Исхрана током дојења – намирнице које одржавају енергију и подстичу продукцију млека

Водили сте рачуна о исхрани током трудноће, јели сте здраву храну и узимали витамине. Али, после порођаја би требало да задржите здраве навике, како због свог, тако и због бебиног здравља које и даље зависи од вас. Ако дојите, све потребе за храном и течношћу беба задовољава управо кроз вас.

Истраживања су показала да дојење умањује ризик од појаве срчаних обољења и дијабетеса код мајке. А ако одлучите да дојите, постоје одређене намирнице које су посебно добре за вас и бебу у том периоду јер помажу да одржите ниво енергије и појачате продукцију млека.

Наравно, мајка која доји треба да се храни здраво и разноврсно и већину хране може да једе без проблема, а пратећи бебине реакције. Без обзира на то шта мајка једе, њено млеко се прилагођава потребама бебе. Једна од најневероватнијих ствари које је природа урадила је управо то – да мајчино млеко прилагођава узрасту и нутритивним потребама детета, те да оно није исто кад беба има месец дана и шест месеци.

И док је препоручљив дневни унос калорија за одраслу особу између 1600 и 2000 калорија, мајка која доји треба да уноси између 300 и 500 калорија више. Једнако је важно и да мајка уноси довољно воде јер је управо вода кључна за производњу млека.

И премда дојиља може да једе скоро све, постоје неке намирнице које су посебно препоручљиве.

Сертификована педијатријска сестра и стручњак за дојење Sue Hudson саветује младе мајке коју храну би требало да конзумирају ако доје.

Шта треба да једу дојиље

Све док се храните разноврсно, разлога за бригу нема. А ово је храна која ће помоћи да се осећате боље и да дојење иде лакше.

Житарице

Овас, интегрални пиринач и паста од целог зрна житарице извори су влакана, минерала и витамина, као и угљених хидрата, протеина и незасићених масти.

Конзумирање ових намирница може помоћи да будете сити дуже, а вашем дигестивном систему да функционише боље.

Лосос и сардина

Рибе попут лососа и сардине су одличан извор протеина, витамина и омега3 масних киселина, које могу да ублаже упале, а лосос је и природан извор витамина Д.

“То је храна која ће подстаћи развој нервног система ваше бебе” каже Hudson.

Говедина

Говеђе месо одлучан је извор Б витамина и, још важније, цинка.

Идеално би било ако бисте могли да пронађете говеђе месо од животиња које су пасле траву, уместо оних које су храњене концентратом или житарицама, јер ове прве у свом месу имају мање масноће, а више омега3. И најважније – нема хормона и антибиотика.

Јаја

“Поред протеина, витамина Б12, витамина Д и фолата, најважнији састојак у јајима је и холин, који је неопходан за правилан развој нервног система и изградњу ћелијске структуре.” каже Hudson.

Зелениш

Кељ, зеље, спанаћ и купус су одличне намирнице. Препуне су витамина А, Ц, Е и К, влакана и калцијума. Кад је кељ у питању, треба водити рачуна о његовом пореклу јер је то једна од биљака која се највише прска.

Јогурт

Бирајте маснији, јер су масноће ту управо да подстакну развој мозга.

Батат

Иако је намирница стара вековима, код нас се не конзумира тако често и сматра се егзотиком. Ипак, поред тога што је богат витамином А, он одржава здравим органе попут срца, плућа и бубрега.

Само један батат дневно задовољава комплетну дневну потребу за витамином А и одличан је извор калијума.

Орашасти плодови и семенке

Лешници и бадеми, па и чиа семенке и семе конопље стављајте у смутије како бисте унели довољну количину калцијума. Орашасти плодови имају много протеина, а мало засићених масноћа и нимало холестерола.

Семе сусама је одлично за имунитет и развој црвених крвних зрнаца. Не конзумирајте га целог јер ће само проћи кроз дигестивни систем, а да не искористите оно што садрже. Тахини намаз један је од начина конзумације сусама уз најбољу искоришћеност састојака.

Кајсије

Мале воћке, а велики извор влакана, витамина, These small fruits have a big impact. Full of fiber, vitamins, калијума. Умирује упале и одржава крвни притисак. Најбоље је јести их свеже или сушене, радије него оне из конзерве или компота.

У наредном тексту писаћемо о намирницама које би дојиље требало да избегавају.

И поред свега овога – довољно воде је кључ здравља и успешног дојења.