Како комуницирате са својом децом? Колико сте свесни шта изговарате и какву им поруку шаљете, а колико сте спремни да слушате?
Већ годинама радим као менаџер корпоративних комуникација. Константно ширим своје знање из те области, похађам семинаре, слушам сјајне струцњаке када причају о својим искуствима, читам књиге о бољој комуникацији… Мислила сам да доста знам, док пре нешто више од годину дана у мој живот није ушао најбољи учитељ комуникације којег сам икада имала: мој син.
Двосмерна улица
И пре него што се родио, почели смо да комуницирамо. На нежно лупкање по стомаку, одговарао је «шутирањем». Умео је да слуша: умиривала га је музика, или када бих му нешто причала. Умео је да слуша и као сасвим мала беба, и то више да ослушкује – интуитивно, да «упија» моја расположења и да их сам проживљава. Када би плакао, пружала сам му топлину наручја, не обазирући се на бесмислене приче о томе како бебе треба пустити да плачу, а он је одговарао блаженим смиривањем на мојим грудима.
Непогрешиво је знао када сам нервозна или нерасположена, иако није разумевао ниједну једину реч. Мој син је савршено комуницирао, не користеци речи.
Добри комуникатори знају да је комуникација двосмерна улица, и да је слушање саговорника од једнаке важности као и оно што цемо рећи. Чак неки тврде да је тајна успешне комуникације у умећу слушања. Бебе то знају. Бебе савршено слушају, чак и када не познају значење речи.
Зар је онда важно што слушају, ако не разумеју шта им се прича? Заправо, разумеју. А разумете и ви, када вам неко говори на непознатом језику. Наравно, не разумете сваку реч, али разумете да ли се неко на вас љути, или му је драго што вас види. Исто важи и за децу.
Уобичајене сцене
Пре неки дан сам у ресторану присуствовала интересантној сцени: мајка и двогодишње дете (слободна процена старости детета) су покушавали да ручају. Тачније, мајка је покушавала да руча, а детету није нимало било до јела: најпре се забављало бацајући комаде хране на под – што је мајку видно изнервирало, а потом је почело да «кењка», тражеци да га мајка извади из столичице.
Мајка је, пак, желела да руча – разумљиво, била је гладна, и ко зна зашто нервозна, а неочекивано понашање њеног детета је само «доливало уље на ватру».
Сигурно разумете ову мајку. Колико пута сте се нашли у ситуацији да нешто радите – на пример, завршавате ручак, а дете је допузало до вас и вуче вас за ногавицу, све гласније протестујуци што не обраћате пажњу на њега. Природно, сваког секунда је ваша тензија све већа. И, уместо да на брзину окренете шницле у тигању, ви просипате парадајз пире… тако да лонац на шпорету није једина ствар у кухињи која ће да прокључа!
Дакле, сви имамо разумевања за мајку у ресторану. Када је дете преврнуло тањир, она је експлодирала: устала је и поцела да виче на дете, које је у први мах збуњено гледало, а потом бризнуло у плач. Мајка га је узела у наручје, покупила своје ствари и ужурбано напустила ресторан, праћена погледима других гостију – којима, свакако, ово није била најпријатнија сцена коју се желели да гледају уз ручак. Нико није показивао разумевање за мајку. Сви су, мање или више огорчени, мислили да је «неуротична крава која се дере на дете» (цитат једног од гостију).
Сада ћете помислити: «Па да, лако је критиковати жену, ко зна какве све проблеме има!». Неки од вас це помислити: «А ти си ми па сва савршена, као да се ти никада не дереш на дете!».
Трудим се да не вичем
Хајде да кренемо од друге помисли, коју сам безобразно «ставила у уста» читаоца. За тринаест месеци, колико је мој син становник планете Земље, ниједном нисам повисила глас пред њим. Сада опет можете да помислите: «Ех, лако је када је дете мало, чекај да постане тинејџер!». И, вероватно сте у праву да ће ми године које долазе донети многе главобоље. Али, викање је ствар избора, верујте ми. Не само када су у питању деца, већ када комуницирате са партнером, пријатељима, колегама, шефом, запосленима… Када вичете, без обзира на то шта изговарате,
ви шаљете само једну поруку: «Узнемирен(а) сам, смири ме!». Онај на кога вичете, чује само ваш тон, а садржај ваших речи постаје потпуно неважан. Ако ово увек имате на уму, викаћете све ређе и ређе, и на крају ћете да усвојите један миран и цивилизован тон комуникације. Тон којим можете заиста да саопштите своју поруку, а не позив у помоћ.
Дечији несташлуци
Далеко од тога да нисам била у ситуацији као мајка из ресторана. О, и те како сам била! Било је хране по поду, по мени, по мојој тек опраној коси, по мојој омиљеној кошуљи. Било је флека на тепиху, просутих кафа, поломљеног посуђа, просуте земље из саксија, било је свачега… али ништа није било вредно викања. Ништа није могло толико да ме изнервира да бих повисила тон. Јер ниједан тепих, ниједна кошуља, ниједна шоља – ништа није и не може никада да буде важније од односа који градите са дететом. Тај однос не сме да буде базиран на вашем позиву у помоћ викањем, ви сте у том односу особа која мора да остане смирена ако мислите да будете ослонац и подршка свом детету.
То нас враћа на помисао: «Лако је критиковати жену, ко зна какве све проблеме има». Какви проблеми су важнији од вашег односа са вашим дететом? Како ће викање на дете да реши те проблеме? Уосталом, како мало дете може уопште да утиче на «проблеме одраслих»? И да ли је дететово играње храном уопште проблем?
Дечји психолози тврде да није. Напротив, то је начин да мала деца упознају свет око себе, конкретно – структуру и особине хране. Сетите се тога када следећи пут заустите да викнете.
Деца не праве несташлуке да би вас изнервирала, она бацају, руше и преврћу ствари око себе јер су мали истраживачи. Као што истражују својства хране, истражују и где су границе вашег стрпљења. Ако планете на сваки несташлук, очекујте све више несташлука. Ако, пак, сачувате прибраност, несташлуци ће престати да буду интересантни.
Уколико сте већ у зачараном кругу несташлука и викања, довољно је да промените свој део овог шаблона – изненадићете се како се цео шаблон понашања мења само зато што сте ви решили да удахнете дубоко и избројите до десет, уместо да вичете.
Понудите избор
Када једном почнете да разговарате са својим дететом, уместо да вичете, оно ће вас заиста и чути. Не заборавите да и ви слушате своје дете. Понављам, комуникација је двосмерна улица. Не желите да одгајите човека који не слуша друге, јер је навикао да ни њега не слушају. Не желите да ваше дете одрасте у пргавог галамџију, јер га нико није слушао када је говорио.
Када покушам да објасним ово својим пријатељима који су родитељи мало старије деце, обично ме питају како да комуницирају са дететом које је «тврдоглаво и безобразно». Једни, на пример, имају шестогодишњу ћерку која не склања своје играчке. Како год да је замоле или јој нареде, бесконачно убеђивање се заврши њеним плакањем, а они скупљају играчке на крају дана.
Чекајте мало, ви сте одрасла особа. Како комуницирате са другим одраслим особама? Да ли им наређујете? Да ли их понизно молите? Да ли им претите? Ништа од наведеног, надам се. Зашто, онда, покушавате да тако преговарате са својом ћерком? Зашто јој не понудите избор?
Када следећи пут ваша мезимица одбије да склони своје играчке, предочите јој мирним гласом да може да бира: или ће да склони играчке, или сутрадан неће да гледа телевизију. Шта год да одлучи, биће њен избор. Ако и даље одбија да склони своје ствари, провешће дан без телевизије (што, сложићете се, једном детету може само да годи у здравственом смислу), а када се буде бунила, подсетите је да је то био њен избор.
Објасните јој да сте ви синоћ поштовали њен избор да не склони играчке, али да тај избор има последице. Чак покажите саосећање: објасните јој како и ви сносите последице за нешто што не урадите. Али, немојте да вичете. И немојте да бирате «казне» које ће вама теже да падну него детету. Замислите недељу дана без телевизора, ваше главне бебиситерке!
Милица Чалија
Извор: Родитељ & дете
Malo zvuci kao uslovljavanje…a ne saljemo li time detetu poruku da se tv gleda po zasluzi?..ne mogu da kazem da se ne slazem, samo me zanima kako to komentarisete? Hvala
U svakom slučaju i da je uslovljavanje bolje je nego „drekenjanje“ dok vas zaista ne čuju…nakon čega se neće promeniti ništa. Izbor i u našim „odraslim“ životima je praktično uslovljen. Nismo uradili nešto zbog nečega, ili nismo imali mogućnosti, finansijskih i drugih ili prosto nismo hteli u tom trenutku, nešto drugo se učinilo jednostavnije ili lakše ili smo prosto za to drugo u datom trenutku bili sposobni, jedina razlika je što nam te šanse ne izgovara niko u vidu osobe, nego nam te šanse nudi život i samo zato što nam to ne nudi osoba mi ne nazivamo uslovljavanjem. Nadam se da sam uspela da objasnim. Da li bismo : kafa ili čaj? Nazvali uslovljavanjem…. Naravno da ne, trenutno sam za kafu, možda grešim, jer imam čir na želucu i snosiću posledice, ali napravila sam izbor 🙂
A ako i posle izbora dobijete odgovor: bad me briga sto necu ici napolje, sto necu gledati tv i sl…sta onda? Dokle to ide?
Страшно, не могу да верујем шта сам прочитала. Ауторка себе промовише као стручњака за комуникаију. Не знам које семинаре је похађала и који су је стручњаци обучавали, а кога ли тек она обучава. Она просту уцену представља као „слободан избор“. О погодбама, нагодбама и уценама као пожељној методи васпитања и комуникације са било ким, а посебно са дететом не желим да говорим то је свима јасно да је то најгори могући избор комуникације. Оно што желим да скренем пажњу аутору и читаоцима текста је њен избор казне и награде (приликом уцењивања). Ауторка је изабрала гледање телевизије као награду за добро дело и супротно као казну када се не учини нешто добро.
Телевизија је таква да не треба ни одрасли да је гледају, а поготово не деца. А она детету представља телевизију као нешто толико пожељно да зарад тога треба да се жртвује и уради чак и оно што никако неби желео.
Bas tako!!!!
#4
Sasvim običan suptilan način ucenjivanja, čemu kritika. U ovom slučaju tv, čemu čuđenje ne mora svaki sadržaj na TV-u biti per se nepoželjan. Mislim da ste svakako nerealni.
Sta vi koji ne podrzavate ovaj vid vaspitanja i komunikacije dajete kao primer kako bi roditelj trebao reagovati kada dete nece da skupi igracke. Ne kazem da je ucena dobar vid vaspitanja ali je svakako bolji od vikanja jer ta bas nema nikakvog efekta. Kod ‘ucene’ dete ima osecaj da je samo odabralo. A u vaspitanju i u zivotu su najbitniji ti osecaji i emocije. Autorka je dala primer televizije, svako treba to prilagoditi svom detetu (ako dete ne gleda televiziju bice uslovljeno necim drugim)
Ajde mi sad objasnite,moj sin nije bas dobar u skoli i nikako da ga motivisemo da se popravi. Probali smo na sve nacine,nagradom,kaznom,uslovljavanjem,nikako ne ide. Na primer,kazna je bila da ostaje bez igrica,kompjutera i tableta i on se sa tim jednostavno pomirio. Bilo mu je tesko,ali se nije ni promenio u skoli.
Znate kako, sama ucena i kazna neće pomoći ako detetu ne date podrsku i ne pomognete mu u pravljenju neke nove strukture, plana i programa rada i u startu pohvalite napredak i trud, a ne neke ocene. Kad neko izgubi korak i motivaciju ne moze je povratiti preko noći, uostalo i stanje u koje je doša nije se desilo preko noći i verovatno je i deo vaše krivici i nedostatka discipline i strukture. Vi ste ti koji morate vaše dete motivisati, a to ne dolazi preko noći. Meni se kao dobitna kombinacija pokazalo 30minuta efektivnog rada 15minuta pauza i tako dok se ne završi sa dnevnim obavezama, a nakon toga slobodan izbor zabave i razonode.
Tekst nula, bas se zacudih da ste objavili.
Svakome se desi da podvikne…i to je ljudski i normalno i treba pricati o tome sa detetom.
Pricati o emocijama, objasniti sta je dovelo do povisenog tona, izviniti se i povezati ponovo.
Niko nije savrsen niti zelimo takvi da se predstavljamo detetu.
Sa druge strane, dete treba motivisati, a ne uslovljavati. Kroz igru podrsku, stavljanje u ulogu sa stalozenim i raspolozenim roditeljem dete ce sve uraditi.
Raditi na jacanju unutrasnje motivacije, a ne spoljasnje (nagrade i kazne).