За мање од две недеље осмаци ће полагати завршни испит. Мала матура заказана је за 17, 18. и 19. јун, а то је, сасвим сигурно, најважнији испит у њиховом досадашњем школовању.
Током ова три дана, матуранти ће решавати задатке у оквиру три теста:
- Српски језик и књижевност, односно матерњи језик и књижевност,
- Математика,
- Један од пет предмета које су могли да бирају са листе наставних предмета из природних и друштвених наука: Биологија, Географија, Историја, Физика и Хемија.
Тестови на завршном испиту садрже задатке којима се проверава оствареност образовних стандарда дефинисаних на три нивоа постигнућа – основном, средњем и напредном. Досадашња пракса је показала да су на тестовима од 20 задатака, 9 задатака основног нивоа, седам средњег и четири задатка напредног нивоа.
Овде погледајте и све важне датуме за полагање мале матуре и упис у средњу школу.
Како се рачунају бодови за упис у средњу школу?
За упис у четворогодишњу средњу школу неопходно је да ученик оствари укупно најмање 50 бодова, од могућих 100. Када кажемо укупно, онда мислимо на бодове који се добијају на основу успеха оствареног у шестом, седмом и осмом разреду и оне остварене на завршном испиту. Од укупно 100 бодова, ученик на основу општег успеха из школе може да оствари највише 60 бодова, а на основу мале матуре 40 бодова.
Да бисте израчунали број бодова које ученик носи из школе, потребно је да саберете општи успех ђака у 6, 7. и 8. разреду и да их помножите са 4.
(4.50 + 4.47 + 5.00) *4= 55.88
Бодови са тестова рачунају се на следећи начин:
Тест из српског језика – највише 14 бодова
Тест из математике – највише 14 бодова
Тест из изабраног предмета – највише 12 бодова.
Сваки од тестова има укупно 20 задатака, а сваки задатак носи 1 поен. Број бодова на завршном испиту се добија тако што се остварен број поена на тесту из српског језика и математике (максимално 20) множи са 0.70, док на тесту из изборног предмета са 0.60.
Пример:
Ученик је тачно урадио 15 од 20 задатака из српског језика. То значи да је освојио укупно 15*0,7=10,5 бодова из српског језика.
Ако је из математике имао 17 тачно урађених задатака, онда је из тог теста освојио 17*0,7=11,9 бодова.
Код трећег теста рачуна се другачије. Ученик који је тачно решио, рецимо, 18 задатака, своје бодове рачуна тако што 18 помножи са 0,6. Дакле, 18*0.6=10.8 бодова.
Ученик из овог примера са завршног теста носи укупно 10,5 + 11,9 + 10,8 = 33,2 од могућих 40 бодова.
Сад кад знате да израчунате бодове које доноси општи успех и тестови, преостаје само да још мало обновите градиво пред испит и да верујете у себе!
Sve bi bilo super da neka nastavnica iz matematike iz Rade Drainca skole u Borci deci nije obarala ocene,sramota
Ови који су измислили овакав накарадни систем за упис у средње школе мораће једног дана да одговара за злочин против човечности. Стрес који доживљавају деца је премашио сва очекивања па се поставља логично питање да ли су ови криминалци односно организатори оваквог иживљавања над децом са предумишљајем ово смислили да би децу истрауматизовали или да родитељи линијом мањег отпора уписали децу у приватне школе. Једном речју катастрофа.
Koliko bodova treba za kulinarskog tehničara ove godine