U prethodnom periodu slušali smo izjave zvaničnika na temu nacionalnih udžbenika. Ministar prosvete i predsednik države najavljivali su da će za predmete istorija, geografija i srpski jezik biti uvedeni nacionalni udžbenici.
Nacrt zakona o izmenama i dopunama Zakona u udžbenicima je objavljen i umesto ove najave nacionalnih udžbenika iz tri predmeta, predviđeno je izdavanje nacionalne čitanke koja će se u osnovnim i srednjim školama primenjivati od školske 2024/2025. godine.
Kako je predviđeno Nacrtom, Nacionalna čitanka neće imati status udžbenika već obaveznog nastavnog sredstva za sve učenike osnovnog i srednjeg obrazovanja koji nastavu pohađaju na srpskom jeziku.
Nacionalne čitanke izdavaće javni izdavač, a autorski timovi za pripremu rukopisa, kao i članovi recenzentskih komisija treba da budu, kako predviđa Nacrt, “lica sa integritetom i autoritetom u oblasti za koju su izabrani“, a biraće se javnim konkursom. Komisija će morati da ima najmanje pet članova, pri čemu dva člana obavezno moraju da budu nastavnici visokoškolske ustanove ili naučni savetnici odgovarajućeg instituta, a tri člana obavezno moraju da budu iz redova nastavnika koji neposredno učestvuju u izvođenju nastave.
Nacionalna čitanka trebalo bi da obuhvati sadržaje programa predmeta srpski jezik, odnosno srpski jezik i književnost, svet oko nas, priroda i društvo, istorija, geografija, likovna kultura i muzička kultura, u skladu sa planom i programom nastave i učenja za određeni razred, odnosno ciklus osnovnog i srednjeg obrazovanja.
Čitanke se neće pisati i izdavati za svaki razred posebno već će ih biti ukupno četiri i to po jedna za:
- 1. i 2. razred osnovne škole
- 3. i 4. razred osnovne škole
- sve razrede drugog ciklusa osnovnog obrazovanja
- sve razrede gimnazija, odnosno srednjih stručnih škola.
Sredstva za finansiranje pripreme i nabavke nacionalnih čitanki obezbeđuju se u republičkom budžetu. Čitanke koje će učenici dobijati neće biti njihovo vlasništvo, već će se vraćati.
Napišite odgovor