Ипак неће бити националних уџбеника, али стиже национална читанка

У претходном периоду слушали смо изјаве званичника на тему националних уџбеника. Министар просвете и председник државе најављивали су да ће за предмете историја, географија и српски језик бити уведени национални уџбеници.

Нацрт закона о изменама и допунама Закона у уџбеницима је објављен и уместо ове најаве националних уџбеника из три предмета, предвиђено је издавање националне читанке која ће се у основним и средњим школама примењивати од школске 2024/2025. године.

Како је предвиђено Нацртом, Национална читанка неће имати статус уџбеника већ обавезног наставног средства за све ученике основног и средњег образовања који наставу похађају на српском језику.

Националне читанке издаваће јавни издавач, а ауторски тимови за припрему рукописа, као и чланови рецензентских комисија треба да буду, како предвиђа Нацрт, “лица са интегритетом и ауторитетом у области за коју су изабрани“, а бираће се јавним конкурсом. Комисија ће морати да има најмање пет чланова, при чему два члана обавезно морају да буду наставници високошколске установе или научни саветници одговарајућег института, а три члана обавезно морају да буду из редова наставника који непосредно учествују у извођењу наставе.

Национална читанка требало би да обухвати садржаје програма предмета српски језик, односно српски језик и књижевност, свет око нас, природа и друштво, историја, географија, ликовна култура и музичка култура, у складу са планом и програмом наставе и учења за одређени разред, односно циклус основног и средњег образовања.

Читанке се неће писати и издавати за сваки разред посебно већ ће их бити укупно четири и то по једна за:

  • 1. и 2. разред основне школе
  • 3. и 4. разред основне школе
  • све разреде другог циклуса основног образовања
  • све разреде гимназија, односно средњих стручних школа.

Средства за финансирање припреме и набавке националних читанки обезбеђују се у републичком буџету. Читанке које ће ученици добијати неће бити њихово власништво, већ ће се враћати.