Исправљање деформитета кичменог стуба код деце – први летњи ”Straight up” камп

Scolio team

Проблеми са држањем и положајем тела мучили су децу и младе деценијама уназад. Међутим, сваке године у овом периоду, испливају нове, још невероватније статистике које нам стижу из домова здравља. Реч је, наравно, о прегледима будућих ђака пред упис у први разред који свеке године својим резултатима померају границе. Равне табане данас има готово свако друго дете, а лоше држање постало је готово прихватљиво.

О томе смо већ разговарали са Јеленом Гамбирожом, вишим струковним физиотерапеутом с вишегодишњим искуством у раду с децом која имају различите врсте деформитета. Она је и оснивач Scolio team-а, места на ком се са децом и одраслима ради управо на решавању проблема попут сколиозе и кифозе, али и на превентиви.

Сада су отишли корак даље и овог лета организују нешто ново.

Како је настала идеја за Straight Up камп?

Идеја за Straight Up камп постоји већ јако дуго. Кроз рад са децом и разговоре са родитељима, посматрајући понашање деце, њихове покрете, положаје, навике, али и дилеме које савремено родитељство носи дошли смо на идеју да је свима нама потребан простор који ће спојити бригу о телу са бригом о емоцијама и здравим навикама. Ово је место где ће деца моћи да ојачају али и да се опусте, да науче како да се боље држе али без притиска уз додатну подршку и едукацију.

Шта је Straight Up камп и коме је намењен?

Straight Up камп је специјализовани летњи камп који је намењен деци узраста од 10 до 16 година. То су деца у периоду интензивног раста када се промене на физичком, постуралном и емоционалном развоју најбрже дешавају па самим тим и подршка родитеља је врло значајна. 

Кроз пажљиво осмишљен програм, вежбању по Schroth методи, раду на стабилизацији трупа, бољој кондицији, али и ширењу свести о појму здраве и нездраве хране, здравих и нездравих грицкалица и навика, раду на упознавању појма емпатије, развијању нежнијег односа према себи и прихватању себе и свих промена које период адолесценције носи тежимо ка томе да деца болје разумеју своје тело, ојачају своје мишиће, поправе постуру али и да се осећају сигурније и оснаженије.

 
 
 
 
 
Прикажи ову објаву у апликацији Instagram
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Објава коју дели SCOLIO TEAM | SCHROTH | SKOLIOZA | KIFOZA | TORTIKOLIS (@scolio_team)

 

У томе осим сертификованих Schroth терапеута, физиотерапеута, помажу и дипломирани нутрициониста, педагог са вишегодишњим искуством у раду са децом, породични психотерапеут. Тимски смо ту да научимо, мотивишемо и подржимо свако дете на његовом путу ка здравијем држању и бољем осећају у сопственом телу.

Како ће изгледати један дан у кампу?

Сваки дан је пажљиво осмишљен са циљем да дете научи нешто ново али без притиска.Након регистрације која почиње од 08:30 до 09:00, почињемо са уводом и упознавањем са тимом као и планом и програмом како ћемо се дружити наредних 5 дана.

Од 09:30 до 10:00 улазимо у дијагностичке кораке где осим основних мера, висине тежине, радимо и Digi M3 3d scan. Он нам даје могућност тродимензионалног приказа тела, инсталирање апликације која детету и родитељу даје приступ у праћењу тренутних одступања у нагибима и ротацијама појединих сегмената тела а након одређеног времена опет могучност контроле колико се држање тела поправило и у ком правцу идемо. Сам начин скенирања је потпуно безопасан, тражи пар минута мировања и резултати су ту.

Од 10:30-11:00 имамо времена за кратку паузу и лагано освежење (лимунада и „здраве грицкалице“)

У 11:00 па све до 13:45 вредно се ради у сали. Правимо прве кораке вежбања по Schroth методи, примењују се вежбе за стабилизацију трупа и јачање мишића. Акценат је на примени „статичких контракција“ што значи да издржај и правилно позиционирање тела пре извођења вежби је прво слово наше азбуке. Програм је конципиран за свако дете појединачно без обзира што раде у групи. Са њима су сертификовани Schroth у физиотерапеути уско специјализовани за рад са децом. Наравно строго се води рачуна о кратким паузама и праћењу општег стања детета.

Од 14:00-15:00 је време издвојено за ручак и дружење са нутриционистом. Циљ је да кроз мини радионице деца препознају и упознају разлику брзих оброка који немају храњиву вредност и здравих намирница од којих и сами мигу себи да припреме ужину или мали оброк.

Од 15:00-16:30 је одвојено време за групне радионице „Међу нама“. Сваки дан радионица има другу тему, води је дипломирани педагог са циљем да децу повеже тело и емоције тј. да уочи како осећања утичу на држање и обрнуто и како да уз подрђку развије здрав однос према себи и другима. Кроз разговор, игре улога и креативне задатке деца уче да препознају и и иуразе емпатију,вештине комуникације и изграде самопоуздање. Говорићемо о томе како је у реду имати трему, како поставити границе али и како бити добар пријатељ. Сваки дан је нова радионица са новом темом.

Од 16:45-17:15 је време издвојено за лагане вежбе истезања и подсећања на основне кораке које смо научили тог дана.

17:30 завршетак дана.

Шести дан је тзв.“родитељски дан“намењен је мамама и татама. Осмишљех је тако да кроз родитељске састанке разменимо искуства у протеклих пет дана проведених са децом. Даћемо смернице и упознаћемо родитеље са програмом вежби које је дете радило као и препоруком за даље кораке. Упознаћемо се са појмом “границе и како границе граде однос“. Радионицу води породична психотерапеуткиња са вишегодишњим искуством у раду са породицама. Циљ радионице је пружање подршке, алата и осећаја да нисте сами у разноразним дилемама и ситуацијама које савремено родитељство носи.

Комплетан рад са децом и одраслима засновани су на Schroth методи? Можете ли нам рећи нешто више и њој?

Schroth метод је настао половином прошлог века у Немачкој, где је сада већ чувена Катарина Шрот, посматрајући своје тело, схватила да правилним позиционирањем тела, тзв.тродимензионалним дисањем и свесном корекцијом положаја тела, долази до одличних резултата.

Метод се сматра тренутно најефикаснијим начином тродимензионалне корекције деформитета кичменог стуба зато што је базиран на индивидуалном приступу, неинванзиван је и подржан бројним позитивним истраживањима. Због захтевности и количине информација коју дете треба да усвоји доња граница за вежбање је 9 година док горњу границу нема па често по Schroth-u вежбају и старије особе.

Циљ је тело довести у максимално коригован положај,након чега се кроз тзв.тродимензионалнно дисање ради на деротацији и задржавању правилног положаја грудног коша(ребара) и кичмених пршљенова.

Третман тражи рад са искључиво сертификованим Schroth терапеутом који прави програм рада на основу класификације деформитета кичменог стуба детета са којим вежба.Стрпљиво га кроз активне и пасивне технике рада уводи у сам третман.Дете корак по корак уз едукацију и родитеља, примењује основне принципе Schroth методе у свим активностима дневног живота,чиме се утиче на мењање моторне шеме и самим тим боље и брже резултате.