Још једна обавезна вакцина уводи се у календар имунизације, примаће је осмаци

Од великог кашља је у последњих неколико месеци живот изгубило петоро деце, а пораст броја оболелих од ове бактеријске респираторне инфекције и те како je приметан. Све то је последица недовољног вакциналног обухвата, па ће се зато у Србији од следеће године, према програму обавезне имунизације, вакцина против пертусиса давати и деци у 8. разреду.

Foto: Canva

Увођење шесте обавезне дозе вакцине против пертусиса или великог кашља, познатијег као магарећи кашаљ или „болест од 100 дана“, најавила је др Славица Марис, начелница Јединице за заразне болести Завода за јавно здравље у Београду.

Који су симптоми великог кашља и како га разликовати од других респираторних инфекција, погледајте ОВДЕ.

Укључење компоненте против пертусиса у вакцину против дифтерије и тетануса

Епидемиолог проф. др Зоран Радовановић каже за „Блиц“ да је свакако корисно да се компонента против пертусиса укључи у постојећу обавезну вакцинацију против дифтерије и тетануса на крају осмогодишњег школовања.

– Поздрављам и подржавам такву одлуку. Вакцина против дифтерије и тетануса и сада је обавезна на крају осмогодишњег школовања, а отворена је могућност да се примењује са компонентом против великог кашља. За разлику од обавезе, препорука је у Србији да се вакцина против дифтерије, тетануса и пертусиса (Тдап) да особама старијим од 30 година, а да онда они у 10-годишњим интервалима примају или вакцину против тетануса (ТТ) или против дифтерије и тетануса (Тд). Добро је да се та препорука прошири и на пертусис – поручује проф. др Радовановић.

Када се све вакцинишемо против великог кашља?

Према обавезном Програму имунизације у Србији је до сада било предвиђено пет вакцина против великог кашља.

Дете у превакциналном периоду добија прво петовалентну вакцину „Пентаксим”, у три дозе: и то са навршена два месеца живота, па са навршена три и по месеца и у шестом месецу.
Прва ревакцинација истом вакцином следи са навршених 18 месеци, а најраније шест месеци од давања треће дозе вакцине.

У Србији је 2022. уведена је и пета доза која се даје пред полазак у 1. разред основне школе. Деца тада добијају „Тетраксим“, за четири заразне болести, међу којима је и пертусис.

Колико дуго нас штити вакцина против пертусиса

Вакцина против пертусиса обезбеђује имунитет у трајању од 10 до 15 година, док након прележане болести имунитет траје краће од имунитета који обезбеђује вакцина, али се не зна тачно о ком периоду је реч. Особа која је прележала пертусис може поново да оболи јер тај имунитет није дуготрајан.

– Вакцинални имунитет је дуготрајнији и постојанији – потврђује епидемиолог др Небојша Бохуцки.

Према најновијим ставовима стручњака који се баве превенцијом болести, сматра се да би барем једном током живота свака одрасла особа требало да добије вакцину која чува од тетануса, дифтерије и великог кашља.

У нашој земљи не постоје вакцине предвиђене за вакцинацију одраслих од пертусиса, али се у појединим приватним апотекама могу наћи вакцине из увоза.

Цео текст: Блиц