koje su donosile rezultate u kojima su Roditelji bili Roditelji svojoj deci i ona nisu bila prepuštena vršnjačkoj orijentaciji i sami sebi.
Potrebno je da drzava obezbedi subvenciju za majke koje zele da decu neguju umesto da ih salju u vrtic sa godinu dana. U nasem gradu se izdvaja poprilican novac za subvenciju vrtica, odnosno deo novca za vrtic placa roditelj, a deo novca daje grad. Zar nije bolje da taj deo sto daje grad se preusmeri na majke, pa nece ni slati malu decu u vrtic. Bila bi i manja guzva u vrticima. ovo se posebno odnosi na malu decu do 1, 2. ili 3.godine zivota.
kakav tekst!!! ja sam baka i cuvala sam unuka i unuku do dve i po godine kad su na insistiranje roditelja, a na moju zalost, krenuli u vrtic!!! cinilo mi se prerano. a mogla sam da ih cuvam jos malo. tako mi je bilo zao. prilagodili su se, roditelji imaju nestandardno radno vreme, pa su ih uzimali vec posle rucka. ili sam ja isla po njih pa u parkic!
Sve se nekako promenilo, sigurno da je tesko danas preziveti sa jednom platom. Ali da mesec dana dete place tamo negde (period provikavanja)jer se roditelji okrecu i odlaze, meni je to stres. Mozda drugima nije. I drago mi je da sam uspela da to zaobidjem…
Sistem nam jede decu. Proždire. Dati dete u vrtić oko 1 godine je dobro ali samo za sistem. Kada oba roditelja rade, sistem ubira porez od oba. Kada ne rade, lomi ih nemaština. Tuga.
Imam troje djece ,ne znam otkud mi znanje ali sam znala da ne treba da idu u vrtic prije pete godine.Hvala Bogu tako se namjestilo da ne radim vec samo suprug ,bilo je tesko ali na duze staze sa djecom odlicno .Samostalni ,stabilni ,uporni ,mali krug prijatelja ali pravih sta vise treba?Nikada se nisam bojala da ce imati problem socijalizacije.Nosila sam se onom ,covjek je drustveno bice i to je to ,sta ko treba da ga uci tome ,to mu je prirodno stanje.Divan tekst,treba ga djeliti da sto vise mladih roditelja ima informaciju o ovome pitanju.