Др Габор Мате је породични лекар, познати говорник, са посебним интересовањем за развој у детињству, трауме и зависности. Написао је пет књига, укључујући сада већ класичан приручник за родитеље „Пригрлите своју децу: Зашто родитељи морају да буду важнији од вршњака“, у коауторству са психологом др Гордоном Нојфелдом. Овај класик добио је своје реиздање, овог пута са потпуно новим поглављем под називом „У светлу пандемије: вршњачка оријентација и криза менталног здравља младих“.
Одрастање деце – кроз дурбин еволуције
Пре свега, морамо размотрити људску еволуцију. А из еволуционе перспективе, сисари, хоминиди и хоминини, хуманоидна створења живела су у малим племенским групама, где су деца била око одраслих све време, 24/7, од рођења до одраслог доба. Ми, људи, на земљи смо око 150.000 година. Дакле, током 95% нашег постојања као људске врсте, деца су стално живела око својих родитеља.
Можемо као једноставан пример узети пачиће. Када се паче излегне из јајета, гледа у маму патку и привија се уз њу, а затим – свуда иде за њом. Не зато што мајка патка потврђује ауторитет или им прети или било шта друго, наравно! Паче то ради само због тога што нас природа наводи да будемо везани за наше неговатеље и да следимо њихова упутства. И тако је од памтивека!
Сада, у новије време, деца проводе већину свог будног времена без родитеља, од најранијег детињства. У Сједињеним Државама 25% жена мора да се врати на посао у року од две недеље од порођаја. Код нас се младим мајкама завршава одсуство с посла мало пре дететовог првог рођендана. У основи, то значи да су деца лишена присуства својих старатеља који су им намењени природом.
Уколико се излеже без маме патке, паче ће и даље пригрлити било шта што се креће – то може бити пас или коњ или механичка покретна играчка. Међитим, ниједна од њих није „дизајнирана“ по природи да то паче доведе у одрасло доба.
Наша деца, која већину времена проводе далеко од нас, повезују се и привијају уз оне са којима проводе већину времена. Њихов мозак је програмиран да утисне и прикачи, али ништа у природи не говори мозгу коме да се веже. То је „посао“ културе. Дакле, када имате културу у којој деца проводе већину свог времена далеко од одраслих који их негују, они се везују за оне који су у близини. Заправо, то не раде они, већ њихов мозак.
То значи да се наша деца сада утискују и везују за незреле вршњаке, а самим тим и добијају своју оријентацију.
Везаност је попут магнета
Везаност је попут магнета. Има два пола. Један пол привлачи, али други пол одбија. Дакле, када сте привучени овамо, с друге стране се гурате. Дакле, када деца буду привучена, оријентишу се и вежу за своју групу вршњака, почињу да се одгурују од одраслих. И сада мислимо да имају проблем, нешто није у реду са њима, и појачавамо ауторитарно родитељство, све казне, тајм-ауте, све оне ствари, које их још више удаљавају од нас.
И тако, оно што имамо овде у нашем друштву, да скратимо причу, јесте културолошки уграђена, нормализована, апсолутно ненормална ситуација, где деца добијају највећи део свог утицаја од својих незрелих вршњака, а не од одраслих који о њима брину. Све то резултира проблемима у понашању, тешкоћама у учењу, много тога што називамо патологијама (које уопште нису патологије, већ су манифестације абнормалности у окружењу), потешкоћама у родитељству, фрустрацијама код родитеља, свим врстама других последице о којима можете говорити. Али укратко, то има везе са губитком примарне везаности за одрасле особе и заменом — постепено, али подмукло — од стране групе вршњака.
Одлазе у лоше финансиране, врло често, и сиромашне вртиће и обданишта где нема довољно одраслих да се стварно повежу са сваким дететом. Штавише, у овом друштву имамо идеју да некако морамо да социјализујемо децу. Провели су целу недељу у обданишту, а онда, рецимо са три или четири године, за викенд им организујемо дружења на којима могу да буду једни са другима још више.
Губитак везаности са родитељима – нормализован у нашој култури
Многи проблеми које родитељи имају са својом децом, заправо нису због тога што нешто није у реду с децом или са родитељима. Међутим, у овој култури губитак родитељске везаности је нормализован, па се чак и подстиче.
Везаност за одрасле
Повезаност са одраслима је прва и најважнија за децу. Социјализација се дешава природно и долази касније. То је попут пирамиде, а темељ и најшира база за ту пирамиду јесте везаност за одрасле који негују и подижу дете и то се мора одржати.
Индивидуација, па тек онда социјализација
Други основ ове пирамиде није социјализација. Други слој је заправо индивидуација, што значи да дете развија дубок, поверљив осећај за себе. Да би се то догодило веза мора бити сигурна. Када деца развију осећај за себе, онда могу да поштују индивидуалност других и да држе до себе без потребе да се уклапају, без потребе да се обликују према очекивањима групе. Али ако немају јак осећај за себе, индивидуалност, онда ће покушати да се уклопе у групу уместо да буду они сами. Онда можемо видети куда то води. Знате шта је крајност тога: бандитско понашање.
Социјализација као врх пирамиде
Према Гордону, трећи ниво је социјализација. Дакле, социјализација је као врх пирамиде. У здравом смислу, ако постоји јака везаност, правилна индивидуација, онда се социјализација дешава спонтано. Не морамо да то подстичемо нити да децу „учимо“ да буду социјална бића.
Нажалост, наше друштво је побркало ове процесе и изокренуло пирамиду. Децу у колективе и социјалне контексте гурамо и пре навршене године живота, верујући да им чинимо добро. А заправо је потпуно супротно.
Evo KONAČNO odgovora zašto u „primitivnim“ kulturama gde nema „vrtića“ , NEMA NI pubertetske i adolescentske krize u ponašanju i odrastanju dece. A nema ni banditskog ponašanja bar NE u dečijem uzrastu. Doduše ima nečega sličnog u LATINSKOJ AMERICI kod dece koja odrastaju na ulici od 3-će godine života. ONA SU TAKOĐE LIŠENA ZAŠTITNIČKE ALI BENIGNE FIGURE ODRASLIH ISTO KAO I NAŠA DECA–TAKO DA IM JE POTPUNO ISTI VID „SOCIJALIZACIJE“.
Браво!
kakav tekst!!! ja sam baka i cuvala sam unuka i unuku do dve i po godine kad su na insistiranje roditelja, a na moju zalost, krenuli u vrtic!!! cinilo mi se prerano. a mogla sam da ih cuvam jos malo. tako mi je bilo zao. prilagodili su se, roditelji imaju nestandardno radno vreme, pa su ih uzimali vec posle rucka. ili sam ja isla po njih pa u parkic!
Apsolutno se slažem.
Od posle ww2 nadalje silne generacije su odrasle u vrticima uz vaspitace i bile top. pa tolika ratna sirocad iz domova kpja je nasla svoj put. moje iskustvo – 3 cerke sa godinu dana krenule u drzavni vrtic (doduse pre 20-ak godina). vrtic je divno mesto koje su volele, od ulaza gde dobiju tableticu fluora i kompliment (da im je lepa haljinica i sl.), preko decje muzike, odlicnog prostora za kretanje i vezbanje, divnog rasporeda, malo rasanjivanje, pa dorucak (nauce sve da jedu od tursije do jabuke…), kad se unervoze tete im puste muziku pa igraju, onda spavanjac pa posle crtanje, pravljenje juznog voca od plastelina, spustanje niz tobogan… Cerke su mi super (sad kao devojke), alo sam se njima bavila, i one su medile picu kad i ja, dok perem sudove pevala sam im pesmice za decu, dok sam bila sa njima potpuno sam bila posvecena njima. nije bilo mobilnih.. nisam provodila dan sacujuci garderobu koju cu da kupim, razmisljajuci o botoksu. Bilo nam je lepo i nama kao rofiteljima i njima. i ta pricaxmajka bez plate u zemlji femicida i svega ostalog… Nikako. Amerika je naravno neprihvatljiv ekstrem. Deca treba da odrastaju sa decom u realnom okruzenju, a ne samo sa odraslima koji im povladjuju. Pre ww2 u svakoj kuci je bilo po 5 deteta, kad se skupe na komsijskoj tresnji – cela vrticka grupa, i jurcanje, nadmetanje, razgovaranje… sve zsjedno. Danas jedinfi, pa jos ih pustiti da rastu obozavani.. nije to dobro. naravno, majke ne treba da rade duze od 8 sati i ganjaju karijeru dok su deca mala, pogotovo ako nemaju sigurnu, a slobodnu bsku na koju se oslanjaju. sa dve plate smo ustedeli da skolujemo nase cerke sto sad i radimo. Balans u svemu i puno rada donosi radost.
Steta je vec uveliko nastala kako po djecu, tako i za roditelje. Sa roditeljstvom dolazi i svjesna spoznaja potrebe za povezanosti sa djetetom. I djeca i roditelji prolaze teske trenutke nametnutog odvajanja radi sluzenja drustvenim sistemima koji umjesto da vode brigu o mentalnom zdravlju djece i roditelja, podsticu masovnu izgradnju vrtica. Na taj nacin stimulisu majke da rade za crkavu platu, stvaraju privid boljeg zivota i najzad potpuno pogresnu percepciju takvog okruzenja. Pitam se kako presjeci ovo ludilo, osim da se kao skolski predmet prilagodi ucenje dr Mate-a kako bi buduce generacije donosile pravilne odluke kada postanu roditelji.
Све се слажем. Али, то је проблем система. Треба да се продужи породиљско одсуство мамама, како би што дуже биле са својом децом, а не приморане да се врате на посао пре дететово првог рођендана. Поготово мамама које доје децу више од годину дана, а када се врате на посао приморане су да то престану.
Upravo!
Zene trebaju biti kuci uz decu i sa decom! Muskarci da zaradjuju!
Ovo zauzimanje posla muskarcima je apsolutni disbalans i unistavanje porodicnih vrednosti.
Negde rade oba roditelja, negde jedan, a negde nijedan i jedva prezivljavaju!
Dosta vise te isfolirane ravnopravnosti! Sestro, hoces ravnopravnost? Onda radi sve muske poslove, ne gnusaj se odlaska u toalet gde idu muskarci, kodeks oblacenja treba da bude isti bez minica i utezanja, stikli, nema ocekivanja da musko bude dzentlmen……………… U tom svetu trebate biti ravnopravni 24/7. Ovako je samo izivljavanje nad muskarcima i nista vise.
„Necu da budem sluzavka muzu, hocu da budem samostalna“, ne jedite g**** i cuvajte decu kako je priroda to odredila.
A kako da budu, kako da se živi od jedne plate?
O ovome sam pričala sa mužem u toku trudnoće, moj bebac ima sada 6 meseci i kada pomislim da treba da je gurnem u vrtić, nepismenim ili polupismenim individuama da je vaspitavaju i stasavaju i sve to za samo 5 meseci… Cilj današnjeg sveta je definitivno da porodica kao takva prestane da postoji, da svi postanemo deo mašinerije i rmbamo, a da deca budu što nesigurnija i gluplja. Sve se slažem sa gospodinom Mateom. U dogovoru, muž i ja ćemo nekako pokušati da se iskobeljamo sa jednom platom i dete dati u vrtić samo ako moramo, tek oko treće ili čak četvrte godine. Dobro da je neko najzad rekao nešto pametno, svaka čast na članku! pozdrav
Roditelji danas umesto da provode slobodno vreme sa decom i žrtvuju deo trenutne materijalne dobiti, rado biraju da jure za novcem pod izgovorom obezbeđivanja najboljih uslova za decu. Najbolji uslovi za decu su porodica puna ljubavi koja provodi kvalitetno vreme zajedno i razgovara iskreno o svemu. U tim razgovorima deca moraju da imaju reč i da budu ozbiljno shvaćena. Tako imamo sva tri nivoa doktora Matea u jednom.
Uci u srz i sustinu recenog!
Nije problem ni vrtic ako se dozira i ako je dete u vrticu samo onoliko koliko ‘mora’ uslovno receno, ali da ostatak vreme provodi kao deo porodice !
Privrzenost i povezanost ,dve kljucne reci <3
Zato u evropskim zemljama je ograničen broj dana i sati koje dete može da provede u vrtiću, jer treba da bude sa svojom porodicom. U Srbiji veliki broj roditelja decu ostavljaju u vrtiću od 7 do 18h, a majke sede kod kuće! Dovodili bi decu i vikendom. Zašto ih rađaju?
Ova dva stručnjaka ukazuju na problem globalnog karaktera. Drago mi je da većina nas shvata da su temelji društva skladna i harmonična porodica.
Tamo gde su temelji poljuljani, kao što jesu nekoliko decenija unazad, mi smo ti – SVESNI PROBLEMA KOJI NAM JE NAMETNUT, da započnemo BORBU za vraćanje starih dobrih vrednosti koje su donosile rezultate u kojima su Roditelji bili Roditelji svojoj deci i ona nisu bila prepuštena vršnjačkoj orijentaciji i sami sebi.
Potrebno je da drzava obezbedi subvenciju za majke koje zele da decu neguju umesto da ih salju u vrtic sa godinu dana. U nasem gradu se izdvaja poprilican novac za subvenciju vrtica, odnosno deo novca za vrtic placa roditelj, a deo novca daje grad. Zar nije bolje da taj deo sto daje grad se preusmeri na majke, pa nece ni slati malu decu u vrtic. Bila bi i manja guzva u vrticima. ovo se posebno odnosi na malu decu do 1, 2. ili 3.godine zivota.
kakav tekst!!! ja sam baka i cuvala sam unuka i unuku do dve i po godine kad su na insistiranje roditelja, a na moju zalost, krenuli u vrtic!!! cinilo mi se prerano. a mogla sam da ih cuvam jos malo. tako mi je bilo zao. prilagodili su se, roditelji imaju nestandardno radno vreme, pa su ih uzimali vec posle rucka. ili sam ja isla po njih pa u parkic!
Sve se nekako promenilo, sigurno da je tesko danas preziveti sa jednom platom. Ali da mesec dana dete place tamo negde (period provikavanja)jer se roditelji okrecu i odlaze, meni je to stres. Mozda drugima nije. I drago mi je da sam uspela da to zaobidjem…
Sistem nam jede decu. Proždire. Dati dete u vrtić oko 1 godine je dobro ali samo za sistem. Kada oba roditelja rade, sistem ubira porez od oba. Kada ne rade, lomi ih nemaština. Tuga.
Imam troje djece ,ne znam otkud mi znanje ali sam znala da ne treba da idu u vrtic prije pete godine.Hvala Bogu tako se namjestilo da ne radim vec samo suprug ,bilo je tesko ali na duze staze sa djecom odlicno .Samostalni ,stabilni ,uporni ,mali krug prijatelja ali pravih sta vise treba?Nikada se nisam bojala da ce imati problem socijalizacije.Nosila sam se onom ,covjek je drustveno bice i to je to ,sta ko treba da ga uci tome ,to mu je prirodno stanje.Divan tekst,treba ga djeliti da sto vise mladih roditelja ima informaciju o ovome pitanju.