”Моја ћерка је рођена 2023. године и она неће ићи у школу.” – рекао је недавно бизнисмен Џек Делоза (Jack Delosa) у једном подкасту и изазвао бурне рекације, једнако позитивне и негативне.
Реч је, иначе, о изузетно успешном бизнисмену који је до своје 27. године од онлајн бизниса зарадио 25 милиона долара, што га је довело на листу најуспешнијих младих предузетника у Аустралији. А то је било пре 11 година. Данас, он је власник највеће аустралијске компаније (The Entourage) која се бави развојем бизниса, помажући другим компанијама да напредују и пронађу инвеститоре. Он је и предавач, изузетно популаран аутор чије књиге су бестселери у својој области, инвеститор, говорник.
Објашњава због чега је донео одлуку да његова ћерка не иде у традиционалну школу.
”Моја ћерка никад неће ићи у школу. Рођена је 2023. године и кад би пратила традиционални пут, она би средњу школу завршила 2040, а факултет до 2045. А школе ни данас, 2025, не уче децу ономе што је релевантно, а камоли 2050. Цео систем створен је 1800-тих година како би производио раднике за фабрике. Ипак, нико не застане да постави питање да ли школа уопште припрема децу за стварни свет данас, 200 година касније. Само просто претпостављамо да то ради јер нам је тако речено.” – казао је Џек Делоза.
Истиче да сама чињеница да је рећи ’моја ћерка неће ићи у школу’ контроверзно само доказује колико смо дубоко условљени.
”Модеран свет награђује независно размишљање, решавање СТВАРНИХ проблема и прилагодљивост. А ништа од тога деца неће стећи памтећи неке чињенице из уџбеника у систему који је осмишљен пре двеста година. Неће ићи у школу јер ми превише ценимо образовање. Научиће основе читања, писања, математике… од тутора, али истинско учење ће се десити тако што ће решавати стварне проблеме, бити окружена изванредним људима и искусити живот изван учионице. Да будем јасан, школа није само губљење времена. Горе је од тога. Она програмира децу за свет који уопште више не постоји и враћа их уназад у односу на место са ког су кренули.” – оштар је и јасан бизнисмен Џек Делоза.
Да ли се слажете са оваквим ставом?
Напишите одговор